дом блог страница 60

Мъж с българско самосъзнание получи 1 г. условно от Скопски съд заради коментари във фейсбук


1 година условно получи Драги Каров от Скопския апелативен съд заради коментари във фейсбук профила на частната македонска телевизия „Канал 5“, съобщава БНТ

В сигнал на медията се иска Ютуб да свали и подкаста „Коридор 8“, който се прави в България от Георги Станков от Хасково. До сигнала се стига часове след публикуването на документи, че собственикът на „Канал 5“ Емил Стоименов има и българско гражданство.

През седмицата президентът на РСМ Гордана Давкова – Силяновска заяви, че не разбира български език. Тя е професор по конституционно право, но смята, че споразумението между Скопие и Брюксел не е валидно, защото е подписано от друго правителство. Близкият до управляващите в Скопие „Канал 5“ пък атакува българския подкаст „Коридор 8“ и по тяхна жалба Драги Каров, който не крие българското си самосъзнание е осъден. Каров получи по-голямо наказание от биячите на Християн Пендиков. Всичко това се случва на фона на предстоящото гласуване другата седмица в Европейския парламент на доклада за РСМ, в който не е отбелязала напредък по пътя към преговори за членство в Европейския съюз.

След като осъди на 8 месеца биячите на Християн Пендиков, който оцеля по чудо, съдът в Република Северна Македония даде цяла година условно на Драги Каров за няколко коментара във фейсбук, които не се харесали на изпълнителния директор на частния „Канал 5“ Иван Мирчевски.

„Той е много голям враг на България. Непрекъснато разпространява омраза срещу българите и България и аз съм реагирал, че е комунист, че работи за сръбските служби, работи заедно с Канал 5″ с Борис Стоименов и с Емил Стоименов. Че служат на Сърбия и работят за сръбските интереси. И затова ме дадоха на съда, че съм разпространявал говор на омраза“, казва Драги Каров.

Един от иницаторите на делото срещу Драги Каров е собственикът на „Канал 5“ Емил Стоименов, подал жалба и срещу българския подкаст „Коридор 8“.

„Във вторник ние направихме емисия, в която показахме документите за българското гражданство на собственика на телевизия „Канал 5″ г-н Емил Стоименов“, заявява Георги Станков, подкаст „Коридор 8“.

От „Коридор 8“ са предоставили показаните документи. От тях е видно, че Емил Стоименов подава молба за българско гражданство, изтъквайки, че има българско самосъзнание, а дядо му е българин.

„Алексо Стоименов е български герой от Вардарска Македония, който заради това, че е българин, затова, че е привърженик на ВМРО, водена от Иван Михайлов, е изпратен в Югославски затвор“, казва Георги Станков.

В документите Емил Стоименов декларира още, че жената, с която живее на семейни начала, и по-малкия му брат също са българи и имат българско гражданство. И сочи Цар Самуил като българска историческа личност.

„Тук е огромният парадокс и бих казал, лицемерие, които ние разкрихме и много дебело подчертахме в нашата емисия. Ние казахме, че е лицемерно в България да се изтъкваш със своето потекло и със своя дядо герой, а в РСМ да правиш бизнес, да бъдеш личност с влияние, да имаш връзки с най-високите етажи на политическата власт и да го правиш на антибългарска основа“, заявява Георги Станков.

В същото време изпълнителният директор на „Канал 5“ Иван Мирчевски в свой публикации нарича българите „душмани“, „татарстанци“ и „вулгаристанци“ и това остава ненаказано.

„Някой, ако разпространява говор на омразата, това са „Канал 5“, Борис и Емил Стоименови, чрез „Канал 5″ с Иван Мирчевски“, посочва Драги Каров.

„Тази особена двойственост се толерира, дори се подхранва и подклажда от политическия елит в Скопие“, заявява Георги Станков.





