дом блог страница 59

Христо Илиев с най-бързото бягане на българин в историята


Христо Илиев за пореден път показа, че е властелинът на българския спринт в момента с постижение от 10.05 сек на 100 метра. Това стана на турнира „Дромия“ в Атина тази вечер.

Резултатът е най-силният за български спринтьор за всички времена. Петър Петров води българската ранглиста с 10,13 сек. Постижението на Христо Илиев, който тренира при Валя Демирева обаче е с попътен вятър от 3,2 м/сек, при допустим 2,00 м/сек. Първи на турнира в Атина с 9,97 сек е Симон Верхестраетен (Бел), а националът ни е трети. Следващият старт на Христо Илиев ще е на Балканиадата във Волос (20-21 юни).





Източник 24часа

Шествие в подкрепа на българското семейството, съпроводено от гвардейски духов оркестър, мина пред централни улици на София



„Шествие за семейството“ за шеста поредна година премина по улиците на София. То е по инициатива на сдружение “Месец на семейството, сдружение “Род” и фондация “Нашият дом е България” и се осъществява с подкрепата на Софийската света митрополия.

Начало на събитието даде вечерня за празника на всички светии и молебен за българското семейство, отслужени от българският патриарх и Софийски митрополит патриарх Даниил в храм “Св. Неделя”. Църквата проповядва, че бракът е между мъж и жена, от които е създаден и човекът, каза патриарх Даниил на събралите се пред храма хора. С тревога наблюдаваме моделите на поведение, несъвместими с християнството, да се представят като алтернатива, посочи той. Светият Синод не одобрява и се противопоставя на провеждането на „София Прайд 2026“, заяви още Даниил.

Събралите се тръгнаха на шествие от пл. „Света Неделя”, преминаха през големи столични булеварди и стигнаха до пл. „Св. Александър Невски“, където започна концерт, в който участват български изпълнители и е посветен на „Месеца на семейството“. Шествието беше съпроводено от гвардейския духов оркестър.

Участниците в шествието носиха икони, дървени кръстове и български знамена. Бяха им раздадени бели, розови и сини балони. На пл. “Света Неделя” бяха разположени щандове с православна литература. За децата имаше организирана демонстрация със сапунени балони.

Българското семейство е застрашено от липсата на правилни, адекватни законодателни промени, а не от Прайда, каза Давид Александров, един от организаторите на събитието и член на Сдружение „Месец на семейството“. От години насам виждаме, че българското семейство страда и има проблем с демографската криза. Трябва да се премахне административната тежест, многодетните семейства трябва да бъдат освобождавани от определени данъци и такси и трябва да бъдат насърчавани с определени програми, поясни Александров. Той даде пример с карти за отстъпки за културни събития. Чисто десни, консервативни неща, които държава като България е нормално да направи и надали ще струват нещо сериозно на нашия бюджет, смята той.

Смятам, че събитието трябва да е в същия ден като „София прайд“, защото не е нормално да се вижда само едната политическа страна, отбеляза Александров. Когато има политически искания, а „София прайд“ е политическо събитие, трябва да има контрасъбитие, което да показва собствените си политически възгледи. Важно е как го правим – трябва да се научим да го правим диалогично, добави той. Ако от догодина църквата прецени събитието да се провежда под егидата на църквата, ние ще дадем пълна подкрепа, посочи Александров.

От сцена, разположена пред храм „Св, Неделя“, той прочете декларация на „Прогресивна България“ за подкрепа за провеждането на Шествието на семейството. Според Александров е много значимо, че за Шествието на семейството има подкрепа от най-високо ниво и тя е изразена от парламентарната трибуна. Той благодари на всички политически сили, застанали зад българското семейство.

„Искаме хората на шествието да чуят, че няма причина да се срамуват или да се притесняват от факта, че застават на традиционни консервативни позиции, които са естествени за всяка една цивилизация, но някак си са немодерни през последните 15-20 години“, каза председателят на Фондация „Консервативно общество“ и на Сдружение „Месец на семейството“ Кристиян Шкварек. На въпрос на БТА срамуват ли се хората в обществото ни от такива позиции, Шкварек каза, че „има срам, доста сериозен, особено сред средната класа, човек да застане на позиции, които не отговарят на мейнстрийма в Европа“. Видял съм го сред приятели, добави той.

