Президентът Румен Радев изрази съболезнования по повод кончината на хореографа Димитър Манов

0
16



Президентът Румен Радев изразява съболезнования на близките на хореографа Димитър Манов, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

Напусна ни всеотдаен преподавател и творец със забележителна дарба, посочва президентът.

Като хореограф с родолюбив дух и богата професионална биография, Димитър Манов успя да вдъхнови поколения млади таланти и да им завещае изконното призвание да съхраняват и предават напред във времето българското фолклорно наследство, допълва държавният глава.

Димитър Манов е роден на 22 август 1941 г. в кюстендилското село Соволяно, сочат данните на отдел „Справочна“ на БТА. Завършва Държавното хореографско училище през 1960 г., след което е приет е с конкурс в държавния ансамбъл за народни песни и танци „Филип Кутев”,  където работи до 1977 г.

Ръководител е на танцовия състав при народното читалище „Аура“, където се утвърждава като художествен ръководител и педагог. В него младият танцьор за пръв път създава и поставя свое танцово произведение. През 1972-78 г. е преподавател по български танци в Държавното хореографско училище (сега Национално училище за танцово изкуство – НУТИ).

През 1977 г. Димитър Манов е назначен за главен балетмайстор на ансамбъла на строителните войски към ГУСВ. Той постига своите най-големи творчески резултати. Раждат се тематичните композиции „Земя завинаги“ и „Посрещане на руските освободители“. Като познавач на шопския фолклор, в неговото творчество присъстват редица ярки произведения останали като образци за танците на Шоплука, а това са „На мегдана”, „Шопска танцова сюита”, „Мъжки шопски танц”, „Женски шопски танц”, както и голямата танцова картина „Ние, от Шоплука”.

Негови са също „Северняшка сюита“, „Варненски танци”, „Първомайска ръченица”, „Игри край Струма”, „Капански танци”, „Добруджански мъжки танц”, „Танц с калпаци“.



Източник БТА