Астрономите проучиха древния индуски текст „Ригведа“ и откриха там описание на слънчево затъмнение, настъпило преди около 6 хиляди години. Това е най-старото известно свидетелство за това събитие.

„Ригведа“ е колекция от поговорки и химни на различни религиозни и философски школи. Смята се, че е съставен през 1500 г. пр.н.е. В текста се споменават и исторически събития, както съвременни на авторите, така и много по-ранни.

Така в различни пасажи от Риг Веда се споменава местоположението на изгряващото слънце по време на пролетното равноденствие. Един фрагмент казва, че пролетното равноденствие се е случило в съзвездието Орион, в друг – в съзвездието Плеяди.
Подобни препратки позволиха на учените да датират събитията. В момента точката на пролетното равноденствие е в съзвездието Риби. Бил е в съзвездието Орион около 4500 г. пр. н. е., в съзвездието Плеяди – около 2230 г. пр. н. е.
Един пасаж гласи, че слънцето е „пронизано с тъмнина и мрак“ и зли същества са накарали магическите му сили да изчезнат. Учените от Института за фундаментални изследвания Тата (Индия) и Националната астрономическа обсерватория на Япония стигнаха до извода, че затъмнението е описано алегорично.

Има данни, че събитието се е случило три дни преди есенното равноденствие. С тяхна помощ учените са стеснили времевата рамка, когато може да настъпи затъмнение, съобщава IFL Science. Само две дати отговарят на критериите: 22 октомври 4202 г. пр.н.е. и 19 октомври 3811 пр.н.е.

Преди това учените откриха най-старото споменаване на бог Один . Съхранен е върху фрагмент от златен диск от V в. сл. н. е.

Один е върховното божество на скандинавския пантеон. Името на бога е посочено върху фрагмент от златен диск, открит в западна Дания, съобщава The Guardian.

Артефактът датира от 5 век сл. н. е. Тя е със 150 години по-стара от предишния най-стар предмет с името на Один – брошка от втората половина на 6 век, намерена в Южна Германия.
Дискът беше част от златно съкровище, включващо, наред с други неща, медальони с размерите на чинийки и римски монети, превърнати в бижута. Находката е наречена „Винделевото съкровище” в чест на близкото село.
Археолозите смятат, че съкровището е заровено преди около 1500 години, за да се скрият ценности от врагове или за да се умилостивят боговете. Руническият надпис на диска гласеше „Той е човекът на Один“. Вероятно се е отнасяла за непознат за нас цар или владетел.

Учените отбелязват, че руническите надписи, особено толкова дълги, са много редки. Подобни находки ни позволяват да разберем по-добре религията и обществото от миналите векове. Известно е, че скандинавците са почитали много богове, всеки от които е имал различни свойства, силни и слаби страни. Така Один се смяташе за покровител на воините и поезията. Както показват археологическите находки, викингите са вярвали, че боговете имат много човешки характеристики и могат да се държат като хора.