АТАНАС ИЛИЕВ ДЕБЮТИРА ЗА АСКОЛИ

Добричлията Атанас Илиев записа своя дебют за новия си отбор Асколи при домакинската загуба с 0:2 от Беневенто в четвъртия кръг на италианската Серия „Б”. Това беше първо шампионатно поражение за “бианконерите” през сезона. Българският национал влезе в игра веднага след почивката, когато неговият тим вече изоставаше с два гола. Той замени бившия играч на ЦСКА – София Диего Фабрини. Илиев получи една голяма възможност да се разпише, но не успя да намери целта.

Междувременно друг роден нападател – Андрей Гълъбинов, в трети пореден мач започна като титуляр за Реджина. Този път обаче той не успя да вкара гол въпреки трите си удара в двубоя и в 63-ата минута беше заменен от Адриано Монталто, който в 68-ата отбеляза решаващото попадение за домакинския успех с 2:1 над СПАЛ 2013.

Третият българин в Серия „Б” – Валентин Антов, отново остана на пейката на Монца при равенството 1:1 като домакин на Тернана.

Асколи е трети в класирането с актив от 9 точки, Реджина е пети с 8 спечелени пункта, а Монца е 10-и с 6 точки на сметката си. sportal.bg

„ЖЪЛТО-ЗЕЛЕНИТЕ” ЗАГУБИХА ОТ МАРИЦА НА СТАДИОН „ДРУЖБА”

Футболистите на Добруджа допуснаха шестата си загуба в първенството на Втора професионална лига. В мач от десетия кръг, игран на стадион „Дружба”,  те отстъпиха на Марица (Пловдив) с 3:1.

Още в 8-ата минута гостите от Пловдив поведоха в резултата с гол на крилото Станислав Маламов. След късо изпълнение на корнер последва разиграване в наказателното поле, а оттам и разбъркване, което позволи на Маламов да отбележи. Добруджанци  изравниха в 22-ата минута, в която след центриране на Том от фаул Мирослав Начев прати топката в мрежата. Така двата тима се оттеглиха на почивка при резултат 1:1.

През втората част гостите от Пловдив набързо стигнаха до втори гол. Този път другото крило в тима – Веселин Марчев, беше точен в 60-ата минута. Точка на спора сложи Мариян Тонев с поредното си попадение за маричани през сезона. Той беше точен след изпълнение на дузпа в 67-ата минута.

След този мач Добруджа е на 17-о място с актив от 8 точки – след 2 победи, 2 равенства и 6 загуби.

В следващия кръг избраниците на Атанас Атанасов ще гостуват на Литекс, който е на 16-а позиция със същия точков актив.

• ВТОРА ПРОФЕСИОНАЛНА ЛИГА

РЕЗУЛТАТИ –  X КРЪГ

Марек 1915 (Дупница) – Литекс (Ловеч)   1:1

Добруджа 1919 (Добрич) – Марица 1921 (Пловдив)       1:3

Левски 2020 (Лом) – ЦСКА 1948 II (София)      отложен заради положителни проби за COVID-19 на 12 играчи на Левски 2020.

3. Спартак 10    6      2      2      21:15       20
  4. Миньор (Пк) 10    5      5      0      16:8 20

26 септември 2021 г., неделя, 17:00 ч.

Спортист 2009 (Своге) – Созопол (Созопол)

Нефтохимик 1962 (Бургас) – Миньор (Перник)

Струмска слава (Радомир) – Янтра 2019 (Габрово)

Септември (София) – Септември (Симитли)

26 септември 2021 г., неделя, 18:00 ч.

Монтана 1921 (Монтана) – Етър ВТ (Велико Търново)

Литекс (Ловеч) – Добруджа 1919 (Добрич)

26 септември 2021 г., неделя, 19:00 ч.

Ботев II (Пловдив) – Марек 1915 (Дупница)

27 септември 2021 г., понеделник, 17:00 ч.

ФК ЦСКА 1948 II (София) – Лудогорец II (Разград)

Марица 1921 (Пловдив) – Левски 2020 (Лом)  отложен

ХАНДБАЛИСТИТЕ НА ДОБРИЧ  ЗАГУБИХА ОТ ОСЪМ В ПЪРВИЯ КРЪГ

Сезонът в елита на мъжкото хандбално първенство на България започна през уикенда с участието на девет клуба. В първата среща от кампания 2021/2022, проведена в Ловеч, вицешампионът Осъм се наложи над Добруджа с 34:24. Домакините започнаха силно, установиха игрово надмощие и в края на първата част имаха преднина от 6 гола – 17:11. След почивката те не изпуснаха инициативата и в крайна сметка спечелиха мача.

В следващия кръг Добруджа ще приеме Локомотив (Горна Оряховица). Срещата е на 25 септември в зала “Русалка” в Добрич.

В сравнение с предишния сезон отборите „А” хандбална група са с един по-малко след отказването на АСТИ (Хасково).

БЪЛГАРИЯ СПЕЧЕЛИ ШАМПИОНСКАТА ТИТЛА НА СВЕТОВНОТО УЧЕНИЧЕСКО ПЪРВЕНСТО В СЪРБИЯ

Младите волейболисти на Кърджали спечелиха шампионската титла на световното ученическо първенство за момчета до 15 години, което се проведе в Белград. Представителите на СУ “П. Р. Славейков”, водени от Павел Митев, стъпиха на златния връх, след като на финала на турнира надиграха след оспорвана петгеймова битка домакините от Сърбия с 3:2 (22:25, 28:26, 24:26, 25:17, 15:8).

