Как да се справяте с язвителен колега

0
9


Вникнете дали той има причина да изразява недоволство към вас с пасивно-агресивно поведение, или е високомерен

Точният човек“ е специален проект на „24 часа“ за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие, отношенията на работното място, за добрите практики на работодателите, за новини от HR сектора и мениджмънта, за пазара на труда и свободни работни места.

„Както несъмнено знаете“, казва за пореден път колегата Разпопов. Несъмнено няма как да знаете, защото той говори пред екипа за нещо ново, което шефът му е възложил да проучи и да докладва. Но Разпопов е горд, че е избран, и се старае непрекъснато да подчертае превъзходството си пред останалите с тази фраза от арсенала на т.нар. пасивно-агресивни.

Такива много често се използват на работното място. Повечето хора са напълно наясно, че в службата не бива да проявяват грубост дори когато са ядосани на някого. Затова крият чувствата си, не си казват директно какъв е проблемът в отношенията. Заменят откровеността с язвителни забележки. Правят двусмислени комплименти. Отнасят се снизходително с човека, когото не харесват. Коментират онзи, от когото са недоволни, зад гърба му. Отмъщават му, като разпространяват клюки. И т.н.

В американско изследване 73% от анкетираните казват, че са ставали свидетели на пасивно-агресивно поведение на работното място.

А 53% признават, че се е случвало те самите да се държат по такъв начин.

Това е доста висок процент и той се дължи на криво разбиране за цивилизованост. „Не изразяваме недоволство, защото смятаме, че не е учтиво. Оставяме раздразнението да се натрупа у нас. Така то може да се прояви с промени в нашето поведение – използване на различен избор на думи, подигравателни коментари“, обясняват психолозите.

Макар че в повечето случаи вярната тактика е проблемът да бъде поставен открито и всеки да си каже гледната точка по него, много често колегите предпочитат да лицемерят. Включително и когато имат да свършат обща работа. Някой казва на другия със саркастична нотка в гласа „Добре, щом си сигурен/а, че това е правилното решение. То е твоя отговорност“.

Според специалистите пасивно-агресивното поведение обаче не се дължи само на съзнанието, че не е добре в служебните отношение човек директно да изразява недоволствата си. Някои хора са по-предразположени да го проявяват и това са високомерните със склонност към манипулации. Те се имат за нещо повече от другите, но понеже са уж добре възпитани, не го демонстрират. Но не са в състояние, пък и не искат, да се въздържат от снизходителност и сарказъм. Така изразяват не скритото си недоволство, когато са били засегнати. Така си се държат по принцип.

Това е голямата разлика, когато трябва да изберете как да се справите с колега, който има пасивно-агресивно поведение към вас.

Отчетете дали то е инцидентно и породено от конкретна ситуация.

Например като чуете „Добре, щом си сигурен/а, че това е правилното решение“, не се засягайте от язвителната нотка. Спокойно предложете колегата да каже защо той не е сигурен, че това е правилното решение. Може да чуете съображенията му и да стигнете до конструктивно обсъждане. Ако той няма какво да каже, а иска да ви унизи със снизходителност, просто спрете да му обръщате внимание.

Пасивно-агресивното поведение на колега може да се дължи на нещо, което сте направили, и го е засегнало

В такъв случай опитайте да поговорите, да разберете за какво става дума и да се извините, дори и неволно да сте го засегнали. Така недоволството му няма да усложнява отношенията ви.

Някои хора се обиждат от нищото и това се дължи на техни си комплекси. Сложно е общуването, но трябва да внимавате, защото мнозина отвръщат с язвителност.

Обикновено можете да спрете пасивно-агресивното поведение на такъв колега, като подходите спокойно и без да му приписвате вина. Обяснете за себе си, как вие сте се почувствали: „Когато ми каза (цитирате какво), това ме засегна“. Той ще разбере, може да се извини или не, но ще се помирите.

Възможно е язвителността да идва от колега със странно чувство за хумор. Той не се усеща, че прекалява, че шегичките и коментарите му могат да бъдат изтълкувани като негативни. Като му кажете как сте се почувствали, ще се извини и ще внимава.

Но според поведенческите психолози това със странния уязвяващ хумор по-често се случва при хора, които гледат другите отвисоко, независимо дали разбират или не тази своя особеност на характера. Тогава колегата ще ви каже нещо от сорта на „Ти пък от шега не разбираш“. Може би пак ще прояви дебелашко чувство за хумор, но пък вие не се засягайте.

С високомерен колега, който съвсем съзнателно се държи пасивно-агресивно, трябва да се справите
с по-твърди мерки.

Вероятно той е снизходително-язвителен. На него няма никакъв смисъл да му обяснявате как сте се почувствали. Човекът иска тъкмо така да се почувствате, с тази цел го прави.

А може да има и по-тежката форма на себелюбие – нарцисизъм. Според психолозите за този тип хора е особено характерно пасивно-агресивното поведение. Те не са способни на емпатия – да вникнат как се чувства другият. Никога не са способни да разберат и критика, което ги отличава от просто високомерните.

Дори с риск да се скарате, правилното е на язвителния високомерен колега или нарцисист да отвърнете със същата монета. Иначе ще ви приеме за жертва и на ваш гръб ще си храни усещането за превъзходство. Като му се опълчите, има шанс да ви остави на мира.

От особено опасен вид е колега, чието пасивно-агресивно поведение е да се стреми да провали този, към когото таи неприязън. Обещава ви да свърши нещо, което си му е задължение и от което зависи изпълнението на ваша задача, но не го прави. По този начин ви наказва.

Като разпознаете такъв тип, винаги се застраховайте. Комуникирайте писмено и пазете документи какво сте се договорили.

След няколко подобни случая информирайте шефа. И бъдете готови, че колегата ще се опита върху вас да стовари вината.

––- Директно отказвайте да слушате оплаквания и злословия

Оплакванията и злословията зад гърба също са типично пасивно-агресивно поведение.

Колега не казва недоволствата си от друг пред него, но щедро ги споделя с останалите. Или пък не се оплаква от конкретния повод, а излива озлоблението си, като започва да говори неприятни неща по негов адрес, даже клюки и чисти измислици, за да си отмъсти.

Никога не слушайте такива арии. Веднага кажете на оплакващия се колега да изясни отношения си с другия.

На злословещия директно заявете, че си имате твърд принцип – не само не говорите, а и не слушате лоши неща по адрес на трети лица.

Пасивно-агресивният тип ще престане да споделя с вас, като го отрежете.

Е, вероятно ще изрази недоволството си от отказа ви да участвате, като потърси пред кого да злослови за вас.

В „Точният човек“ можете да прочетете още:

Стратегии за борба с негативизма, който пречи на личния успех

Помирител е обещаваща роля за кариерен напредък, ако не плащате чужд конфликтен дълг

4-те типа конфликти в екипа, кога да се биете и кога да бягате

Как психофеноменът „ефект на прожектора“ пречи на професионалния успех

Като хамстер на въртележка в целите на компанията

Актуален HR тренд: Психологическа безопасност на работа

Честолюбието – този енергиен вампир, който проваля професионалния успех

Носи ли професионален успех клишето „Щом върви, не го поправяй“

Три тактики безотказно водят нагоре в кариерата

Дисекция защо не харесвате шефа

6 типа уж положителни, но трудни колеги

Как да оползотворите победата, без да се самозабравите

Майсторски зададените въпроси осигуряват влияние и успех





Източник 24часа