Научните изследвания и иновациите са вложения с гаранция за бъдещето на агробизнеса. Под това мото премина официалната церемония за връчването на наградите в Конкурса за иновации. Тържественото събитие се проведе в зала „Пловдив“ на Международен панаир Пловдив. 36 иновативни продукта, научни разработки и технологии участваха в десетте раздела на конкурса тази година.
Биологичен фасул „Вежен“, селекция на Добруджански земеделски институт, е излъчен за победител и удостоен с диплом в Конкурса за иновации, раздел „Научни разработки“, на международното изложение „АГРА 2023“ , където беше и най-високата конкуренция, а журито присъди и най-много награди за иновативни продукти и технологии.
Той е регистриран през 2015 г. и е единственият сорт фасул с пъстри семена (тип пинто). Сортът е с изправен храст, което го прави подходящ за еднофазно механизирано прибиране. Вегетационният период е 81±4 дни. Височината на растенията е 40-60 cm в зависимост от условията, а бобовете са разположени в горните 4/5 от растението. Семената са пъстри, със слабо жилкуване и слаб гланц. Надлъжната форма е бъбрековидна, а напречната – широка, почти елиптична. Теглото на 1000 семена е 360±20 g. Сортът е устойчив на ореолов пригор и някои раси на ръждата по фасула. Продуктивният му потенциал при вписване в сортовата листа е 149±24 kg/da. Дълбочината на сеитба е 4-5 cm, а сеитбената норма трябва да осигури 35-40 реколтирани растения/m2.
„Вежен“ е четвъртият научен продукт на Добруджански земеделски институт, получил отличие в Конкурса за иновации на международния панаир АГРА в Пловдив след хибридите слънчоглед „Деведа“ през 2019, „Енигма“ през 2020 и „Красела“ през 2022 г..
Освен фасул „Вежен“, в условията на биологично производство в Добруджански земеделски институт се отглеждат и културите еднозърнест лимец, соя сорт „Авигея“ и ръж сорт „Матадор“.
„Всеки един от участниците в Конкурса за иновации покрива високите изисквания за креативност. Уверен съм, че внедряването на представените иновативни продукти ще допринесе за ефективността и рентабилността на агробизнеса чрез икономичност и прецизност. Успешното им практическо приложение е основен акцент и една от най-важните причини те да получат тук, в Международен панаир Пловдив своето поле за изява.“, каза при откриването на церемонията доц. д-р Иван Соколов. Той връчи специалните призове на Международен панаир Пловдив на съорганизаторите – АГРОТЕХ и Селскостопанска академия. За дебютното партньорство и принос в обогатяването на програмата на мегафорума бяха наградени с плакет организаторите на Street food fest – „3КО“ ЕООД и „Културно-масова дейност“ ЕООД.
Най-много и успешни иновации бяха излъчени от експертната комисия в раздела „Торове и препарати за селското стопанство“.
В церемонията по връчване на отличията участваха ректорите на Аграрния университет и на УХТ – доц. Христина Янчева и проф. Пламен Моллов, проф. Сава Табаков – декан на Факултета по Лозаро-градинарство, Аграрен университет-Пловдив, проф. Виолета Божанова – заместник-председател на Селскостопанска академия, проф. Ангел Ангелов от Университет по хранителни технологии, Тодор Чонов – заместник-кмет на Община Пловдив и заместник-мистър Тодор Джиков, който председателстваше комисията по иновации на 8-ото издание на мегафорума за земеделие, вино и храни.
Изложенията Агра, Винария и Фудтех се утвърдиха като престижен форум за представяне на иновации през годините и тази тенденция продължава. Участниците показват последно поколение технологии и техника за различен вид ферми, икономичен инвентар, подобрени сортове и породи.