Родителите официално вече могат да извиняват до 15 дни отсъствия на учениците

0
144

Родителите вече могат да извиняват отсъствията на децата си с бележка до 15 дни в една учебна година с мотивирано писмено заявление от родител до класния ръководител, реши правителството в оставка.. Промените в Наредбата за приобщаващото образование са обнародвани в „Държавен вестник“ на 19 март.

Те имат за цел да облекчат семействата и да намалят административната тежест на директора на училището.

След проведено обществено обсъждане е взето решение, че ученик може да отсъства по семейни причини до 5 дни наведнъж.

До момента децата имаха право да отсъстват от училище по уважителни причини до 3 дни с бележка от родител до класния ръководител и до 7 дни с писмено заявление до директора.

С промените се дава възможност на родителя самостоятелно да взема решение

по отношение на отсъствията на своето дете от образователната система в случаи на временно неразположение, семейни събития, лични и фамилни ангажименти, наложителни пътувания и др. Това вече ще се случва в уведомителен режим по отношение на училището чрез класния ръководител, а не в разрешителен от директора.

С оглед въведената дигитализация на медицинския документ за уважаване на отсъствията по медицински причини в Наредбата се уточнява и редът на подаване на този документ. Това

става по електронен път, с което се преустановява представянето му на хартиен носител от родителя в училището, като така се облекчават и родителите.

В хода на общественото обсъждане са взети предвид още две предложения, които са отразени в Наредбата и са свързани с настъпили промени в законови и подзаконови нормативни актове, издадени от различни министерства.

Първото се отнася до заниманията по интереси в областта на спорта, а с второто – до отпадане на ограничението за предоставяне на някои социални услуги в образователната система. Такива вече ще могат да се предлагат и в институции в системата на предучилищното и училищното образование, стига да са съобразени с физическото, здравното и психическото състояние на детето, както и с неговите индивидуални потребности.