Двете страни на Германия: историята на изграждането и падането на Берлинската стена

0
37
View down the Berlin Wall (R) on the Brandenburg Gate (C) and the Reichstag building (L) in Berlin, Germany, 1971.
  • Преди 35 години пада Берлинската стена, която разделя града и страната за 28 години. Сега руините му са мемориал, напомнящ за Студената война. Прочетете как се появи и срути стената в материала на MIR24.TV .

Как се появи Берлинската стена?

Берлинската стена е съществувала от 13 август 1961 г. до 9 ноември 1989 г. Тя се появи буквално за една нощ. Сутринта на 13 август берлинчани видяха строителни работи в източния сектор. Работата започна по нареждане на лидера на Източна Германия Валтер Улбрихт във връзка с решението на местния парламент. Първоначално преградата беше бодлива тел, която постепенно беше заменена от бетонна стена.

След като Берлин беше разделен на зони на влияние през 1948 г., нямаше стена, но имаше определена линия с контролно-пропускателни пунктове по улиците. Липсата на физическа бариера доведе до сблъсъци, както и до масов отлив на специалисти от Източния към Западния блок. През периода без стената приблизително 2,5 милиона души са се преместили от ГДР във Федерална република Германия.

В Берлин имаше две стени, а ивицата между тях се наричаше „ивицата на смъртта“, ширината й варираше от 15 до 150 метра. В тази зона дежурили граничари; всеки нарушител, пресекъл границата, можел да бъде застрелян. Общата дължина на стената е около 170 километра, 45 от които минават през Берлин. В зоната за разделяне имаше 302 наблюдателни кули и 20 бункера. Берлинската стена се състои главно от стандартни блокове с височина 3,6 метра и ширина 1,5 метра. След унищожаване тези материали са използвани за различни строителни проекти в Германия. Фрагмент от Берлинската стена има и в Москва близо до центъра „Сахаров“.

 

 

October, 1989. Berlin, Federal Republic of Germany. The view from West Berlin shows the Brandenburg Gate and the Berlin Wall. The exact date of the photograph is unknown. Valentina Ogorodnikova/TASS
От Изток на Запад: Дезертьори през стената

Между 1961 и 1989 г. полицията в Западен Берлин регистрира повече от 5000 успешни бягства от Изтока. През същия период най-малко 140 души загинаха при опит за бягство през стената.

Последният лидер на ГДР Егон Кренц преживя тежко падането на стената и обединението на Германия – за него това се оказа предателство от страна на СССР. Той беше признат за виновен за смъртта на хора, опитващи се да преодолеят стената. Кренц беше осъден на 6,5 години затвор; той прекара четири години в затвора.

The barbed concrete wall captured at ‘Potsdamer Platz’ square in Berlin, GDR. The isolation of the Soviet sector is further reinforced. Throughout the last few nights, the people’s police wired the concrete walls to prevent GDR citizens to climb over the barrier. In the early morning of 13 August 1961, under the supervision of GDR’s armed forces barbed road blocks were errected and the building of the Berlin Wall began to islolate East Berlin from the western part of Berlin. The wall intends to prevent GDR’s citizens from seeking refuge in West Berlin.

„Случайното“ падане на Берлинската стена

Пробивът на стената и нейното падане всъщност стана случайно. На 9 ноември 1989 г. телевизията на ГДР показва отговори на въпроси на члена на Полтитбюро Гюнтер Шабовски. Той каза, че веднага започва опростяване на режима за преминаване през стената. Това не беше съвсем вярно: според плановете опростяването на системата трябваше да бъде постепенно и източногерманците все още се нуждаеха от виза за преминаване. Но същата вечер хората се втурнаха към стената и буквално я събориха с натиска си. Първият офицер на контролно-пропускателния пункт Bornholmer Strasse, Herald Yegar, не издържа на наплива от хора – той даде команда да пропусне тълпата. След него същата заповед беше дадена и на други пунктове.

СССР по това време се ръководи от Михаил Горбачов, ГДР от Егон Кренц, а Федерална република Германия от Хелмут Кол.

„Когато Берлинската стена падна на 9 ноември, това не беше изненада за нас. Ставаше все по-ясно, че обединението на Германия е не само неизбежно, но и че е въпрос на близко бъдеще“, пише Горбачов в „Какво е заложено: Бъдещето на глобалния свят“.

Разрушаването на стената е една от първите стъпки към обединението на Германия. Де юре ФРГ и ГДР се обединяват едва на 3 октомври 1990 г. Обединеният Берлин стана столица на страната, но парламентът и правителството се върнаха в него от Бон едва през 1999 г.