Ереванската зоологическа градина има нови обитатели. Бенгалски тигър и възрастна вълчица са се заселили в загражденията – тя е най-възрастната в света, съобщава кореспондентът на телевизионния канал MIR 24 Лилит Мадунц.

Новите обитатели на зоопарка в Ереван са кучета хиени. Те прекараха една година под карантина и сега всички посетители могат да ги видят. Специално за хищниците е построено удобно просторно заграждение с места за спане и басейн. Тези животни се хранят веднъж на ден – изключително с говеждо месо. Родината им е Африка, така че лесно понасят горещото арменско лято. Те са докарани в Ереван от друг зоопарк.

След карантината тригодишната бяла бенгалска тигрица Алба беше преместена в нов дом. Сега тя живее в съседство с амурските тигри Шака и Лилит.

Елисей Харитонов
служител на зоопарка в Ереван
„Алба не ме харесва по някаква причина, тя е най-малката от всички. Не е толкова лесно с нея, още не е свикнала. Другите тигри знаят, лесно се настигат. Тя ми ръмжи, ако се приближа, докато не се сприятелим с нея.“

Ереванската зоологическа градина е особено горда с най-старата черна канадска вълчица в света. Тя е на 18 години – век в човешките години. Баща ѝ, който е живял рекордните 19 години, почина наскоро. В дивата природа вълците рядко надвишават 12-годишната граница, така че подобна продължителност на живота е истинско чудо и заслуга за зоолозите.

Ашот Асланян
Заместник-директор на зоологическата градина по научните въпроси
„Зоологическите градини и животните в зоологическите градини не са за забавление, не са за красота, не са за да показват на хората някои странни неща. Съвременните зоологически градини са научни центрове, така че като образователна програма представихме на нашите посетители запознаване с най-старите вълци в света.“

Съвсем наскоро в зоологическата градина се появи още един обитател – розов пеликан, вписан в Червената книга. Жители на района на Арарат го намериха ранен и помолиха за помощ. Птицата беше оперирана и сега се чувства чудесно в компанията на патици и лебеди.

Двойка лешояди и брадати лешояди са излюпили малки в зоологическата градина. Те вече са на три месеца и са пораснали забележимо. Зоологическата градина е започнала да си сътрудничи и със Световния фонд за дивата природа: тя е включена в програмата за възстановяване на популацията на кавказкия благороден елен. Много скоро тук ще се появи потомство, което след това ще бъде пуснато в естествени условия – горите на Дилижан.

ВИЖТЕ ВИДЕОТО ТУК