Сред присъстващите на шествието беше и Калина Сакскобургготска, облечена в цветовете на българското знаме. Тя изрази подкрепа за българското семейство. 



Източник БТА

Анри „даде“ 3-о място на България в САЩ’94, още помни гола на Лечков срещу Германия




Легендата на френския футбол и Арсенал – Тиери Анри, „даде“ на България 3-ото място на Мондиал 1994. Както е известно, тогава „лъвовете“ завършиха четвърти, но получиха брознови медали.

Избрано от VGong

Георги Дерменджиев в „Прогнозите на звездите“

„Третото място, което постигнаха, бе нещо невероятно. Невероятни спомени, макар да е и малко болезен, тъй като Франция не бе там. Нуждаехме се само от равен, за да отидем, но в крайна сметка не успяхме да се класираме. Ако си спомняте самото Световно, то тогава си спомняте Стоичков, Балъков и невероятния им прогрес в турнира“, заяви Анри, който е световен шампион от 1998 г.

Той бе част от коментарното студио преди мача между САЩ и Парагвай, спечелен с 4:1 от съдомакините. Анри обаче не спря със спомените си за България.

„Също така нещо, което ме впечатли като дете, бяха екипите, всички екипи на този турнир бяха невероятни. Помните легендарния екип на Германия. Също така иконичният гол с глава срещу Герамния (б.а. – той е реализиран от Йордан Лечков)”, разкри легендата.

Думите на Анри бяха отбелязани от родната легенда Христо Стоичков, който написа следното: „Този великан във футбола“.


 





Добави ни в предпочитани източници в Google






Източник Gong.bg

Ансамбъл „Пирин“ и Професионален фолклорен ансамбъл „Добруджа“ със съвместен концерт – спектакъл „От Пирина до Добруджа“

  • Ансамбъл „Пирин“ и Професионален фолклорен ансамбъл „Добруджа“ със съвместен концерт – спектакъл „От Пирина до Добруджа“ на 29 Юни 2026 г. от 19:30 часа в „Летен театър“-Добрич!

На 29 Юни от 19:30 часа на сцената на „Летен театър“-Добрич ще излязат две от емблемите на професионалното фолклорно изкуство в България – Ансамбъл „Пирин“, с директор и хореограф Мирослав Димитров, диригент на хора Латинка Костова, диригент на оркестъра Марек Дяков, хореограф Венета Ценова и Професионален фолклорен ансамбъл „Добруджа“, с главен художествен ръководител Стоян Господинов, музикален ръководител Живко Желев, хореограф Димо Александров, към Общински културен институт „Добрич“.

През годините съвместните прояви на двата състава са се превърнали в традиция, която и изпълнителите и публиката очакват с нетърпение. Концертът обещава да се превърне в своеобразен празник на българския фолклор от добруджанска и пиринска етнографски области, с представяне на емблематични за двата ансамбъла произведения. Кулминацията на вечерта ще бъде общият финал по хореография на Мирослав Димитров, главен художествен ръководител и директор на Ансамбъл „Пирин“, с който изпълнителите ще демонстрират безграничната сила на единството чрез красотата на българския танц.

Продажбата на билети стартира на 17.06.2026г. на касата на Концертна зала „Добрич“.
За контакт: 0897432408 / 0877900307  

БТА :: Починал е един от пострадалите в катастрофата, която затвори пътя Казанлък



Починал е единият от пострадалите в катастрофата край град Шипка между лек автомобил и два мотоциклета, която затвори за движение пътя Казанлък – Габрово. Това потвърдиха от Областната дирекция на МВР в Стара Загора. Починалият е единият от мотоциклетистите – на 52 години. 

По-рано днес от полицията съобщиха, че инцидентът е настъпил около 17:50 часа между лек автомобил, управляван от 25-годишен мъж и два мотоциклета, управлявани от мъже на 52 и на 53 години и че са пострадали водачите на двата мотоциклета и 47-годишна жена, пътувала на единия мотоциклет.

Въведен е обходен маршрут през град Шипка, а трафикът се регулира от полицейски екип.

