В училището успешно приключиха дейностите по проект ”Въвеждане и усъвършенстване на системи за разумно и ефективно управление на енергийните ресурси в училище“, който се реализира по Процедура за безвъзмездно предоставяне на средства за финансиране на дейности по Програма “Микропроекти за климата“ (ПМПК) на Националния доверителен екофонд (НДЕФ).
Програмата инвестира в цялостно интегрирано решение, водещо директно до намаляване на емисиите на парникови газове и адаптация към климатичните промени.
Изградена беше интелигентна малка инфраструктура, която да оптимизира и адаптира работата на системи и да намали енергийните разходи.
Оптимизирана беше електроснабдителната система и системата за топла вода, като беше изградена стационарна мрежова Фотоволтаична система за производство на електричество за собствени нужди и подгряване на топла вода от възобновяеми източници. Доставени и монтирани бяха 66 броя фотоволтаични модули и апаратура с контролни и регулиращи функции за енергиен мониторинг и мениджмънт.
Оптимизирана беше и осветителната инсталация към интелигентна такава (Smart lighting), въведени бяха адаптивни решения за управление на светлинния поток, доставени и монтирани бяха 65 броя чувствителни компонента и бяха подменени 1334 броя осветителни тела с LED.
Повишени бяха компетентностите на учителите и бяха обогатени знанията на учениците по темата за негативните въздействия от климатичните промени, чрез провеждане на занимания, подобряващи разбирането за пестене на енергия и формиращи стабилна основа на поведение, щадящо околната среда.
Изпълнена беше основната цел на проекта и беше осигурен положителен екологичен ефект и устойчива енергийна практика в училище, посредством прилагане на комплекс от мерки за рационално управление на енергийните ресурси и намаляване на негативните ефекти от изменението на климата.
Благодарение на проекта, екипът на СУ „П. Р. Славейков“ демонстрира своя ангажимент пред общността за устойчивост и пестене на публичен ресурс.
Проектът осигурява „ЧИСТА“, зелена и устойчива енергия, която е ключов ресурс за съвременното технологичното общество, води директно до намаляване на публични разходи, емисии на парникови газове и адаптация към климатичните промени.
Общата стойност на проекта е 69 964,75 лева.