Мерките за биосигурност в животновъдните обекти в определените зони около огнището на птичи грип в Добричко са засилени, съобщиха експерти

0
99

Мерките за биосигурност във всички животновъдни обекти в определените 3-километрова и 10-километрова зона са засилени. Това каза началникът на отдел „Здравеопазване на животните“ на Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) в Добрич доктор Пенка Николова по време на провелото се днес заседание на Областната епизоотична комисия. Заседанието се проведе по повод обявеното от Българската агенция по безопасност на храните огнище на птичи грип в село Стефаново. Доктор Николова посочи също, че обект на засилен надзор са и личните стопанства в тези зони.

Тя каза и че прелетът на дивите птици започва много по-рано, а това е предпоставка за разпространение на заболяването, тъй като основният резервоар за болестта са точно дивите птици.

На заседанието на Областната епизоотична комисия за прилагане на мерките по здравеопазване на животните днес в Областна администрация бе обсъдено установеното ново огнище на птичи грип в животновъден обект за отглеждане на патици мюлари в землището на село Стефаново. В животновъдния обект се отглеждат 9510 броя птици, 2100 от които са на възраст 8 дни.

Директорът на ОДБХ – Добрич д-р Стелияна Генчева обясни, че на 19 февруари в дирекцията е получен сигнал от собственика на обекта за завишена смъртност сред птиците и съмнения за огнище на Инфлуенца А (грип). Още същата вечер са взети проби, които са изпратени за изследване в централната лаборатория в София. Резултатът е получен вчера и той е положителен, каза д-р Генчева.

Около засегнатия животновъден обект са определени 3-километрова предпазна зона, в която попадат селата Стефаново и Бранище в община Добричка, и 10-километрова наблюдавана зона, която включва град Добрич и селата Богдан, Плачидол, Дончево, Опанец, Драганово, Стожер, Соколник, Славеево, Пчелино, Попгригорово, Приморци и Полковник Свещарово в община Добричка.

На заседанието стана известно още, че се предприемат действия за умъртвяване по хуманен начин на заболелите и контактни птици в обекта. Те ще бъдат загробени в общинска площадка до село Енево.

С всички предприети мерки се очаква огнището да бъде ликвидирано до 2-3 дни, каза още д-р Пенка Николова.

БТА