/ЛРМ/



Източник БТА

Мъж с българско самосъзнание получи 1 г. условно от Скопски съд заради коментари във фейсбук


1 година условно получи Драги Каров от Скопския апелативен съд заради коментари във фейсбук профила на частната македонска телевизия „Канал 5“, съобщава БНТ

В сигнал на медията се иска Ютуб да свали и подкаста „Коридор 8“, който се прави в България от Георги Станков от Хасково. До сигнала се стига часове след публикуването на документи, че собственикът на „Канал 5“ Емил Стоименов има и българско гражданство.

През седмицата президентът на РСМ Гордана Давкова – Силяновска заяви, че не разбира български език. Тя е професор по конституционно право, но смята, че споразумението между Скопие и Брюксел не е валидно, защото е подписано от друго правителство. Близкият до управляващите в Скопие „Канал 5“ пък атакува българския подкаст „Коридор 8“ и по тяхна жалба Драги Каров, който не крие българското си самосъзнание е осъден. Каров получи по-голямо наказание от биячите на Християн Пендиков. Всичко това се случва на фона на предстоящото гласуване другата седмица в Европейския парламент на доклада за РСМ, в който не е отбелязала напредък по пътя към преговори за членство в Европейския съюз.

След като осъди на 8 месеца биячите на Християн Пендиков, който оцеля по чудо, съдът в Република Северна Македония даде цяла година условно на Драги Каров за няколко коментара във фейсбук, които не се харесали на изпълнителния директор на частния „Канал 5“ Иван Мирчевски.

„Той е много голям враг на България. Непрекъснато разпространява омраза срещу българите и България и аз съм реагирал, че е комунист, че работи за сръбските служби, работи заедно с Канал 5″ с Борис Стоименов и с Емил Стоименов. Че служат на Сърбия и работят за сръбските интереси. И затова ме дадоха на съда, че съм разпространявал говор на омраза“, казва Драги Каров.

Един от иницаторите на делото срещу Драги Каров е собственикът на „Канал 5“ Емил Стоименов, подал жалба и срещу българския подкаст „Коридор 8“.

„Във вторник ние направихме емисия, в която показахме документите за българското гражданство на собственика на телевизия „Канал 5″ г-н Емил Стоименов“, заявява Георги Станков, подкаст „Коридор 8“.

От „Коридор 8“ са предоставили показаните документи. От тях е видно, че Емил Стоименов подава молба за българско гражданство, изтъквайки, че има българско самосъзнание, а дядо му е българин.

„Алексо Стоименов е български герой от Вардарска Македония, който заради това, че е българин, затова, че е привърженик на ВМРО, водена от Иван Михайлов, е изпратен в Югославски затвор“, казва Георги Станков.

В документите Емил Стоименов декларира още, че жената, с която живее на семейни начала, и по-малкия му брат също са българи и имат българско гражданство. И сочи Цар Самуил като българска историческа личност.

„Тук е огромният парадокс и бих казал, лицемерие, които ние разкрихме и много дебело подчертахме в нашата емисия. Ние казахме, че е лицемерно в България да се изтъкваш със своето потекло и със своя дядо герой, а в РСМ да правиш бизнес, да бъдеш личност с влияние, да имаш връзки с най-високите етажи на политическата власт и да го правиш на антибългарска основа“, заявява Георги Станков.

В същото време изпълнителният директор на „Канал 5“ Иван Мирчевски в свой публикации нарича българите „душмани“, „татарстанци“ и „вулгаристанци“ и това остава ненаказано.

„Някой, ако разпространява говор на омразата, това са „Канал 5“, Борис и Емил Стоименови, чрез „Канал 5″ с Иван Мирчевски“, посочва Драги Каров.

„Тази особена двойственост се толерира, дори се подхранва и подклажда от политическия елит в Скопие“, заявява Георги Станков.





Източник 24часа

Трима загинали и един в критично състояние след тежка катастрофа край Пловдив

За тежка катсатрофа съобщиха от полицията в Пловдив. Трима души са загинали, а четвърти е в критично състояние след тежка катастрофа, станала снощи на пътя между селата Крислово и Динк. Сигналът за инцидента е подаден на телефон 112 в 23:40 часа.

По първоначална информация джип БМВ е излязъл от пътя, ударил се е в дърво и се е обърнал по таван. На място незабавно са изпратени екипи на Спешна помощ, РУ-Труд и пожарната.

