Депутатите приеха на първо четене промени в Закона за българското гражданство

0
402

Депутатите приеха на първо четене промени в Закона за българското гражданство, с което прекратиха практиката на даването на българско гражданство срещу инвестиции, внесени от МС.

Процедурите, които текат в момента, обаче ще бъдат разгледани и това вероятно ще са последните чужденци със „златни паспорти“, ако бъдат одобрени.

В мотивите си правителството отбелязва, че в доклад на ЕК е посочено, че издаването на „златни паспорти“ създава редица рискове за държавите членки и Съюза като цяло, включително по отношение на сигурността, изпирането на пари, корупцията, заобикалянето на правилата на ЕС и отклоняването от данъчно облагане.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА
Шестима със „златни паспорти“ остават без българско гражданство
ДПС дава правосъдния министър на прокурор за „златните паспорти“
Законът за българското гражданство предоставя възможност за инвеститорите, както и за съпрузите и другите членове на семействата им да кандидатстват за придобиване на българско гражданство по натурализация на база на същата инвестиция. Отчита се и недостатъчната интеграция на тези лица в българското общество както поради минималния им престой в нашата страна, така и поради невладеенето от тях и членовете на семействата им на българския език, пише още в мотивите.

Министърът на правосъдието Надежда Йорданова коментира, че става дума за това да се премахне продажбата на българско гражданство.

„Това са хора, които не пребивават в страната и по бърза писта те стават български граждани, а с това и граждани на ЕС. Премахвайки тази процедура ще повишим доверието на нашите партньори от ЕС и САЩ“, каза тя и припомни, че през 2019 г. ЕК е поставила този въпрос, а също и през 2021 г.

Атанас Славов от ДБ посочи, че инвестициите ще дойдат тогава, когато има ниски нива на корупция и върховенство на закона.

Крум Зарков от БСП също коментира, че инвестиции, растеж и благоденствие не се постигат чрез схема.

„Така инвестиции няма да дойдат, нужен е правов ред, образовани хора и перспектива на държавата, в която хората искат да дойдат“, каза той.

Депутатите не приеха предложението на ДПС в срок от три месеца след влизането в сила на закона се извърши проверка на всички издадени „златни паспорти“ от ДАНС включително какви са инвестициите към момента.

От движението искаха при установяване на нарушения случаите да се изпращат на вицепрезидента за преразглеждане на даването на българско гражданство.
https://www.dnes.bg/