Дефицит в комуникацията на местните власти с обществото в Хасково, Кърджали и Стара Загора, отчитат от „Прозрачност без граници“

0
7



Има дефицит в ефективната комуникация на местните власти с гражданското общество и неправителствения сектор в Хасково, Кърджали и Стара Загора, каза програмният директор на Асоциация „Прозрачност без граници“ Ваня Нушева по време на кръглата маса, която се състоя в Хасково, на тема „Индекс на местната система за почтеност 2024 – съществува ли нова енергия за добро управление в общините“. Бяха обсъдени предварителните резултати на екипа на асоциацията от ежегодното изследване на „Индекс на местната система за почтеност“. Представителите на неправителствени организации от Хасково и Кърджали и на общинските администрация на южната община и от Стара Загора споделиха опита си в тази посока.

„Индекс на местната система за почтеност“, осъществяван с финансовата подкрепа на Фондация „Америка за България“, регистрира поведението на органите на местно сомоуправление, на централната власт и техните териториални поделения, на съдебната власт, политическите партии, гражданското общество и медиите и очертава облика на всяка област и общините в нея, каза в началото на срещата изпълнителният директор на „Прозрачност без граници“ Калин Славов. „Всичко това дава един облик на областите и общините, което е от значение за инвестиционния климат на територията“, каза още той. Славов подчерта, че една от важните задачи на ежегодното изследване, което асоциацията провежда, е търсенето на добри практики и насърчаването на техния обмен между институциите.

Сред дефицитите на Общинските съвети в Хасково и Кърджали Ваня Нушева посочи липсата на етичен кодекс. Такъв Общинският съвет на Стара Загора има приет и оповестен, но по думите ѝ той е твърде формален. „Тъй като проблематиката, свързана с доверието към управниците и хората на властови позиции изобщо, е много чувствителна, етичните кодекси са важни. Те не са просто нещо написано на хартия, а могат да служат като инструмент, например за това да бъде санкционирано поведението на съветници или кметове, за които има сигнали, че участват в недостатъчно прозрачни взаимодействия с бизнеси или лобират за тях“, каза още Ваня Нушева.

Друг факт, засечен от изследването е „анонимността“ на общинските съветници на много места в страната. В Хасково, например, те нямат определен приемен ден и час за среща с граждани. В Кърджали пък съветниците дори не са идентифицирани на интернет страницата на органа за местно самоуправление на коя политическа партия са представители. 

Като добра практика в тази посока програмният директор на Асоциация „Прозрачност без граници“ посочи Общинския съвет на Бургас. Според приетата система там се публикува пълната информация за работата на всеки общински съветник – проектите и предложенията, които внася, както и резултатите от свършеното. 

Като друг дефицит в комуникацията на прозрачност Нушева отчете и липсата на механизми за прозрачно включване на бизнеса в процеса на разработване на различни стратегии за развитие на общината и региона.



Източник БТА