Над 1000 мъртви птици са намерени край Копривщица, столичната екоинспекция изпрати сигнал в сектора за престъпления против дивата природа

0
16



Над 1000 достигна броят на чинките, намерени мъртви край Копривщица, столичната екоинспекция сигнализира в сектора за престъпления против дивата природа към Главната дирекция „Национална полиция“ заради случая. Кметът на Копривщица Мария Тороманова заяви, че причината за смъртта на птиците не фойерверките в новогодишната нощ.

От Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“  съобщиха за общо 1007 загинали и 31 ранени птици, открити край Копривщица, съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават основание да се смята, че причината е стрес вследствие на пиротехнически изделия.

Според специалистите няма как птиците край Копривщица да са били отровени.

Отхвърлена е била и версията за птичи грип. От „Зелени Балкани“ изразяват мнение, че не са против зарята, но че тя трябва да е организирана от специалисти, които да гарантират безопасността на всички.

Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) – София, на чиято територия е случаят със загиналите планински чинки край Копривщица, сигнализира сектор „Престъпления против околната среда и дивата природа“ към Главна дирекция „Национална полиция“ (ГДНП) с предложение за извършване на проверка с оглед данни за престъпление от общ характер. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на околната среда и водите (МОСВ). Планинската чинка (Fringilla montifringilla) е защитен вид, включен в Приложение № 3 към Закона за биологичното разнообразие, информираха от ведомството.

Според данни на Българското дружество за защита на птиците, предоставени на Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС), през 2024 г. са установени 1534 екземпляра от вида планинска чинка. Данните може да са неизчерпателни и непредставителни, но във всички случаи броят на загиналите планински чинки е много висок, смятат от МОСВ. 

Планинската чинка не се размножава в България, а само зимува.

Пойните птици са дневно активни и при значими звукови и светлинни въздействия през нощта могат да се дезориентират, да се сблъскат с препятствия, да бъдат изплашени във въздуха поради фойерверки или други силни и резки шумове, добавиха от екоминистерството. Без такова безпокойство птиците вероятно щяха да останат в нощувките си, коментираха от МОСВ.

От министерството отбелязаха, че фойерверките, светлинното и шумовото замърсяване представляват като „много специфична форма на смущение и причина за смъртност, която може да има значими последствия върху българската орнитофауна.

Необходимо е да бъдат ограничени изключително силните експлозивни ефекти и ударни заряди. Фойерверки не следва да се прилагат в орнитологично важни места, национални паркове и други категории защитени територии, както и в зони на птичи колонии и нощувки на птици, заявиха още от министерството. 

От своя страна кметът на Копривщица – Мария Тороманова, каза за БТА, че птиците не са починали от фойерверките в новогодишната нощ. По думите ѝ намерените мъртви птици са били далече от града. На тези места не е имало фойерверки, добави тя. 

Тороманова обясни, че от общинската администрация са разбрали за случая от социалните мрежи.

Кметът посочи, че след като случаят става публичен, жители на града са публикували снимки в социалните мрежи, заснети преди 31 декември, на които се виждат множество трупове на птици.

„Аз не мога да твърдя, че смъртта им е вследствие на по-суровите климатични условия в района или на друг фактор, но не мисля, че те са починали от фойерверките“, посочи кметът.

Попитана имало ли е фойерверки в новогодишната нощ, кметът на община Копривщица каза, че е имало, но са били много по-малко в сравнение с минали години.

Според Мария Тороманова анализът за това от какво са починали птиците трябва да бъде по-задълбочен. Тя допълни, че се търси независима лаборатория, която да направи изследване на тези птици и да докаже дали наистина те са починали от фойерверките. 



Източник БТА