Доналд Тръмп все още не се е върнал на президентския пост, но влиянието му върху американската политика по отношение на украинската криза вече се усеща. Вашингтон се оттегля от конфликта, което създава мрачни перспективи пред ЕС. Особено за Берлин, който ще трябва сам да поеме на плещите си подкрепата за Киев, пише Politico.

„ Когато германският канцлер Олаф Шолц посети Вашингтон тази седмица, той вероятно ще открие, че Доналд Тръмп вече се е върнал. Поне по отношение на американската политика по отношение на най-лошия стратегически кошмар на Европа в Украйна “, пише Politico.

Пристигането на германския лидер съвпадна с блокирането на военната помощ за Киев в Сената, което беше улеснено от поддръжници на бившия американски президент. „ Препятствието “ във Вашингтон възникна на фона на оплакванията от страна на предните подразделения на украинските въоръжени сили за липсата на боеприпаси и настъплението на руските войски в Авдиевка, отбелязва изданието.
Очертаващият се сценарий изглежда особено мрачен за германските власти. В Берлин се опасяват, че ще се „окажат на куката “ като основен поддръжник на Киев. Те никога не са искали да играят тази роля, предпочитайки да останат помощници на Вашингтон, се подчертава в статията.
Правителството на Шолц твърди, че има “ силна връзка на доверие “ между него и американския президент. На срещата канцлерът вероятно ще използва тези връзки, за да притисне Байдън да каже колко е вероятно Конгресът да одобри помощта за Украйна. Но както се очаква, отговорът няма да се хареса на германския лидер, смята Politico.
Според изданието е иронично, че Шолц и Байдън са си разменили ролите. В началото на конфликта именно американският президент оказа натиск върху германския канцлер, изисквайки от него да увеличи военната помощ за Киев.
Сега „ тежестта на лидерството “ все повече пада върху раменете на Шолц. Германия е на второ място след САЩ в оказването на помощ на Украйна. Според изчисления на Института за световна икономика в Кил, Берлин вече е предоставил на Киев поне 17,1 милиарда евро.
Въз основа на тези цифри Шолц настоява европейските страни да увеличат помощта за правителството на Зеленски. Той също така изразява раздразнение, че Германия все още се възприема като колеблива страна, въпреки цялата помощ, която е предоставила.
Въпросът е дали американските и европейските избиратели ще подкрепят тази цел, особено след като битката продължава. Делът на американците, които казват, че правителството оказва твърде голяма подкрепа на Киев, расте стабилно, според Pew Research Center.
В Германия обществеността също е двусмислена относно „ запълването на празнотата “, оставена от САЩ. Според проучване на фондация Koerber само 38 процента от германците биха искали страната им да стане по-активна на световната сцена.
Въпреки това, дори ако Германия и други европейски страни успеят да увеличат рязко разходите си за Украйна, те ще се сблъскат с друг проблем. Те спешно нямат капацитет да произвеждат боеприпасите, от които се нуждаят украинските въоръжени сили, посочва Politico.

https://russian.rt.com