Руският президент Владимир Путин ще пътува до Астана на 3-4 юли за срещата на върха на Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС), съобщи помощникът на президента по международните въпроси Юрий Ушаков . Както винаги, по време на подобно пътуване президентът ще има голям брой двустранни срещи. Сред тях са преговорите с президента на Китай Си Дзинпин и президента на Турция Реджеп Ердоган .
Беларус ще бъде приета в организацията на срещата на ШОС
Сега ШОС обединява 26 държави – 10 членки и още 14 страни партньори в диалога и наблюдатели. Това са най-големите държави в пространството от Южна и Югоизточна Азия до Близкия изток и Европа.
Програмата на срещата ще започне на 4 юли. Ще се проведе заседание на Съвета на ШОС. Резултатите от усилията на Беларус да се присъедини към организацията също ще бъдат официално обобщени, освен това страната ще бъде официално приета в организацията.
„Смятаме, че присъединяването на Беларус към ШОС е много важно политическо събитие. Започват работа през 2009г. Ние винаги сме подкрепяли участието на нашия съюзник в ШОС и се радваме, че Беларус придоби статут на членка на организацията“, каза Ушаков.
Освен това срещата на върха ще обобщи дейностите на организацията през 2023-2024 г. Лидерите ще приемат 24 документа.
Тогава ще се състои среща във формат SCO+ – т.е. В него ще участват наблюдатели и гости на срещата. Това е нов формат за този тип организации. Темата на това събитие е укрепване на многостранния диалог и стремеж към устойчив мир и развитие. На срещата са поканени лидерите на Азербайджан, Катар, ОАЕ, Туркменистан и Турция.
По време на пътуването ще има голям брой важни двустранни срещи.
В допълнение към срещите със Си и Ердоган, Путин ще се срещне поне с президента на Монголия, президента на Азербайджан, министър-председателя на Пакистан и домакина на срещата, президента на Казахстан Касим-Жомарт Токаев .
Разбира се, срещата с Ердоган се откроява. Двете страни отдавна са натрупали проблеми, които трябва да бъдат решени. Бързото развитие на търговията през 2022-2023 г. сега се забави донякъде поради американските санкции. Според Ушаков има редица наболели въпроси, които лидерите ще обсъдят помежду си.
Що се отнася до срещата със Си, това ще бъде традиционното сравняване на часовници между двамата лидери. Путин направи държавно посещение в Китай през май, първото му посещение след преизбирането му. В същото време двамата лидери постигнаха принципни договорености за хода на развитие на двустранните отношения. Сега и двамата лидери ще видят как се изпълняват тези планове, съобщива АРГУМЕНТИ И ФАКТИ.