Източник 24часа

Трима загинали и един в критично състояние след тежка катастрофа край Пловдив

За тежка катсатрофа съобщиха от полицията в Пловдив. Трима души са загинали, а четвърти е в критично състояние след тежка катастрофа, станала снощи на пътя между селата Крислово и Динк. Сигналът за инцидента е подаден на телефон 112 в 23:40 часа.

По първоначална информация джип БМВ е излязъл от пътя, ударил се е в дърво и се е обърнал по таван. На място незабавно са изпратени екипи на Спешна помощ, РУ-Труд и пожарната.

При пристигането на екипите е установено, че в автомобила са пътували четирима мъже. Водачът и един от пътниците са загинали на място.

Третият мъж е бил открит на пътното платно в близост до катастрофиралия автомобил, като също е починал вследствие на тежките травми. Четвъртият пътник е транспортиран в болница в критично състояние.

Проверката е установила, че автомобилът е управляван от 29-годишния си собственик. Той е придобил свидетелство за управление на моторно превозно средство в Германия преди по-малко от месец. Другите две жертви са на 27 и 28 години, а пострадалият мъж е на 25 години.

Причините и обстоятелствата около тежкия инцидент се изясняват в рамките на досъдебно производство под наблюдението на Окръжна прокуратура – Пловдив.

Разследващите работят по установяване на всички факти, довели до фаталната катастрофа. https://www.focus-news.net

Кая Калас – шуробаджанащина и прахосничество

Кая Калас вече била взета „на мушка“ не само от Италия и Франция, но дори от председателката на ЕК Урсула фон дер Лайн.
  • Германия и Франция искат да орежат правомощията на евро-външното министерство
  • Дипломат №1 на ЕС щяла да праща за посланик на Съюза в Мексико своя близка – естонка 
  • Вече била подписала заповедта за отзоваване на сегашния представител на Съюза

Скандал тресе за пореден път палатите на общоевропейската власт в Брюксел – върховната представителка на ЕС по външната политика и сигурността Кая Калас е обвинена в шуробаджанащина. Защото съвсем по комсомолски бившата премиерка на Естония искала да назначи без конкурс своя много близка сънародничка за ръководител на делегацията – посолство на Съюза в Мексико. Като за целта Калас вече била подписала заповедта за отзоваване на сегашния представител на Съюза във важната за неговите икономически връзки с Латинска Америка държава, а въпросният чиновник е португалец.

И с действията си Дипломат №1 на ЕС била предизвикала не само гнева на Лисабон, но и този на Париж и Рим, които отдавна недоволстват от често безпринципните и дори вредни за Европа позиции на напористата естонка.

Раздухвайки историята, влиятелният британски икономически всекидневник „Файненшъл Таймс“ подчерта, че Кая Калас вече била взета „на мушка“ не само от Италия и Франция, но дори от председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайн. А до неотдавна двете бяха смятани за близки и дори акредитирани към европейските институции кореспонденти твърдяха, че естонката била едва ли не протеже на германската християндемократка. Но се оказва, че търканията между двете продължават вече с месеци, като Фон дер Лайн дори се била заканила пред свидетели да „разчлени“ Европейската служба за външна дейност/ЕСВД/, тоест ведомството на Кая Калас.

Като основната причина за посоченото намерение била разточителството на естонката, която пръскала без видим ефект годишен бюджет от 1 милиард евро. Освен това „Файненшъл Таймс“ цитира проектодокумент, придобит от министерството на външните работи в Париж, който най-вероятно е „редактиран“ съвместно от френското и германското правителство. И този документ предполага драстично намаляване на правомощията на Върховния представител, тоест на Калас, особено що се отнася до над 140-те делегации – „посолствата“ на ЕС из целия свят. По същество „черновата“ предвиждала функциите на ЕСВД и неговите огромни пари, надхвърлящи милиард евро, да бъдат преразпределени между Европейската Комисия и националните правителства, тъй като ролята на Службата на Калас била смятана за „нефункционална“ в условията на настоящите геополитически кризи.

