Египетски археолози са идентифицирали най-ранния случай в историята на голямо замърсяване на природната среда с промишлени метали. Те изследваха пристанището Хуфу, на километър от Великите пирамиди, най-старото известно пристанище в света.

Проучването разкрива малко известен аспект от историята на Древен Египет – вековната традиция на металообработването.

Пристанището на Хуфу е било разположено по протежение на вече несъществуващия ръкав на Нил близо до платото Гиза. Това е център за транспортиране на материали и място за широкомащабно производство на медни инструменти като остриета, свредла и длета. За да придадат сила, работниците ги сляха с арсен.

Учените изследвали бившето пристанище с помощта на химически геоиндикатори. По този начин те измерват нивата на мед, арсен, алуминий, желязо и титан. Беше извършен и анализ на въглерод-14, за да се определи времевата рамка.

Резултатите показват, че замърсяването с метал е започнало около 3265 г. пр. н. е. – 200 години по-рано от смятаното. Той достига своя връх по време на късната фаза на изграждането на пирамиди около 2500 г. пр.н.е. и продължава до 1000 г. пр.н.е. Нивата на мед през този период са били 5-6 пъти по-високи от естествения фон, което показва промишлена активност.

Проучването предостави допълнителна представа за това как древните египтяни се адаптираха към предизвикателствата на околната среда. Нивото на река Нил постепенно намалява и пристанището на Хуфу става все по-малко търсено. Но металообработването не спря – това показва наличието на устойчива инфраструктура и работна сила, съобщава Live Science.

По-рано египетски археолози откриха астрономическа обсерватория отпреди повече от 2500 години.