- Московският завод на групата ще се върне към производството на „Москвич“
Москва. 16 май. INTERFAX.RU – Руските активи на Renault Group, включително делът на френския концерн в АвтоВАЗ и московския автомобилен завод CJSC Renault Russia, стават държавна собственост, съобщи пресслужбата на Министерството на промишлеността и търговията.
Бяха подписани споразумения за прехвърляне на 100% от акциите на CJSC Renault Russia на правителството на Москва, 67,69% от акциите на AvtoVAZ – на руската държава, представлявана от FSUE NAMI. Останалите акции на руския автомобилен производител ще бъдат запазени от държавната корпорация Ростех. Renault също ще има опция да изкупи обратно своя дял в АвтоВАЗ, който може да бъде упражнен в рамките на следващите 6 години. И двете сделки са одобрени от Федералната антимонополна служба, отбелязват от Министерството на промишлеността и търговията.
„Прехвърлянето на дял от групата Renault на държавата ще гарантира запазването на контролируемостта на АвтоВАЗ и възможността за продължаване на дейността на предприятието под санкционни ограничения. Така ще запазим ключови компетенции, производствен цикъл и работни места. “, каза през пресслужбата министърът на индустрията и търговията Денис Мантуров. Той обяви тези сделки на 26 април.
Той също така оцени положително перспективите за участие на NAMI в управлението на АвтоВАЗ:
„NAMI“ има значителен опит в автомобилната индустрия и разполага с модерна научноизследователска, развойна и производствена база, която ви позволява успешно да решавате проблеми в областта на изследванията, проектирането, конструирането, разработването и тестването на превозни средства, както и производството на продукти в автомобилната индустрия. Конкурентоспособността на проектантския и инженерен екип на НАМИ е потвърдена от създаването на превозни средства с марката Aurus на базата на единна модулна платформа“, отбеляза ръководителят на Министерството на промишлеността и търговията.
Съгласно съществуващите лицензи, производството на цялата гама автомобили Lada в заводите на АвтоВАЗ ще продължи. Компанията ще се занимава и с поддръжка на автомобили Renault на руския пазар.
Правителството на Москва скоро ще обяви съвместно решение на федералните и регионалните власти за линията автомобили, които ще се произвеждат на площадката на CJSC Renault Russia, допълват от Министерството на промишлеността и търговията.
Московският завод Renault ще бъде поет от града и там ще се произвеждат автомобили Москвич, пише в блога си кметът на Москва Сергей Собянин .
„Чуждестранният собственик реши да закрие московския завод Renault. (…) Реших да изведа завода на баланса на града и да възобновя производството на леки автомобили с историческата марка „Москвич“, каза кметът и добави че градските власти ще се опитат да „поддържат голяма част от екипа, пряко работещ в завода и неговите подизпълнители.
Технологичен партньор на завода ще бъде КАМАЗ. На първия етап предприятието ще започне производството на автомобили с двигател с вътрешно горене, след това на електрически автомобили. Също така е възможно да се локализира производството на автокомпоненти.
Преди около сто години автомобилният завод на Волгоградски проспект започва да произвежда автомобили Ford, след това произвежда Москвичи. От 1998 г. компанията си сътрудничи с Renault.
Както отбелязва в съобщението си групата Renault, приключването на транзакции за прехвърляне на руски активи не зависи от никакви условия и са получени всички необходими разрешения за това.
„Днес взехме трудно, но необходимо решение. Правим отговорен избор за нашите 45 000 служители в Русия, като същевременно поддържаме представянето на Групата и способността ни да се върнем в страната в бъдеще, в различен контекст. Уверен съм в Renault Способността на групата да ускорява допълнително трансформацията и да надмине средносрочните цели“, каза изпълнителният директор на Renault Group Лука де Мео.
Както следва от съобщението на концерна, Renault ще отрази непаричните разходи за корекция в размер на балансовата стойност на консолидираните нематериални активи, дълготрайни активи и репутацията на групата в Русия в отчета за полугодието. „Към 31 декември 2021 г. тази стойност беше 2,195 милиарда евро. Съответно руските операции ще бъдат деконсолидирани в консолидираните финансови отчети на Renault Group за шестмесечния период, приключващ на 30 юни 2022 г., и ще бъдат отчетени като преустановена експлоатация в съответствие с изискванията на МСФО“, казват от Renault.