• За първи път африкански отбор игра в тази фаза на световни финали

Хърватия победи Мароко с 2:1 и спечели битката за третото място на Мондиала в Катар. Мачът влиза в историята като първият с участието на африкански отбор на този етап на континенталния форум.

Сребърният медалист от последното световно първенство в Русия и голямата сензация на настоящия турнир започнаха вихрено срещата, за разлика от мача си в груповата фаза (0:0), и вкараха по един гол в рамките на две минути.

В седмата Йошко Гвардиол откри за хърватите с глава (1:0), а минута по-късно Ашраф Дари изравни, отново след центриране, пас на Перишич и удар с глава (1:1).

Десет минути по-късно Хърватия стигна до много опасна ситуация пред вратата на съперника, но удар на Мислав Оршич бе блокиран. В средата на първата част звездата на хърватите Лука Модрич отправи коварен удар в далечния ъгъл, но Буну реагира блестящо.

Мароканците отвърнаха с пробив на Ашраф Хакими по десния фланг в 29-ата минута, но топката не достигна до Юсеф Ен-Несири. Отново той стреля с глава минути по-късно, но покрай вратата.

Минути преди края мароканската отбрана не успя да изчисти добре топката, тя попадна у Мислав Оршич и той прехвърли Буну с параболичен удар в далечния ъгъл за 2:1.

Втората част започна с чудесна възможност за Хърватия, но рикошет раздели Мислав Оршич от това да отбележи втория си гол в мача. След това обаче темпото спадна и опасностите пред двамата вратари липсваха.

Четвърт час преди края Хърватия поиска дузпа за нарушение срещу Йошко Гвардиол, а минута по-късно Юсеф Ен Несири можеше да изравни резултата, но Ливакович спаси. Матео Ковачич можеше да сложи точка на спора в 87-ата минута, но прати топката покрай вратата.

В последните секунди на срещата Юсеф Ен-Несири можеше да изравни и да прати срещата в продължения, но ударът му с глава премина над вратата.

В крайна сметка Хърватия победи Мароко с 2:1 и прибави бронзов медал от Световното в Катар към сребърния от Мондиала в Русия преди четири години, когато загуби битката за титлата с Франция.

“Петлите” утре излизат от 17:00 часа наше време срещу Аржентина в опит да станат едва третият тим в историята след Италия и Бразилия, който успява да дублира световната си титла.

ХЪРВАТИЯ – МАРОКО 2:1
1:0 Йошко Гвардиол (7′), 1:1 Ашраф Дари (8′), 2:1 Мислав Оршич (43′)

По-важното от мача по минути:

1′ Начало на двубоя.
7′  ГООООЛ за Хърватия!  Лука Модрич центрира от фаул, топката стигна до Йошко Гвардиол, който я прати в мрежата с глава след плонж.
8′  ГООООЛ за Мароко! Центриране и към вратата на хърватите, Ашраф Дари бе изпуснат и отблизо възстанови равенството с глава.
18′  Шанс за Хърватия! Мислав Оршич овладя топката на границата на наказателното поле, но ударът му беше блокиран от защитник.
24′  Още една възможност за Хърватия! Лука Модрич завъртя топката към далечния ъгъл, но Буну плонжира и отби.
29′ Страхотен шанс за Мароко! Зиеш и Хакими разиграха по десния фланг, последва центриране, но топката остана зад гърба на Юсеф Ен-Несири.
37′ Опасно центриране пред вратата на Хърватия! Юсеф Ен-Несири успя да играе с глава, но не насочи топката много добре.
43′  ГООООЛ за Хърватия! Мислав Оршич се възползва от лошо избита топка от мароканската отбрана и прехвърли Буну за 2:1.
45+2′ Край на първото полувреме.

46′ Начало на втората част.
47′  Страхотен удар на Мислав Оршич, но след рикошет топката излиза в корнер.
53′ Нов шанс за Хърватия, но отбраната на Мароко се справи.
60′  Контузия за Андрей Крамарич.
70′ Влашич опита изстрел към вратата, но твърде неточно.
74′  Претенции за дузпа от страна на Хърватия! Йошко Гвардиол падна в наказателното поле на Мароко, но реферът даде знак играта да продължи!
75′  Пропуск на Мароко! Юсеф Ен Несири стреля, но Ливакович отрази удара му.
87′  Опасен удар на Матео Ковачич, но топката преминава покрай гредата.
90′ Претенции за дузпа от мароканските футболисти, но реферът отново не реагира. повторенията показват, че е прав.
90+5′  Какъв пропуск! Юсеф Ен-Несири надскочи Перишич в наказателното поле, но стреля над гредата.
90+6′ Край на мача.

Shirt badge/Association crest ХЪРВАТИЯ: 1. Доминик Ливакович – 2. Йосип Станишич, 24. Йосип Шутало, 20. Йошко Гвардиол , 4. Иван Перишич – 8. Матео Ковачич, 10. Лука Модрич (К) – 18. Мислав Оршич  (90+5 26. Кристиян Якич) , 7. Ловро Майер (64 16. Бруно Петкович), 9. Андрей Крамарич  (60  13. Никола Влашич) – 14. Марко Ливая (64 15. Марио Пашалич)
Резерви: 12. Иво Гърбич, 23. Ивица Ивушич,  3. Борна Баришич, 5. Мартин Ерлич, 6. Деян Ловрен, 11. Марсело Брозович, 17. Анте Будимир, 19. Борна Соса, 21. Домагой Вида, 22. Йосип Юранович, 25. Лука Сучич,
Треньор: Златко Далич

Morocco National Football Team - Roster - Squad & Players 2022/2023 - CavpoМАРОКО: 1. Ясин Буну – 2. Ашраф Хакими, 18. Жауад Ел-Ямик (67  15. Селим Амала ), 20. Ашраф Дари  (64  24. Бадр Бенун), 25. Яхия Атиат-Алах – 4. Софян Амрабат, 11. Абделхамид Сабири (46 13. Илиас Шаир) , 23. Билал Ел-Канус (56′  8. Азедин Унахи ) – 17. Софиян Буфал (64 10. Анас Зарури) , 19. Юсеф Ен-Несири, 7. Хаким Зиеш (К)
Резерви: 12. Мунир, 22. Ахмед Реда Тагнаути, 5. Найеф Ажер, 6. Ромен Саис, 9. Абдеразак Хамдала, 14. Закария Абухал, 16. Абде Езалзули, 21. Уалид Хедира, 26. Яхия Жабран
Треньор: Уалид Реграги

Съдия: Абдулрахман Ал-Ясим (Катар)
Стадион: “Халифа Интернешънъл Стейдиъм”, Доха