АМИ И ШЕФОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСЯ БИЛИ КОРУМПИРАНИ, А ПИШЕЛИ ДОКЛАДИ ЗА КОРУПЦИЯТА В БЪЛГАРИЯ

0
1355
  • Шефът на дирекция „Мобилност и транспорт“ на ЕК Хенрик Хололей подаде оставка
  • Еврократът бил ходил 9 пъти  на луксозни разходки в Катар за сметка на емирството
  • Белгиецът Марк Тарабела не успя да даде под съд съдия-следователя Мишел Клез
  • След затвора Ева Кайли пак щяла да се занимава с политика

Ръководителят на Генералната дирекция „Мобилност и транспорт“ на Европейската комисия – естонецът Хенрик Хололей, подаде оставка. Причината за твърде необичайния за един еврократ жест са разкритията на медии, че се бил облажил лично от заиграване в полза на Катар в контролирания от него важен сектор на общоевропейската икономика. Но както подчерта влиятелният френски всекидневник „Льо Монд“, Хенрик Хололей не се бил решил на оставката поради осъзната вина или турбуленции на съвестта, а след продължил няколко седмици натиск „отгоре“. Тоест от висшестоящите му шефове в ЕК и от тези на Европарламента, разтресен яко от отприщилата се в началото на миналия декември корупционна афера „Катаргейт“.

Според журналистическите разкрития Хенрик Хололей през периода 2015 – 2021 г. бил осъществил девет баровски разходки до Катар все за сметка на емирството. Като винаги бил летял в първа класа на неговата авиокомпания “Qatar Airways”, докато подчинените му служители в Брюксел преговаряли с пратеници на Доха за сключване на споразумение „Открито небе“.

Договор, който според европейските специалисти по въздухоплаване щял да позволи на националния катарски авиопревозвач свободен достъп до пазара на ЕС с 450 милиона граждани – потенциални клиенти. Като текстът на споразумението е написан през юни 2016 г.,  през октомври 2021 г. е одобрен от ЕК и остава само да му бъде даден „зелен семафор“ от Европарламента.
Но на миналия 3-ти март дузина депутати от Групата на „Зелените“ искат с писмо подробни обяснения за воаяжите на естонеца от еврокомисарката по транспорта Аделина Валеан, която е бивш заместник-председател на румънския парламент.

Просто защото според народните избраници – природозащитници, платените от Катар пътувания на човека, под чието ръководство се приемат важни за емирството икономически решения, си е чиста проба корупция и конфликт на интереси. Като евродепутатите изразяват в писмото си и учудване, че Хололей не бил написал никакъв доклад за важните си разговори по време на престоите в Доха, което би трябвало да е задължение на еврократите. Следват среща на естонеца с шефовете на ЕК и разпит, след които завчера той подава оставка. Но е задоволено искането му да бъде оставен на работа в ЕК като… старши съветник към Генералната дирекция за международно партньорство!

Явно човеколюбието в общоевропейската изпълнителна власт няма граници особено по отношение на тарикатите, но хубавото е поне, че „Случаят Хололей“ послужи на ЕК да затегне правилата за пътуване на нейни чиновници до „трети страни“. Като заплащане на работни визити на служителите занапред може да бъде приемано само от 27-те страни членки на ЕС, от Исландия, Норвегия, Швейцария и Лихтенщайн, както и от ООН.  Освен това ЕК обяви, че скоро ще представи предложение за създаване на независим орган, който да отговаря за спазването на нормите на етиката във всички институции на Европейския съюз.  https://trud.bg/