дом блог страница 3320

Шведският парламент преизбра социалдемократа Стефан Льовен за премиер

Шведският парламент преизбра днес лидера на социалдемократите Стефан Льовен за премиер на страната, предадоха световните агенции.
Това ще е втори мандат на поста за Льовен, който е министър-председател на Швеция от 2014 г. (след парламентарните избори на 9 септември като изпълняващ длъжността).
115 депутати от 349-членния еднокамарен парламент, Риксдага, гласуваха в подкрепа на премиера при 153 против и 77 въздържали се.
В Швеция, за да бъде утвърден министър-председател, е достатъчно да няма мнозинство срещу него в парламента, отбелязва Ройтерс.
Гласуването сложи край на политическата безизходица, в която Швеция изпадна преди повече от четири месеца след парламентарните избори през септември, които не излъчиха ясен победител. Тогава левоцентристката коалиция начело с Льовен и десноцентристкият съюз на практика получиха равни резултати и националистическата, антиимигрантска партия Шведски демократи, която постигна силен резултат, изглеждаше в позиция на балансьор.
Миналата седмица обаче премиерът социалдемократ постигна историческа сделка с Партията на центъра, Либералите и Зелените. Така той получи подкрепата на десно- и левоцентристки формации и не позволи на Шведските демократи да имат глас в политиката, отбелязва Ройтерс.
Франс прес посочва, че в съответствие с договореното програмно споразумение новото правителство на малцинството ще включва социалдемократите на премиера и Зелените и ще бъде поддържано в парламента от Партията на центъра и Либералите, които бяха в опозиция през първия мандат на Льовен.
При гласуването днес шведският премиер бе подкрепен от своите социалдемократи и от Зелените. Депутатите от Партията на центъра, Либералите и от Лявата партия се въздържаха, а колегите им от десницата гласуваха против Льовен.
Споразумението предвижда намаляване на данъци, дерегулация на трудовия пазар и на пазара на отдаване под наем на имоти. Кабинетът на Льовен ще бъде едно от най-крехките правителства в Швеция за последните 70 години. Общо четирите партии, участващи в споразумението, разполагат със 167 от 349 места в парламента, с осем по-малко от абсолютното мнозинство, за което са необходими 175.
При преговорите за формиране на коалиция партиите отказаха да си сътрудничат, заради неонацистките й корени, с третата по големина политическа сила Шведски демократи, която постигна силен резултат на изборите на 9 септември.
Ян Бьорклунд, чиято Либерална партия подкрепи Льовен, отбеляза „как расистките и популистки партии са засилили позициите си по света“, предаде Асошиейтед прес. Той посочи като пример американския президент Доналд Тръмп, френската партия Национален сбор на Марин Льо Пен и унгарския премиер Виктор Орбан.

http://www.bta.bg

ПОКАНА ЗА ПРЕСКОНФЕРЕНЦИЯ

Във връзка с организирането на пресконференция относно стартиране на изпълнението на проект по ДБФП № BG16RFOP002-3.004-0038-C01 „Eфективно използване на ресурсите в „К 2” ООД“, имаме удоволствието да Ви поканим на 22.01.2019г. от 10:30 часа в офиса на „К 2” ООД, находящ се в гр. Добрич, бул. „ДОБРУДЖА” №2.

БЮЛЕТИН НА ОД НА МВР – ДОБРИЧ: НАМЕРЕНИ ДВА ТРУПА, КРАЖБИ

На 17 януари, около 17:10 часа е получено съобщение за установени труповете на двама мъже на 71-години и на 54-години, в частен дом, находящ се по бул. „Русия” в град Добрич. При оглед на място е установено, че двамата са починали при късо съединение в електрическата инсталация от електрически уред „бойлер”. По случая е образувано досъдебно производство.

На 17 януари, около 11:50 часа е получено съобщение за извършена кражба от частен имот, находящ се във вилна зона „Сборно място” в град Балчик. Установено е, че неизвестен извършител е проникнал чрез взлом на портал и входни врати във вилата. По данни на тъжителя е извършена кражба на моторна лодка ведно с извънбордов двигател и колесар, и 10 кашона рибарски принадлежности. По случая е образувано досъдебно производство.

На 17 януари, около 10:00 часа е получено съобщение за извършена кражба от частен имот на територията на с. Ловчанци, обл. Добрич. Установено е, че чрез взлом прозорец и врата, неизвестен извършител е проникнал в имота. По данни на тъжителя е извършена кражба на телевизор, хладилни и ПВЦ врата. По случая е образувано досъдебно производство.