При пристигането на екипите е установено, че в автомобила са пътували четирима мъже. Водачът и един от пътниците са загинали на място.

Третият мъж е бил открит на пътното платно в близост до катастрофиралия автомобил, като също е починал вследствие на тежките травми. Четвъртият пътник е транспортиран в болница в критично състояние.

Проверката е установила, че автомобилът е управляван от 29-годишния си собственик. Той е придобил свидетелство за управление на моторно превозно средство в Германия преди по-малко от месец. Другите две жертви са на 27 и 28 години, а пострадалият мъж е на 25 години.

Причините и обстоятелствата около тежкия инцидент се изясняват в рамките на досъдебно производство под наблюдението на Окръжна прокуратура – Пловдив.

Разследващите работят по установяване на всички факти, довели до фаталната катастрофа. https://www.focus-news.net

Кая Калас – шуробаджанащина и прахосничество

Кая Калас вече била взета „на мушка“ не само от Италия и Франция, но дори от председателката на ЕК Урсула фон дер Лайн.
  • Германия и Франция искат да орежат правомощията на евро-външното министерство
  • Дипломат №1 на ЕС щяла да праща за посланик на Съюза в Мексико своя близка – естонка 
  • Вече била подписала заповедта за отзоваване на сегашния представител на Съюза

Скандал тресе за пореден път палатите на общоевропейската власт в Брюксел – върховната представителка на ЕС по външната политика и сигурността Кая Калас е обвинена в шуробаджанащина. Защото съвсем по комсомолски бившата премиерка на Естония искала да назначи без конкурс своя много близка сънародничка за ръководител на делегацията – посолство на Съюза в Мексико. Като за целта Калас вече била подписала заповедта за отзоваване на сегашния представител на Съюза във важната за неговите икономически връзки с Латинска Америка държава, а въпросният чиновник е португалец.

И с действията си Дипломат №1 на ЕС била предизвикала не само гнева на Лисабон, но и този на Париж и Рим, които отдавна недоволстват от често безпринципните и дори вредни за Европа позиции на напористата естонка.

Раздухвайки историята, влиятелният британски икономически всекидневник „Файненшъл Таймс“ подчерта, че Кая Калас вече била взета „на мушка“ не само от Италия и Франция, но дори от председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайн. А до неотдавна двете бяха смятани за близки и дори акредитирани към европейските институции кореспонденти твърдяха, че естонката била едва ли не протеже на германската християндемократка. Но се оказва, че търканията между двете продължават вече с месеци, като Фон дер Лайн дори се била заканила пред свидетели да „разчлени“ Европейската служба за външна дейност/ЕСВД/, тоест ведомството на Кая Калас.

Като основната причина за посоченото намерение била разточителството на естонката, която пръскала без видим ефект годишен бюджет от 1 милиард евро. Освен това „Файненшъл Таймс“ цитира проектодокумент, придобит от министерството на външните работи в Париж, който най-вероятно е „редактиран“ съвместно от френското и германското правителство. И този документ предполага драстично намаляване на правомощията на Върховния представител, тоест на Калас, особено що се отнася до над 140-те делегации – „посолствата“ на ЕС из целия свят. По същество „черновата“ предвиждала функциите на ЕСВД и неговите огромни пари, надхвърлящи милиард евро, да бъдат преразпределени между Европейската Комисия и националните правителства, тъй като ролята на Службата на Калас била смятана за „нефункционална“ в условията на настоящите геополитически кризи.

Но както подчертава лондонският икономически всекидневник, заплашителната за Калас реформа на ЕСВД поне в момента изглежда неосъществима. По три причини – първо никоя столица на 27-те страни-членки няма намерение да увеличава правомощията на Фон дер Лайен, тъй като шефката на ЕС е обвинена в прекомерната централизация на власт в ръцете й. На второ място би било трудно да се осъществи промяна, без да се засягат европейските договори, които могат да бъдат изменени само с единодушно одобрение. На трето място според „Файненшъл Таймс“ подобен жесток удар срещу Кая Калас би завихрил политически разрив с балтийските страни, които са на фронтовата линия на конфронтацията с Русия. А този разрив, поне докато войната в Украйна продължава, изглежда непрактичен и нецелесъобразен, но след това…  https://trud.bg/

Последни новини

Клюки