- Задължителна продажба на валутни печалби от компании, фиксиране на лихвени проценти по заеми, забрана за продажба на руски ценни книжа и други активи от чужденци и други мерки – какви усилия полагат руските власти в отговор на продължаващия икономически натиск от Съединените щати, Европейския съюз и други държави. Някои от тези контрамерки засягат и български фирми, свързани по един или друг начин с Русия
Руското правителство създаде антисанкционен щаб. Това съобщи министър-председателят Михаил Мишустин, който го оглавява, като добави, че негови заместници ще бъдат първият вицепремиер Андрей Белоусов, чиято задача ще бъде да разработва мерки на федерално ниво, и кметът на Москва Сергей Собянин, който ще координира оперативните мерки на регионално ниво.
Междувременно нашите финансови власти вече издадоха цял пакет от мерки, предназначени да подкрепят националната икономика и финансовия сектор, да ограничат обезценяването на рублата и вътрешните ценни книжа и да компенсират гражданите и фирмите за неудобството, причинено от санкциите.
Помощ за населението
След като Банката на Русия повиши основния лихвен процент до 20% годишно, банките започнаха да повишават лихвите по депозити и заеми. За да се предотврати масовата ревизия на лихвите по дългове, които вече притежават граждани (което, между другото, също е забранено от закона), Владимир Путин инструктира в споразуменията, сключени преди увеличението на основния лихвен процент (28 февруари), да поддържат лихвите на ниво същото ниво. Освен това, въпреки че попадат под санкциите на най-големите руски банки, включително изключването им от достъпа до услугите на глобалните платежни системи (Mastercard вече обяви това, а Visa обяви, че предприема „незабавни мерки за гарантиране на спазването на санкциите“), Централната банка обяви , че всички транзакции в страната по картите на тези системи ще продължат да вървят гладко.
Проблеми могат да възникнат само при плащане на покупки в онлайн магазини, намиращи се в чужбина, както и при опит за плащане с GooglePay, ApplePay и SamsungPay. В същото време не се очакват сривове в работата на тези услуги за карти на други банки, които не са в черния списък.
Помощ за банките
Централната банка прекрати натрупания макропруденциален капиталов буфер за необезпечени потребителски заеми и ипотеки. С други думи, той премахна „коефициентите на риск“, които активно кредитиращите банки трябваше да вземат предвид при изграждането на капитала си. Тези допълнително натрупани пари вече ще се използват за поддържане на собствената стабилност на банките и на банковата система като цяло. Благодарение на „разтварянето на капиталовия буфер“ банките освободиха около 733 милиарда рубли.
Централната банка също така разшири списъка с основните дейности на юридически лица, чиито задължения по заеми се приемат от регулатора като обезпечение по заеми, издадени от Банката на Русия. Това означава, че търговските банки вече могат да набират пари от Централната банка за по-широк кредитен портфейл.
Освен това Банката на Русия разреши на кредитните институции до 31 декември 2022 г. да не влошават оценката на финансовото състояние на кредитополучателя при създаване на провизии за загуби и препоръча преструктуриране на дълга и да не налагат глоби и неустойки по заеми (заеми), ако финансовото състояние на кредитополучателите се влоши след 18 февруари заради санкциите.
Помогнете на финансовите пазари
Централната банка възобнови изкупуването на злато на вътрешния пазар на благородни метали. Покупната цена се определя ежедневно въз основа на сутрешната цена на London Bullion Market Association. Схемата за придобиване на злато от регулатора в страната изглежда така: търговските банки го купуват от минни компании и го препродават на Централната банка.
Припомняме, че Банката на Русия спря официално да купува злато в страната на 1 април 2020 г., а преди това в продължение на шест години активно увеличаваше резервите си и беше световен лидер в подобни операции. Към 1 февруари руските резерви са натрупали злато на стойност 132,3 милиарда долара.
Като част от борбата срещу отлива на инвеститори и изтеглянето на средства от руския фондов пазар бяха въведени две мерки. Първият е забрана за брокери да продават руски ценни книжа от името на нерезиденти на Руската федерация. Втората е забрана професионалните участници на финансовия пазар да изтеглят доходи и дивиденти от местни ценни книжа в чужбина, чуждестранни физически и юридически лица. Освен това президентски указ на чуждестранните инвеститори ще наложи забрана за продажба на руски активи. Според Михаил Мишустин проектът за президентски указ ще бъде подписан в близко бъдеще. Мярката е взета, за да даде възможност на чуждестранните играчи да вземат „по-информирани решения“, като избягват изкушението да се поддадат на политически натиск в ущърб на бизнеса.
И за да подкрепи пазара на ценни книжа, на 26 февруари Михаил Мишустин подписа заповед , с която на Министерството на финансите на Руската федерация беше наредено да изразходва до 1 трилион рубли от Националния фонд за богатство за закупуване на акции на местни компании, търгувани на фондовите борси. през 2022г. Освен действителната подкрепа от прекомерен спад, тази мярка може да има и друго значение – държавата ще може да консолидира доста големи дялове в компании от стратегически важни индустрии.
Помощ рубла
Друга мярка за подкрепа беше решениетода задължат руските компании, занимаващи се с експортна търговия, да продават непременно 80% от валутните си приходи на държавата. Задължителната продажба на част от получената от компаниите валута е необходима за поддържане на нивото на търсене и предлагане, така че да няма недостиг на чуждестранна валута на пазара и следователно натискът върху обменния курс на рублата намалява. Той беше въведен за първи път през 1991 г., за да спре изтичането му в чужбина. Вярно е, че предишният „задължителен“ максимум достигна само 75%. Той беше въведен през 1998 г., по време на кризата, и остана на това ниво до 2001 г. След това делът, необходим за продажба, постепенно намалява в продължение на няколко години, докато не беше напълно премахнат през пролетта на 2006 г. като част от прехода на руската рубла към свободно конвертиране. Сега този инструмент отново е необходим.
И за да не изнася валутата от страната в куфари, Владимир Путин подписа указ за ограничаване на износа й в брой. От днес (2 март) можете да изтеглите не повече от $10 000 в брой или равностойността на тази сума в друга чуждестранна валута.
Евгений Мазин