Но както подчертава лондонският икономически всекидневник, заплашителната за Калас реформа на ЕСВД поне в момента изглежда неосъществима. По три причини – първо никоя столица на 27-те страни-членки няма намерение да увеличава правомощията на Фон дер Лайен, тъй като шефката на ЕС е обвинена в прекомерната централизация на власт в ръцете й. На второ място би било трудно да се осъществи промяна, без да се засягат европейските договори, които могат да бъдат изменени само с единодушно одобрение. На трето място според „Файненшъл Таймс“ подобен жесток удар срещу Кая Калас би завихрил политически разрив с балтийските страни, които са на фронтовата линия на конфронтацията с Русия. А този разрив, поне докато войната в Украйна продължава, изглежда непрактичен и нецелесъобразен, но след това…  https://trud.bg/

През последните години се наблюдава засилване на интереса на туристите от Азия към София, отчитат от Столичната община



През последните години се наблюдава засилване на интереса на туристите от Азия към българската столица. По данни на VisitSofia през 2025 г. броят на нощувките на туристи от Китай е нараснал с 29% спрямо предходната година. Това съобщиха от пресцентъра на Столичната община, след като днес в Южния парк в София започна двудневният Азиатски фестивал под мотото „Заедно в приятелство и хармония“. 

Колкото повече познаваме културата на другите и знаем един за друг, толкова по-близки ставаме, каза кметът на София Васил Терзиев, цитиран в съобщението, при откриването на фестивала, в което са се включили и дипломатически представителства на 12 държави. Радвам се, че фестивалът се разраства и всяка година събира повече участници от различни страни  и успяваме да надградим неговата програма, което ни дава възможност да се насладим на културата традициите на много държави, отбеляза Терзиев.

Кметът благодари на посолството на Индонезия и на посланика Листиана Оперананта за организацията на събитието, както и на всички дипломатически мисии и партньори, които допринасят за неговото развитие през годините, информират от Столичната община, като отбелязват, че тазгодишното издание на фестивала съвпада с важна годишнина от установяването на дипломатическите отношения между България и Индонезия, а за първи път към културната инициатива се присъедини и Австралия. 

През двата фестивални дни Южният парк се превръща в сцена на музика, танци, изкуства, бойни спортове и кулинарни традиции от различни държави в Азия. Посетителите могат да се докоснат до разнообразни културни практики и да се срещнат с хората, които съхраняват и развиват тези традиции.

Столичната община подкрепя фестивала чрез своята Лятна програма. Тази година събитието е посветено и на благотворителна кауза в подкрепа на децата с онкохематологични заболявания. 

В откриването участва и заместник-министърът на външните работи Христо Полендаков, който посочи ,че Азиатският фестивал е мост между българския народ и народите от Азия, като въпреки географската отдалеченост те са близки в своя стремеж към красотата и хармонията. Полендаков отбеляза, че вече традиционното събитие, което се провежда за шести път, е чакано от жителите и гостите на София и играе важна роля за по-доброто опознаване и сближаване между България и азиатските страни.

Като символ на мира, приятелство и разбирателството между народите участниците пуснаха в небето над София бели гълъби.



Източник БТА

Мбапе разкри нов начин за празнуване на гол на Мондиал 2026 (ВИДЕО)



Gulliver/GettyImages

Мбапе разкри нов начин за празнуване на гол на Мондиал 2026 (ВИДЕО)


Нападателят на френския национален отбор Килиан Мбапе си спомни за уроците по флейта в предаването на комика и телевизионен водещ Джеймс Кордън.Звездата на „петлите“ даде и любопитно обещание, ако вкара гол във вратата на Сенегал в първия мач за двата отбора на Мондиал 2026.

„Когато бях малък, родителите ми искаха да опитам много неща и да се развивам добре, защото никога не знаеш какво може да ти е от полза. Започнах с уроците на флейта едва седемгодишен и това продължи само година-две, но беше забавно“, спомни си Мбапе.

А след това водещият го изненада с флейта и го помоли да изсвири някаква мелодия. Килиан опита, но не му се получи добре и се оправда, че е забравил.

