Община Кубрат поема дълг от 18 754,95 евро на Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) „Кубрат“ ЕООД към „Водоснабдяване Дунав“ ЕООД – Разград. Решението беше гласувано на заседание на Общинския съвет.
Председателят на Общинския съвет Нуршен Халилова каза, че предложението е внесено след постъпило уведомление от управителя на лечебното заведение д-р Леман Балканджева. Според представената информация задълженията са натрупани за периода януари – март 2026 г. за консумирана вода и възлизат на 18 754,95 евро.
До болницата е изпратена покана за доброволно плащане с предупреждение за прекъсване на водоподаването и предприемане на съдебни действия при неизпълнение. От ръководството на болницата допълниха, че натрупаните суми са резултат от авария и загуби по водопреносната мрежа, въпреки предприетите мерки за ограничаването им.
С решението Общината, чрез кмета Алкин Неби, ще осигури средства за погасяване на задължението от бюджета с цел да се избегне прекъсване на водоподаването и да се гарантира нормалната дейност на лечебното заведение.
Директорът на МБАЛ „Кубрат“ д-р Леман Балканджиева представи пред съветниците подробна информация за възникналия проблем. Тя каза, че той започва след повреда на главния водомер през октомври 2025 г. и последвали завишени отчети на потреблението. По думите ѝ сградата е с множество ползватели и отделни водомери, но отчитането на общия водомер е довело до несъответствия. Тя допълни, че след предприети допълнителни контролни мерки са отчетени по-ниски реални стойности на потребление и болницата няма други просрочени задължения. По думите ѝ проблемът е технически и не е бил своевременно решен от ВиК оператора.
В началото на заседанието общинският съветник Бистра Милева се обяви против разглеждането на докладната записка в този вид и предложи тя да бъде върната за преработка. Милева се аргументира с това, че има неясноти относно финансовия механизъм, липса на условия за възстановяване и недостатъчна аргументация, както и процедурни пропуски при подготовката на предложението. Общинските съветници не приеха предложението.
На заседанието си Общинският съвет утвърди инж. Хасан Хасанов като избран за управител на общинското предприятие „Кубратска гора“ ЕООД след проведен конкурс. Общинските съветници приеха също решение за осигуряване на допълнителни 500 пространствени кубически метра дърва за огрев за нуждаещи се граждани с увреждания и намалена работоспособност. Гласувано беше и предложението за приемане на нова наредба, с която се определят условията и реда за предоставяне на средства от общинския бюджет. Одобрени бяха още отчетите за изпълнение на общинския план за развитие и читалищната дейност, както и участие по европейски проект за социална подкрепа. Общинският съвет гласува още община Кубрат да подпомогне финансово участието на младия изпълнител Кристиян Илков в международен музикален конкурс в Италия.
/РИ/










































