Днес – 27 юни „Хобисклуб“ – Добрич има рожден ден. И като на всеки празник на членовете на организацията, ще има голяма торта, ще има много гости – приятели на клуба, ще има поздравления, настроение и много-много позитивни емоции, които съпътстват „Хобисклуб“ през всички 24 години на неговото съществуване.

Организацията е създадена през 1998 г. и регистрирана по ЗЮЛНЦ (Закона за юридическите лица с нестопанска цел) в обществена полза на 27 юни 2000 г.. Инициативата е на Иван Тодоров и съмишленици: Кристина Димитрова, Радка Великова, Севдалина Колева, Валентин Влаев, Галя Дичева, Митко Симеонов и др.

В  сдружението членуват 108 души – както лица с увреждания, така и  поддръжници, приятели и доброволци.

Офисът на НПО „ХобиСклуб” е в общински нежилищен имот, предоставен безвъзмездно от Общината. Базата му е създадена, благодарение на дарения и осъществени проекти на клуба. Членовете  към организацията са хора от младежка до зряла възраст.  Председател на сдружението от самото му създаване е Иван Тодоров.

.„Хобисклуб“ е член на националните мрежи МОГА (Мрежа за организиране гражданска активност) и НАСО(Национален Алианс за социална отговорност), а от 2009 г. е член на Европейската асоциация на доставчиците на социални услуги на хора с увреждания EASPD-Брюксел.

Мисията на организацията е да работи за утвърждаване на хора с увреждания като равноправни членове на обществото, Основната цел е  стимулиране на трудовите и творчески изяви, свързани с утвърждаването на хората с увреждания чрез организиране и провеждане на съвместни инициативи с други сродни организации, държавни и частни институции.От самото си създаване „ХобиСклуб” поддържа връзки с добричката организация на „Лайънс Клуб”  и осъществява многобройни съвместни дейности като: Международен Ден на белият бастун, Международен ден на слепите хора Валентин Аюи, Денят на Луй Брайл и др. През годините екип от ХобиСклуб е разработил и осъществил 23 проекта в полза на хората с увреждания. Тези проекти намериха продължение в общински и национални такива: Проект „Подкрепи ме”, Проект „Подкрепа в дома” , Проект „Асистенстка подкрепа”  и др.

По един от проектите са извършени обучения на няколко целеви групи – таксиметрови шофьори, служители на реда, търговски работници , младежи (ученици, студенти) за адекватно поведение при среща с незрящ човек. Издаден е наръчник с етични правила за адекватно подпомагане на незрящи “Различието слепота” с автор Кристина Димитрова. Издадени са и разпространени 1000 броя диплянки. По проекта „Асистент на повикване” с автор Иван Тодоров група от обучени асистенти очакват на диспечерски телефон повикване от човек с увреждане от града при необходимост. От този проект са се възползвали над 3 хиляди човека от града. Анкетните карти на ползвателите на тази услуга се съхраняват в офиса на „ХобиСклуб” .

Това е само малка част от 24 години, изпълнени с грижа, приятелство, работа и надежди. Има за какво да вдигнат днес наздравица хората от „Хобисклуб“. И за какво да бъдат поздравени от сърце.

Налният час на тържеството е 12.00.