Но по-важното е, че даде обещание да отпразнува евентуален гол с въображаема флейта, ако отбележи във вратата на Сенегал в първия мач за Франция на Световното първенство.

Ще е забавно, нали?!

 




Google
Добави ни в предпочитани източници в Google






Източник Gong.bg

Американски защитник с уникално постижение на световно за последните 60 г.


Защитникът на САЩ Крис Ричардс записа уникално постижение.

В мача срещу Парагвай (4:1) Ричардс е пратил до адресата 83 от 83 подавания – най-добрият показател със 100% точност на световни първенства от 1966 година насам.

Ричардс играе за английския „Кристъл Палас“ и е част от националния отбор на САЩ от 2020 г.





Източник 24часа

Предлагаме проект за създаване на Фонд „Военни паметници и мемориали, каза председателят на СОСЗР генерал Златан Стойков



Предлагаме проект за създаване на Фонд „Военни паметници и мемориали“, за да увековечим паметта на нашите предци. Крайно време е това да се случи, надеждата ни е в министъра на отбраната Димитър Стоянов. Това каза за БТА генерал Златан Стойков, председател на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва (СОСЗР) след 11-ия конгрес на Съюза, който се проведе в Националния военен клуб в София.

Според Стойков трябва да имаме една военно-патриотична организация, а не, както сега – над 50. По неговите думи министерството трябва да отделя от фонда си за финансиране на тази организация.

Решенията, които приехме на 11-тия конгрес, се базират на основните насоки и програмата, която приехме на 10-тия, и ще работим да затвърдим каквото сме изпълнили от нея, обясни Стойков.

/ЛРМ/



Източник БТА

Арсенал се прицели в звездата на Брюж




Звездата на Брюж – Христос Цолис е силно желан от английския шампион Арсенал. Според The Athletic преговорите между двата клуба за крилото вече са започнали, като се очаква трансферната сума да е около 40 млн. евро.

Избрано от VGong

Кристъл Палас – Арсенал 1:2 /репортаж/

24-годишният национал на Гърция изигра страхотен сезон с Брюж – отбеляза 22 гола и направи 29 асистенции в 52 мача. Цолис бе привлечен в белгийския тим преди две години от германския втородивизионен Фортуна Дюселдорф срещу 6,5 млн. евро.

Цолис има договор с белгийците до 2029 година, като Кристъл Палас също прояви интерес към него в Англия преди година. Тогава обаче самият футболист не беше особено ентусиазиран от преминаване в Палас и предпочете да остане на стадион „Ян Брейдел“, където помогна за спечелването на шампионската титла на Белгия.

 





Добави ни в предпочитани източници в Google




Източник Gong.bg

Зукърбърг признава за грешки в подхода на „Мета“ към AI


Главният изпълнителен директор на „Мета“ (Meta) Марк Зукърбърг е признал пред служителите си, че компанията е допуснала грешки при мащабното пренасочване на персонал и ресурси към инициативите в областта на изкуствения интелект.

Вътрешно писмо, с което Ройтерс се е запознала, показва, че Зукърбърг е коментирал предизвикателствата около бързото внедряване на технологии за изкуствен интелект и организационните промени, които съпътстват този процес, съобщава БТА.

„Предвид сложността на тези промени ние допуснахме грешки и почти сигурно ще допуснем още“, е посочил той в писмото. В същото време Зукърбърг е уверил служителите, че компанията се стреми да осигури максимална стабилност по отношение на бъдещите организационни промени.

„Не искам да давам прекалено големи обещания, защото светът се променя по начини, които са извън нашия контрол“, е допълнил той.

През последните месеци „Мета“ е инвестирала значителни средства в развитието на изкуствения интелект като част от стратегията си за трансформиране на вътрешните процеси и продуктите на компанията. Това отразява по-широка тенденция сред големите технологични компании в САЩ, които ускоряват инвестициите си в тази област.

