Документалните пречки за пускане на пречиствателната станция за питейни води в Шумен са отстранени, каза кметът проф. Христо Христов

0
8



Комисията по земеделски земи към Министерството на земеделието и храните (МЗХ) е изменила предназначението на 1,2 дка земя под Пречиствателната станция за питейни води от земеделска на урбанизирана, с предназначение за ВиК инфраструктура. Досега тази административна спънка бавеше пускането ѝ в експлоатация. Това каза пред журналисти кметът на Шумен проф. Христо Христов, по време на приемния си ден днес. 

“До седмица община Шумен ще предаде цялата документация за спорната част от земята под Пречиствателната станция за питейни води на ВиК – Шумен, след което дружеството трябва да предприеме стъпки за получаване на Акт 16 за станцията и пускането ѝ в експлоатация”, отбеляза Христов.

По-рано днес той инспектира ремонтните дейности по улица „Северна“ и бул. „Ришки проход“ в града.  

Заедно с новия довеждащ водопровод от язовир „Тича“ ще бъде пусната в експлоатация и новата пречиствателна станция за питейни води в шуменския квартал „Дивдядово“, за която текат последни съгласувателни процедури за Акт 16. Това съобщиха в писмо до медиите от „Водоснабдяване и канализация (ВиК) – Шумен“ ООД на 15 декември 2023 година, ден след проведеното Общо събрание на Асоциацията по ВиК в областта.

Вече е изграден новият довеждащ водопровод от язовир „Тича“ до Шумен. Още през януари на церемонията по първа копка бе съобщено, че пречиствателната станция за питейни води е завършена на 95 процента.

Реконструкцията на водопровода е част от „Интегриран проект за подобряване на водния сектор на обособена територия, обслужвана от ВиК – Шумен по ОП „Околна среда 2014-2020 г.“, съфинансиран от Европейския съюз чрез Кохезионния фонд и национално съфинансиране от държавния бюджет. Сред другите основните дейности на проекта са изграждане на пречиствателна станция за питейни води за водоснабдителната система на Шумен; изграждане и изпълнение на основен ремонт на техническата инфраструктура за водоснабдяване и канализация на Шумен; изграждане, рехабилитация и реконструкция на техническата инфраструктура за водоснабдяване, канализация и пречистване на град Нови пазар; внедряване и въвеждане на Географска информационна система.  

Проектът е най-мащабният, който се реализира през последните години в региона. С него се цели повишаване на жизнения стандарт на жителите и гостите на Шумен. Изпълнението му ще допринесе за постигането на специфична цел едно „Опазване и подобряване състоянието на водните ресурси“ на приоритетна ос едно „Води“ по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020“. След реализацията му в Шумен ще има пречиствателна станция за питейни води и се очаква да бъде решен проблемът с големите загуби на вода по довеждащия водопровод от язовир „Тича“ след реконструкцията му.  

Припомняме, че кметът на Шумен проф. Христо Христов подкрепи искането на Общинския съвет в града за намаляване на цената на водата. Той сезира прокуратурата и КЕВР заради проблемите с водата.

Областният управител Бейнур Ахмед също не приема предлаганото от КЕВР увеличение на комплексната цена на ВиК услугите в Шуменско за 2025 година, както информира БТА по-рано днес.

В Националния пресклуб на БТА в Шумен днес се състоя и пресконференция на тема „Водната криза в Шумен“, организирана от журналиста Дияна Желязкова, с участието на Владислав Панев – председател на Клуб „Ускорение“ и Добромир Драев – бивш общински съветник, ангажиран с темата за водоснабдяването и канализацията в общината и местното водоснабдително дружество. На пресконференцията присъстваха общински съветници, журналисти и граждани. 



Източник БТА