• Хората може да се превърнат в тайни агенти за работодатели и съседи
  • Приходната агенция ще дава пари при сигнали за укрити над 3000 лв.
  • Важно е данните да не са известни на НАП

Хората ще печелят пари, ако докладват на НАП за данъчни измами. Така реално ще станат тайни агенти, които ще шпионират своите работодатели и съседи. Да бъде въведен финансов стимул за хората, които подадат информация, съдържаща конкретни факти и обстоятелства, които не са били известни на органите по приходите и водят до установяване и събиране на допълнителни задължения за данъци и осигуровки, предвиждат промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), които са пуснати за обществено обсъждане от Министерство на финансите. Предлага се размерът на възнаграждението за докладвана информация да бъде 10 на сто от допълнителните приходи за бюджета, събрани в резултат на разкритията.

Хората, например, ще могат да докладват за схеми за източване на ДДС, за укрити или недекларирани облагаеми сделки, доходи, печалби и имущества. Например, ако човек, който доскоро е живял скромно, си купи твърде скъпа кола, може да бъде докладван в НАП от някой съсед. Ако някой види, че в заведение системно не дават касови бележки, също ще може да докладва в приходната агенция и да вземе 10% от допълнително събраните налози.

Предвидени са и определени условия, на които подадената в НАП информация трябва да отговаря, за да получи човек възнаграждение – необходимо е тя да съдържа конкретни факти и обстоятелства, които не са били известни на органите по приходите. По този начин се гарантира, че няма да се стигне до злоупотреба с подаване на неконкретизирани и повърхностни сигнали с цел материална облага, пише в мотивите към законопроекта. По принцип от НАП следят покупките на луксозни коли и имоти и проверяват дали те отговарят на обявените официални доходи от собствениците им. Затова в много случаи, ако някой докладва, че съсед си е купил много скъпа кола, може да се окаже, че в НАП вече знаят за това и правят проверка.
Промените предвиждат да има и долен праг на сумата, събрана вследствие на подадената в НАП информация, като условие за изплащане на възнаграждението. Този праг е в размер на 3000 лв., което е сумата за данък в големи размери по смисъла на Наказателния кодекс. По този начин ще се предотврати подаването на информация с цел решаване на междуличностни конфликти, пише в мотивите към проекта.

Пари няма да бъдат изплащани, ако в НАП бъде подавана информация, която е налична в публично достъпни източници, включително средства за масово осведомяване, телевизионни програми, публикации на хартиен носител, електронни записи или интернет публикации, гласят предложените текстове в ДОПК. Няма да бъдат изплащани и пари на хора, които са получили информация в качеството им на служители в приходната или митническата администрация или служители в държавната администрация с правомощия за установяване на административни нарушения.

Самоличността на хората, които подават в НАП информация, ще бъде защитена. Но ако някой три пъти подаде информация за един и същи човек и се установи, че тя съдържа неверни данни и обстоятелства, ще бъде наказван с глоба в размер от 500 лв. до 1000 лв.

Налогът е от 240 лв. до 480 лв.

https://trud.bg