Зукърбърг е потвърдил, че компанията не предвижда нови масови съкращения до края на годината. Той е посочил още, че „Мета“ ще се опита да намери нови позиции за част от служителите, които са били пренасочени към проекти, свързани с обучението на модели с изкуствен интелект.

През май компанията е извършила мащабна реорганизация, като е съкратила около 10 процента от глобалната си работна сила и е прехвърлила близо 7000 служители към нови инициативи, свързани с автоматизация и изкуствен интелект.

„Създаването на нови важни позиции ни позволи също така да намалим размера на някои екипи, знаейки, че ако допуснем грешки на определени места, ще можем да върнем част от хората обратно“, е отбелязал Зукърбърг.

От „Мета“ са отказали официален коментар по повод съдържанието на писмото.

Компанията планира и увеличаване на инвестициите в инициативи за изграждане на екипна култура, включително по-големи бюджети за вътрешни събития и корпоративни срещи. През юли е предвиден и мащабен хакатон, чиято цел е да насърчи сътрудничеството между екипите и разработването на нови модели с изкуствен интелект.

Според Зукърбърг ръководството е взело под внимание и опасенията на служителите за прекомерно широкия обхват на управление на някои мениджъри. Компанията възнамерява да ограничи тази практика.

По информация на американски медии новото подразделение за приложно инженерство в областта на изкуствения интелект е работило с много плоска организационна структура, при която на един мениджър са се падали до 50 служители.

През април „Мета“ повиши прогнозата си за капиталовите разходи през тази година до между 125 млрд. и 145 млрд. долара, като голяма част от средствата са предназначени за инфраструктура и развитие на технологии за изкуствен интелект.

 

 





Източник 24часа

Повече от 650 участници от цялата страна събра в Ловеч второто издание на състезанието по велокрос и бягане „Отвъд мостъ“



Повече от 650 участници от цялата страна събра в Ловеч второто издание на състезанието по велокрос и бягане „Отвъд мостъ“. Бегачите се състезаваха на дистанции 5, 12 и 21 км, а колоездачите на 45 и 63 км, като имаха възможност да се включат и на дуатлон. Организатори са Спортен клуб „Отвъд мостъ“ и фондация „Сурия“, с  подкрепата на Община Ловеч.

„Силно вярвам, че всички са щастливи и са се забавлявали по трасето. Мисля, че и ние като организатори направихме идна крачка по-напред и направихме истинско, голямо и хубаво събитие, което сплотява града. Трасетата преминават през едни от най-ярките културни, исторически и природни забележителности на Ловеч и региона. Това е другата ни основна идея – искаме да покажем Ловеч като прекрасно място за туризъм чрез спорт. Целта ни е да съберем сили и кураж и да опитаме да го направим трети път, защото е доста трудно, тежко и изтощително начинание“, каза за БТА Стоимен Петков, директор на състезанието..

Състезателните трасета преминаваха покрай паметника и музея на Васил Левски, средновековната крепост „Хисаря“, римския път, по калдъръмените улички на кв. „Вароша“, Етнографския музей. Бегачите виждаха още старата баня „Дели Хамам“, хълма „Стратеш“, алеята „Бай бунар“. Колоездачите се движеха по поречието на река Осъм, покрай Деветашко плато. Едното от трасетата премина и през Къкринско ханче.

Стартът и финалът бяха на площад „Екзарх Йосиф Първи“, където бе и награждаването на най-бързите участници в отделните категории. Те получиха подаръци от спонсорите, а всеки състезател си тръгна с медал на „Отвъд мостъ“.

Успоредно със състезанието бе планирана и културна и спортна програма – музика на живо, открити тренировки с професионални спортисти, спортни игри.

На импровизирани игрища на площад „Екзарх Йосиф Първи“ децата от футболен клуб „Ловеч“, волейболен клуб „Осъм – Ловеч“ и баскетболния клуб „Астронавти“ показаха своите умения с открити тренировки, в които се включиха и други присъстващи. 

Проявите ще завършат вечерта с диджей парти.

 



Източник БТА

Последни новини

Клюки