Интегрираната концепция „Развитие на област Смолян чрез инвестиции в устойчив туризъм“, с водещ партньор Община Смолян, е във фаза на представяне на проектно предложение с количествено-стойностни сметки, базирани на окрупнени показатели. Това съобщи заместник-кметът на Смолян Марин Захариев.
Концепцията е класирана на второ място при оценките на Регионалния съвет за развитие за Южен Централен район. Това означава, че проектът е много стойностен, посочва Марин Захариев.
Проектното предложение за концепцията е почти готово. Изготвени са над 90 процента от него. То ще бъде внесено в предвидения срок – 12 февруари, уточнява общинската администрация.
Наред със Смолян, в разработката участват и общините Чепеларе, Баните и Златоград, както и други партньори. Сред тях са „Пампорово“ АД и АПИ.
Предвидена е мащабна реконструкция и въвеждане на допълнителни интерактивни атракции в Регионалния музей в Смолян, както и реставрация и обновяване на експозицията в Згуровския конак в Широка лъка.
Концепцията включва и изграждане на панорамна площадка в района на Пампорово. Сред заложените дейности са и създаването на пешеходни и веломаршрути към Смолянските езера и Чепеларе.
Планирана е доставката на електробуси, които да бъдат използвани за транспорт на туристи. Замисълът е да бъдат създадени нови туристически продукти, които да бъдат насочени и към самия областен център Смолян, а не само към курортните зони, коментира заместник-кметът. В тази насока той акцентира върху плановете за изграждане на ледена пързалка и на ски писта в Смолян, както и на пешеходни и велосипедни маршрути в района на Смолянските езера и Пампорово.
В местността Смолянски езера ще бъде изградена „въжена градина“. Предвидена е и рехабилитация на пътя към Смолянските езера, която ще включва и подмяна на асфалтовата настилка.
Концепцията „Развитие на област Смолян чрез инвестиции в устойчив туризъм, създаване на нови атракции и опазване на културно-историческото наследство на териториите на общините Смолян, Чепеларе, Баните и Златоград и подобряване на транспортната свързаност“ е планирано да бъде финансирана с над 50 млн. лв. безвъзмездна помощ.
Програмите, по които ще се кандидатства за финансиране на проектите, са „Развитие на регионите“, „Околна среда“, „Развитие на човешките ресурси“ и „Образование“.