Още отначало искам да кажа, че във Великобритания не е на особена мода да се говори за политика. Наблюдавал съм хората – и образовани, и необразовани, и богати, и небогати, и мъже, и жени – говорят си за бизнес, за заетостта си, за почивките си, за спорт, за музика, за мода, но не и за политика. А да питаш някого за политическите му възгледи, за това за кого ще гласува…Тези въпроси, наред с въпросите за спестявания, размер на заплати, пенсии и други доходи, бих причислил към категорията ‘неприлични въпроси’…Да, преди референдума за излизане от ЕС, някои англичани сами споделяха с мен намерението си да гласуват ‘За’ или ‘Против’. Но аз по никакъв начин не съм ги провокирал да правят това…
Изгледах записи на две телевизионни предавания от България, свързани с изборите. Видяното ме провокира да разкажа за тукашния стил. Съвсем мимоходом ще спомена, че не съм видял по тукашните телевизии политици, анализатори, журналисти, граждани и т.н. да говорят едновременно и да не се изслушват. Това го има само в парламента в Лондон, но бих казал, че там се търси и някакъв шоу ефект…
Защо тук няма ‘мъртви души’ в избирателните списъци. Защото има Регистър и не виждам как държавата няма да знае живите и умрелите на всеки един адрес. Получих наскоро писмо от Регистъра: Предстоят парламентарни избори за шотландския парламент на 6 май 2021 г. На адреса в момента са регистрирани……..Има ли промени? Нямаме отбелязано желание за гласуване по пощата. До 19 април можете да промените това. /Да обясня, че при липса на промени хвърляш писмото без да правиш нещо/…
Ето какво послание ми подаде Фейсбук – можете да го видите най-долу, в зеленото каре: Гласувай рано, гласувай сигурно, гласувай по пощата! Помогнете ми да продължа да изпълнявам нашия план за нови работни места, по-добър транспорт и повече домове. Регистрирайте се за гласуване по пощата преди 19 април.
Тази политическа реклама е платена от кандидата за кмет на район Уест Мидландс /население 2,9 милиона души, включва такива важни промишлени, транспортни и търговски центрове като Бирмингам, Ковънтри, Уулвърхямптън/. Андрю Джон Стрийт печели изборите за кмет на този район през май 2017 г. Роден е през 1963 г. Завършил е ‘Политика, философия и икономикс’ в Оксфорд. Бил е изпълнителен директор на веригата магазини ‘Джон Люис’ от 2007 до 2016 г. като успява да увеличи с 50% продажбите и да достигне 4,4 милиарда паунда. Основаната през 1864 г. верига има 42 магазина във Великобритания, а също в Ирландия и Австралия с общо 38100 заети. Такъв човек иска отново да управлява втория по значение регион на Англия след Голям Лондон. И, забележете, иска доверието на избирателите отново, за да продължи усилията си в посока разкриване на нови работни места…
Защо и Регистърът, и кандидатът отново за кмет споменават за гласуване по пощата. Тук се счита, че най-сигурната комуникация е по пощата. Преди няколко години изпратих имейл до пенсионната институция с моите данни и запитване за нещо. Получих в отговор писмо, в което се настояваше повече да не правя така при връзки с администрацията – да не включвам в имейли мои данни.
Традиционно тук пощата работи безупречно. Преди известно време, по повод идея да се закрият пощенски клонове в малки населени места за икономии, чух следния коментар в телевизионно предаване: ‘Ако закрием тези клонове, ще се превърнем в треторазрядна държава’…
В Англия не видях билбордове, агитационни плакати по магазини, витрини, залепени на стени. Може да има някъде, аз не съм видял. Получаваха се листовки по пощата. В района, в който живеех, тук-там някой слагаше табелка, примерно 50х70 см, ‘Гласувайте за консерваторите’ /хората в района са богати и той е традиционна крепост на тази партия/. Табелка на кол, забит в нивата му, виждаща се от пътя, но не натрапчива…Преди няколко години участвах и в избор на началник на регионалната полиция. Бяха четири или пет кандидати. Избрах действащия началник, просто защото не виждах какво повече може да се желае като сигурност в района. Гласуването беше съчетано с други избори…
Вече в Шотландия, преди пандемията отидох на предизборно мероприятие. В голяма градска зала четиримата кандидати от основните партии изложиха свои виждания. От залата после им зададоха въпроси. Емоциите въобще не се нагорещиха. На мен даже ми беше скучно…В мола националистическата партия отвори офис. Раздаваха значки, листовки…Заради предстоящите избори за шотландския парламент, неотдавна получих по пощата брошура с отчета на настоящия депутат от района…
В избирателните секции няма ‘тъмни стаички’. За попълване на бюлетините има едни кръгли маси, разделени на три сектора, отделени с ниски перденца. И в Англия, и в Шотландия за попълването на бюлетините на масичките се предлагат…черни моливи. Веднага искам да кажа – не мога да си представя, че на някой тук въобще му идва на ума да фалшифицира нещо си…