• Десетте най-скъпи стайни кактуси в света варират в цената си в зависимост от много фактори, включително рядкостта на вида, размера, възрастта и естетическите им качества. Въпреки това, ето няколко от най-прочутите и скъпи видове като колекционерски стайни кактуси:

  1. Lophophora williamsii (Peyote) – Пейотеят е един от най-известните и култивирани кактуси заради психоактивните му свойства.

2. Astrophytum asterias „Kabuto“ – Това е един от най-ценените и красиви видове стайни кактуси със златисти и жълти петна.

3. Aztekium ritteri – Този вид е рядък и се отличава с малкия си размер и красивите си форми.

4. Ariocarpus fissuratus – Познат още като „Living Rock Cactus“, този вид също е сред едни от най-ценените кактуси.

5. Turbinicarpus lophophoroides – Рядък и красив вид, който привлича вниманието на колекционерите на стайни кактуси.

6. Echinocereus engelmannii var. subinermis – Този вид се отличава със своите красиви цветя и атрактивни форми.

7. Discocactus spp. – Рода Discocactus включва няколко видове, които са изключително ценени поради формата и красивите си цветове.

8. Copiapoa cinerea – Този вид е популярен сред колекционерите на кактуси заради своите здрави и компактни форми.

9. Gymnocalycium mihanovichii „Hibotan“ – Известен също като „Moon Cactus“, този вид е популярен поради нестандартните си цветове и форми.

10. Stenocactus multicostatus – Този вид е характерен с изключителните си външни форми и релефни петна.

ИИ-НДТ

Отглеждане на кактуси в саксии

Кактусите, чийто роден дом е Мексико, намират широко приложение при отглеждането на саксийни цветя. Причината се крие не само в екзотичния им вид, а и в това, че за разлика от повечето стайни растения, те не са никак претенциозни по отношение на влажност на почвата.

Според японците всеки, който работи с компютър, трябва да постави от двете страни на незаменимото днес устройство по един кактус. Смята се, че кактусите поемат над 50 % от вредното излъчване на компютрите и допринасят за овлажняването на въздуха.

Кактусите имат безброй видове, включително и такива без бодли. Има дори и видове кактуси с листа, които обаче са много нетрайни. Най-предпочитаните кактуси за саксийно отглеждане са тези, които цъфтят. Много разпространен вид например е астрофитума, който има красиви жълти цветове.

Основен принцип при отглеждането на кактусови растения в домашни условия е, че тези кактуси, които са с бодли, трябва да са поставени на много светло място и виреят най-добре в апартаменти с южно изложение.

Трябва да внимавате обаче и с излагането на растенията на директна светлина. Кактусите, които има зеленикав оттенък и са без бодлички, предпочитат полусенчестите места.

Кактусите се поливат много внимателно, тъй като задържат в себе си много вода. През лятото също се поливат изключително рядко и винаги се наглежда да не бъдат преполяти.

Тогава стъблото им ще почне да загнива и няма как да спасите любимото си растение от унищожение. Поради тази причина през зимата кактусите на практика почти не се поливат.

Друг важен фактор при отглеждането на кактусите, който е повлиял на тяхното разпространение при саксийното отглеждане е, че те се размножават изключително лесно.

Това става чрез семена и дори и тези цветари, които за пръв път са решили да си вземат кактус, биха се с правили с лекота с тази задача.

Цъфтящите кактуси са най-красиви през периода юли-август, когато започва цъфтежът им. Тогава трябва да бъдат отглеждани на около 20 градуса по Целзий.

С всички видове кактуси в саксия обаче трябва да внимавате през зимата. Тогава стайната температура не трябва да надвишава 8 градуса по Целзий, поради което е добре да ги преместите на хладно място.

Повечето цветари се справят с тази задача най-често като използват мазето си за тази цел.  https://kaktus.bg/