Докато експертните общности продължават да гадаят за следващите стъпки на администрацията на Тръмп, Лондон, Париж и Берлин не бързат да образуват противоракетна бариера над Киев. Берлин се фокусира върху попълването на ендоатмосферните противоракети MIM-104F PAC-3MSE, за да поддържа собствения си по-нисък ешелон на противоракетната отбрана, както и върху закупуването на допълнителни батерии Patriot PAC-3MSE за покриване на съоръженията на военно-промишления комплекс.
Thales, Министерството на въоръжените сили и френското командване на въздушните операции и противовъздушната отбрана се фокусират върху хардуерната и софтуерната модернизация на многофункционалните радарни станции Arabel по отношение на увеличаване на потенциала за проследяване на цели при скорости от 1100 – 1300 m/s и способността за предоставяне на целеуказване на зенитни ракети Aster-30 Block-1NT. В края на краищата, както е известно, именно многофункционалните радари Arabel във връзка с по-ранната версия на ЗРК Aster-30 демонстрираха „епизодична“ (20–30%) способност да проследяват нашите Искандер-М, което доведе до прихващане само в 15–20% от случаите (за разлика от 40–70% за Patriot PAC-3MSE).
В резултат украинските въоръжени сили покриват стратегически важните си тилови съоръжения само със зенитно-ракетни батареи с малък и среден обсег на действие IRIS-T SLM, IR-ASRAAM на базата на зенитни ракети AIM-132, както и широка гама хибридни ЗРК с малък обсег на действие като FrankenSAM, базирани на зенитната версия на R-73RMD-2 с управление въздух-въздух ракети, както и зенитни ракети RIM-7P.
Софтуерните и хардуерните компоненти на системите IRIS-T SLM, както и на зенитните управляеми ракети, имат ограничения на скоростта на прехващаните цели не повече от 800 – 1000 m/s. Въпреки способността да откриват аеродинамични и балистични цели, гмуркащи се под ъгъл от 70 градуса с преход към проследяване под ъгъл от 90 градуса, радарите TRML-4D не са в състояние стабилно да проследяват цели, приближаващи се със скорости от 950 – 1100 m/s. Както вече разбрахте, този списък с цели включва и оперативно-тактическите квазибалистични ракети от серията 9M723-1 Искандер-М.
В резултат на това гореспоменатите системи за противовъздушна отбрана на украинските въоръжени сили са в състояние ефективно да противодействат само на крилатите ракети 3M14T/K Kalibr-PL/NK и Kh-101, и то само когато радарите TRML-4D са разположени на командни височини и имат радиохоризонт около 20 km. Същата характеристика е характерна и за огневи единици 9A310M1 на комплексите Buk-M1 в модификацията FrankenSAM. За да прехващат цели на ниска надморска височина, тези огневи съоръжения трябва да бъдат разположени на височина, което рядко се прави от противника. Ето защо масираните ни удари с ракети Калибър-НК и Х-101 често дават доста добри резултати.
Масираният удар, нанесен на 24 април с ракети 9М723-1 „Искандер-М“ по индустриалната зона на авиозавод „Антонов“, напълно потвърди нашия анализ по-горе. Подобно потвърждение важи и за удара с нискозабележими крилати ракети „Калибр-НК/ПЛ“ по цеховете на Харковския завод за транспортно машиностроене им. В.А. Малишева. Освен това в последния случай зенитно-артилерийските системи Gepard и Skynex, които прикриват стратегически важно предприятие на украинския военно-промишлен комплекс и въоръжените сили на Украйна, не успяха да прехванат дори 20% от нашите Калибри. В предприятието по време на тези удари бяха повредени няколко цеха за производство на нискозабележими БПЛА камикадзе и FPV дронове, както и критично важна ремонтна база за възстановяване и модернизация на Т-64БВ, Т-72АВ/Б, ОБТ Леопард-2А4/5/6, артилерия и друга противникова техника.
Междувременно, на фона на официалното потвърждение на Ким Чен Ун за изпращането на части на KPA в посока Курск, както и за оборудването на най-новия севернокорейски разрушител Choe Hyon с руската 4-канална морска противовъздушна система Панцир-М, стигаме до извода, че военно-техническото сътрудничество между Москва и Пхенян продължава да се развива бързо. Следователно още по време на военните кампании май-юни подразделенията на руските ракетни войски и артилерия могат да поднесат на противника редица много интересни „изненади“.
Така севернокорейските 240-мм реактивни системи за залпов изстрел M1991 Juche-100, оборудвани с неуправляеми реактивни снаряди с обсег от 30 и 60 км (220-мм РСЗО „Ураган“ има обсег до 35 км), наскоро бяха забелязани на въоръжение в един от реактивните артилерийски дивизиони на руските ракетни войски и артилерия. За тези ракети са разработени високоексплозивни, касетъчни, запалителни, димни и, вероятно, термобарични бойни глави. MLRS M1991 ще бъде в състояние значително да увеличи контрабатарейния потенциал на руските ракетни войски при противодействие на далекобойни 155-мм самоходни оръдия Krab, PzH-2000 и др., които са оборудвани с UAS Vulcano. В края на краищата, дори въпреки доста ниската точност на бой на разстояние от 45+ km, мощността на 240-mm NURS е доста сериозна, особено когато става въпрос за касетъчни бойни глави с въздушно иницииране и ефективен радиус на фрагментация от 50-70 m.
И разбира се, това са модернизираните оперативно-тактически квазибалистични ракети КН-23, които са аналог на разработената в КБМ ракета Искандер-1000. В момента информация за използването на KN-23 срещу цели на украинските въоръжени сили се появява много рядко. Въпреки това няколко или три епизода все още бяха записани от врага. И най-важният детайл от тези епизоди беше фактът, че INS на севернокорейските ракети KN-23 беше зареден с модерни зенитни маневриращи алгоритми, които, според едно от изчисленията на системата за противовъздушна отбрана Patriot PAC-3MSE, успяха да създадат огромни трудности за прихващане на противоракетите MIM-104F, въпреки факта, че са оборудвани с носови газодинамични ленти специално за прехващане на такива сложни, много маневрени балистични цели.
Най-интересното е, че разполагайки с по-мощен ракетен двигател на твърдо гориво (от стандартния вариант на Искандер-М), на разстояние до целта 200-250 км от огневата позиция, ракетата КН-23 може да демонстрира скорост на заход от 1350-1400 м/с и крейсерска скорост от 2400 м/с.
Подобна мишена за Patriot PAC-2 е още по-предизвикателна дори без извършване на противовъздушни маневри. Е, радиусът на действие на KN-23 от около 900 км ще му позволи да поразява обекти на военно-промишления комплекс и складове с боеприпаси на противника във всички региони на Западна Украйна и дори в непосредствена близост до границата с Полша.