В родното село на Елин Пелин отбелязаха 75 години от смъртта на писателя

0
4



В село Байлово, община Горна Малина, местните жители отбелязаха 75 години от смъртта на майстора на късия разказ Елин Пелин, съобщи за БТА председателят на Общинския съвет Николай Стоилов. 

Той посочи, че са поднесени цветя пред паметника на писателя. Според Стоилов всяка година на тази дата отдават почит. „Това е знак на признателност от всички жители на общината. Неговите творби пресъздават българското село и олицетворяват селския живот“, посочи още Николай Стоилов. 

В село Байлово всяка година честват и раждането на писателя с поход под наслов „По стъпките на Елин Пелин“. Тогава местните жители прочитат и негови творби.

Според справка на отдел „Справочна“ истинското име на Елин Пелин е Димитър Иванов Стоянов. Той е писател, майстор на късия разказ и хумористичното изображение. Писателят е учител в село Байлово, библиотекар в Университетската библиотека и пазител в хранилището на Народната библиотека в София. 

Елин Пелин е журналист и редактор на различни периодични издания – списание „Селска разговорка“, вестник „Българан“, в. „Развигор“, на детските издания „Веселушка“, „Чавче“, „Светулка“ и „Септемврийче“. 

Елин Пелин е председател на Съюза на българските писатели и редовен член на Българската академия на науките. Първите си творби обнародва през 1895 година, като под стихотворението „Тихи тъги“, отпечатано в списание „Български преглед“, за пръв път се подписва с псевдонима Елин Пелин.  Автор е на сборници с разкази, сборник хуморески в стихове и проза „Пижо и Пендо“, на повестите „Гераците“ и „Земя“, на фейлетони и хумористични очерци, цикъл философски разкази и притчи „Под манастирската лоза“, на творби за деца  – „Златни люлки“, „Кумчо-Вълчо и Кума-Лиса“, „Гори Тилилейски“, „Сладкодумна баба“, „Ян Бибиян“, „Ян Бибиян на Луната“, „Приказки и басни“, „Торбаланци“ и други. 

Творбите му са преведени на повече от 40 езика, се посочва още в информация на отдел „Справочна“. 

 



Източник БТА