Европейските програми „Грижа за дома“ и „Топъл обяд“ са осигурени със средства, за да продължат, каза министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов в предаването „Неделя 150“ по Българското национално радио. Успяхме да направим така, че да няма нито една уязвима група в обществото, която да пострада и то без да вдигаме никакви данъци, запазихме „швейцарското правило“, дадохме великденски добавки, добави той.
„Благодарение на това, че има редовен кабинет, Министерството на труда и социалната политика успя да направи така, че една европейска програма, която изтече на 31 декември миналата година – „Грижа за дома“, да продължи. Намерихме нужните 150 млн. така, че тези хора да не пострада от това, че програмата е свършила. Говорим да 20 000 човека. Същото нещо е и с програмата „Топъл обяд“. За хората, които имат нужда от него, това е важно за начина им на живот и за оцеляването им. Намерихме нужните средства това да продължи. Нашето министерство е на път да не загуби нито един лев по Националния план по възстановяване и устойчивост, което е близо един милиарди и триста милиона“, каза министърът на труда и социалната политика.
От 1 юли хората от третата възраст ще продължат да си вземат пенсиите с увеличението от 8,6% по „швейцарското правило“, но имаше сериозно напрежение да са 5%, обясни той.
Министър Гуцанов каза още, че програмата за получаване на храни и основни продукти също ще бъде финансирана отново. „В момента текат процедурите и програмата продължава. В рамките на около два месеца вероятно ще започне раздаването на основни продукти“, каза социалният министър. За жалост програмата е била забавена повече от една година и тази седмица ще пусна заповед за извършване на проверка, за да се разбере какво се е случило и защо има такова забавяне, добави той.
Министърът на труда и социалната политика посочи още, че държавата дава много средства за обучения за квалификация или преквалификация по социални програми, а ефективността е много ниска. „Стотици милиони са дават и за обучения, а ефективността им е изключително ниска. Няма как държавата да дава толкова много средства за обучения, а те да нямат тази ефективност, от която се нуждае реалната икономика“, отбеляза Борислав Гуцанов. Синдикатите и представителите на икономиката също искат ефективността на тези обучения за безработни и заети лица, чрез които могат да повишават или променят квалификацията си, да бъде вдигната, каза той.
За увеличението заплатите в някои сектори, които протестират, министърът на труда и социалната политика каза, че ще бъде направено каквото може и ще се търсят консултации и с Министерството на финансите.
„За следващата година ще направим всичко възможно, втората година майчински да се вдигнат около равнището на минималната работна заплата – 1100 лева, стига да има тези опции в бюджета. Майките, които искат да се върнат на работа, в момента могат да вземат 50% от парите за майчинство, искаме да се вдигнат поне на 75% и да се върнат на работа. По този начин се подпомага икономиката и те не се деквалифицират, а и влизат повече пари в бюджета“, каза Борислав Гуцанов. Ще предложим също увеличаване на детските надбавки за първо, за второ и за трето дете, добави той. Националната ни цел трябва да бъде справяне с демографската катастрофа, подчерта социалният министър.