Двубоят продължи повече от два часа и половина, като домакините имаха предимство и поведоха с 2:1, но нашите момчета се бориха докрай. След като взеха четвъртата част, в тайбрека те бяха непоколебими за крайния успех. „Много съм щастлив от успеха на нашите момчета. Показаха страхотен дух и борбеност. Сега нашето училище СУ “П. Р. Славейков” вече няма да е „Училище за шампиони“, а ще бъде „Училище за световни шампиони“, коментира с гордост за BGvolleyball.com директорът Милко Багдасаров.

БАЙЕРН ЗАВЪРШИ СЕДМИЦАТА С 10 ГОЛА СЛЕД НОВ ПОГРОМ

Байерн (Мюнхен) записа седма поредна победа във всички турнири, след като с лекота разгроми новака Бохум със 7:0 като домакин в мач от 5-ия кръг на Бундеслигата. Льорой Сане беше точен от пряк свободен удар в 17-ата минута, след още десет се разписа и Йошуа Кимих, а в 32-ата Серж Гнабри направи 3:0. Две минути преди почивката Василис Ламбропулос си отбеляза автогол. Роберт Левандовски реализира дежурното си попадение в 61-ата, с което вече има гол в 13 поредни домакинства от първенството – нов рекорд в германския футбол. Освен всичко с това попадение не остана тим в елита, на който Лева да не е опъвал мрежата. Кимих вкара още веднъж – в 65-ата, а в 79-ата резервата Ерик Максим Чупо-Мотинг докара нещата до 7:0.

След като няколко дни преди това отборът вкара три гола и на Барселона в Шампионската лига, той завърши седмицата с 10 попадения на сметката си. Това обаче не е рекордът за сезона досега, защото през август мюнхенци завършиха една седмица със 17 гола. Общо през кампанията тимът от Бавария има още само едно реми – 1:1 срещу Борусия (М) в първия кръг. Налице са всички условия серията да продължи, тъй като идват сблъсъци с Гройтер Фюрт и Динамо (Киев). sportal.bg

ИСТОРИЧЕСКИ УСПЕХ ЗА БЪЛГАРИЯ В ПЕСАРО

Христо Манолов и Борислава Иванова спечелиха титлата при смесените двойки за юноши и девойки на Европейското първенство по спортна аеробика в италианския град Песаро, пише Gong.bg. Българите, които са бронзови медалисти от световния шампионат в Баку 2021, получиха оценка от 20.300 точки за изпълнението си на финала. Манолов и Иванова бяха с най-висока оценка и в квалификациите – 20.450 точки.

Титлата е историческа за България, като тя е първата за страната ни от първенство на Стария континент в тази възраст. На второ място остана Португалия 2 с 20.000 точки, а на трето Румъния 2 също с 20.000, но с по-ниска стойност за изпълнение.

При девойките индивидуално Борислава Иванова, бронзова медалистка от световното първенство, остана осма с оценка 19.800 точки. Българката беше втора след пресявките, но на финала допусна грешка. Европейска шампионка стана Майлис Ланкло от Франция с 20.700 точки.

РОНАЛДО ПРОДЪЛЖИ С ГОЛОВЕТЕ, НО ГОЛЕМИЯТ ГЕРОЙ ЗА МАН ЮНАЙТЕД БЕ ДЕ ХЕА

Манчестър Юнайтед постигна изключително драматична победа с 2:1 като гост на Уест Хам, благодарение на което се изравни на върха във временното класиране на Премиър лийг с Ливърпул. “Чуковете” поведоха с гол на Саид Бенрама в 30-ата минута, но Кристиано Роналдо (35′) изравни резултата с четвъртия си гол след своето завръщане на “Олд Трафорд”. Джеси Лингард, който бе големият грешник в двубоя с Йънг Бойс през седмицата, се реабилитира пред феновете, правейки пълен обрат минута преди края. В добавеното време драмата стана пълна, след като Уест Хам получи дузпа заради игра с ръка на Люк Шоу. Дейвид Мойс взе доста странно решение, като пусна Марк Нобъл специално заради наказателния удар. Давид Де Хеа обаче спаси неговия изстрел и донесе победата над гостите.

ИТАЛИЯ Е НОВИЯТ ВОЛЕЙБОЛЕН ШАМПИОН НА ЕВРОПА

Италия спечели златните медали на Евроволей 2021. Момчетата на Фердинандо Де Джорджи триумфираха с европейската титла, след като направиха страхотен обрат и се наложиха над Словения с 3:2 (25:22, 20:25, 25:20, 20:25, 15:11) в големия финал на първенството, игран пред близо 7000 зрители в зала “Сподек” в Катовице (Полша).

Така подмладеният състав на Италия, който е воден от опитния Фердинандо Де Джорджи, спечели седмата си европейска титла в историята. Но последният трофей на “Скуадра адзура” преди сегашния беше през далечната вече 2005 година. Освен това Италия има 4 сребърни и 3 бронзови отличия в своята витрина. От друга страна, Словения не можа да запише най-големия си успех в историята, като загуби трети финал на европейските първенства след тези през 2015-а от Франция с 0:3 и през 2019-а от Сърбия с 1:3 гейма. Домакините от Полша се утешиха с бронзовите медали, след като биха категорично вече бившите шампиони от Сърбия с 3:0 гейма.

Най-резултатен за новите европейски шампиони стана Даниеле Лавиа с 21 точки (2 блока, 3 аса, 46% ефективност в атака и 45% позитивно посрещане). Алесандро Микиелето добави още 17 точки за успеха. За словенците Ален Пайен реализира 16 точки. Тончек Щерн и Клемен Чебул се отчетоха с по 14 точки, но и това не беше достатъчно за победата.