Книгата „Анатомия на куклата – материя и дух“ ще има премиер на 11 април в НАТФИЗ, съобщават издателите от „Златно ключе“.
Според автора – доц. Мирослав Цветанов, знанието за водния куклен театър, собствените му открития и най-новите му технологични разработки в тази област трябва свободно и в пълен обем да достигнат до всеки, който проявява интерес и любопитство към това древно изкуство. Още повече, че досега тънкостите на този източен театър бяха ревниво пазени и обгърнати от тайни дори в широко разпространяваните по света видео материали, казва той.
Доц. Цветанов е български актьор, сценограф и учен – доктор по технология на кукления театър и доцент в НАТФИЗ. „Той съзнателно търси провокацията на всичко недооткрито, всичко недоизяснено от професионална гледна точка, както и всичко онова, което е изключително рядко или дори изчезнало във времето като форма в областта на кукленото изкуство“, посочват от екипа му.
Припомнят, че дебютната му книга „Алхимия на кукления театър“ (1997) първо е преведена на немски език от ЮНЕСКО – Австрия, а по-късно е поискана и вече е част от фонда на двете най-големи библиотеки в света – Конгресната библиотека във Вашингтон, САЩ, и Ягелонската библиотека в Краков, Полша. В „Голямото изкуство“ (2019) Цветанов за пръв път извежда някои неопределяни досега правила за професионалното куклено изкуство.
„Анатомия на куклата – материя и дух“ обхваща два дяла. Първа книга представя древното изкуство на водния куклен театър от най-нова гледна точка – тази след 2014 г. когато доц. Цветанов и екипът му успяват да интегрират сложно и непригодно за нашите географски ширини източно изкуство и трайно да го установят и развиват в България и Европа. Втората книга е за съвременният професионален куклен театър, пречупен през призмата на ново твърдение.
„Тези две отделни на пръв поглед книги не биха имали нищо общо, ако проблемите и откритията в тях не бяха органично свързани чрез единственото еднакво и за двете – технологичният метод за създаване на механични конструкции за сцена на два коренно различни вида кукли. Куклите за водна среда – подчиняващи се на хидродинамичните закони и куклите за конвенционална сцена – подчиняващи се на законите на приложната механика“, допълват от екипа на автора. Книгата, чрез технологичен анализ и богат илюстративен материал, запознава с непознати страни в създаването на театрални кукли, професионалното им използване и нови разработки и открития в кукленото изкуство.
Припомня се, че доц. Цветанов през 2006 г. създава единствения по рода си метод в куклената технология, базиран върху идеята, че куклите като механични конструкции се подчиняват на същите закони, на които се подчинява която и да е механична конструкция. През 2014 г. той и екипът му осъществяват първия за Европа и България воден спектакъл. През 2016 г. е разработена и пусната в действие нова система кукли за вода във водния спектакъл „Малкият принц“. Тези кукли се управляват без контролиращи пръти и могат да стигнат без понтони и кордови механизми до произволно място във водната сцена. През 2019 г. Цветанов публикува за пръв път научно изведените правила за кукленост, кукла, технология. През 2024 г., в най-новата си разработка, сравнява постигнатото и в други визуални изкуства.
/ДД