На 17 януари, около 12:30 часа е получено съобщение за извършена взломна кражба от сервизно помещение, находящо се на между етажна площадка в жилищен блок по ул. „Панайот Хитов”. По данни на тъжителя е извършена кражба на 5 броя електрически инструменти и ръчни инструменти. По случая е образувано досъдебно производство.

На 17 януари, около 17:10 часа е получено съобщение за възникнал скандал пред частен дом на територията на с. Дончево, обл. Добрич. На място е установено, че скандала е прераснал в сбиване между 67-годишен мъж от с. Дончево и 59-годишен мъж от град Добрич. Вследствие на инцидента, 67-годишния мъж е настанен в МБАЛ Добрич с травма на главата, без опасност за живота, а 59-годишния мъж е транспортиран и настанен в МБАЛ „Света Марина” в град Варна с мозъчно черепна травма, с опасност за живота. По случая е образувано досъдебно производство.

ДНЕС ПОЧИНАХА ДВЕ ЛЕГЕНДИ НА БЪЛГАРСКИЯ СПОРТ

Почина легендарният Иван Вуцов!

Едно от най-големите имена на българския футбол Иван Вуцов е починал тази сутрин, съобщиха пред БЛИЦ негови близки. Той напусна този свят на 79 години и остави трайна следа като футболист, треньор и ръководител.

Иван Вуцов е роден на 14 декември 1939 година в Габрово. Започва кариерата си в местния Янтра, след това е в Ботев (Пловдив). От 1960 до 1968 година е в Левски, където бързо се налага и се превръща в лидер. Става два пъти шампион (1965 и 1968), веднъж триумфира и с Купата на Съветската армия. В края на кариерата си е играч на Академик София.

Участник на световните финали с екипа на България през 1966 година в Англия.

Като треньор извежда Левски до титлата и Купата на Съветската армия през 1979 година, печели КСА и през 1976 година в епичен финал с ЦСКА (4:3). Преди това прави голям бум в евротурнирите, начело на „сините“, достигайки до четвъртфинал за Купата на УЕФА през март 1976 година. По пътя към този успех Левски под негово ръководство елиминира Аякс, а после отстъпва на Барса след 0:4 и 5:4.

Като треньор класира България на Мондиала в Мексико през 1986 година.

Бил е още наставник на Спартак Варна, Славия, Локомотив Пловдив и Хайдук Сплит.

Дълги години е изпълнителен директор на БФС.

Отиде си още едно голямо име в българския спорт!

Днес си отиде още една от спортните личности на България. Напусна ни легендата Светослав Стойчев. За тъжната вест съобщи олимпийската ни медалистка Цветана Божурина.

„Тъжен ден, или спортен ден и ден, в който отлетяха две шампионски сърца – Светослав Стойчев и Иван Вуцов. Почивайте в мир!“, написа Божурина във „Фейсбук“.

Светослав Стойчев е баща на волейболния треньор Радостин Стойчев.

През 1992 година в Кайро под ръководството на Стойчев-старши националният отбор за младежи до 23 г. печели световната волейболна титла.

Състезавал се е за Спартак (София), Миньор (Перник), Миньор (Бухово), Металург (Перник), Локомотив (София).

Като треньор работи в Локомотив (София) и ЦСКА.

https://www.blitz.bg

ПОКЛОН!!!

ПРЕДИ 10 ГОДИНИ: 17-ГОДИШНИ ГРАБЯТ И БИЯТ ПО СЕЛАТА; ОКИЧИХА ЗАГРАЖДЕНИЯТА ПРЕД НС С ТОАЛЕТНА ХАРТИЯ

 

Дваграбежасаизвършениотнепълнолетнипрезминалатаседмица, съобщихаотОбластнатадирекцияна МВР в Добрич. Авторитеимсамомчетанапо 17 години, в единияотслучаите е имало и 28-годишен съучастник. Жертванапървияграбежстанала 86-годишна женаотдобричкотоселоЖитница. На 13 януариоколо 20.30 тябиланападната в домасиот 17-годишен младежотсъщотосело.Следкато й нанесълпобойтой й задигнал 120 лева.В моментанаграбежаженатабиласама в къщата, попринципживееласъссинаси.Именнотой я открил в безпомощносъстояниемалкопо-късновечерта.Следизвършваненапрестъплениетоавторътмусеукрил в другоселонатериториятанаобщинаДобричка, където в последствие е спипаноторганитенареда.Задържан е засрокот 24 часа, образувано е досъдебнопроизводство.Вториятграбеж е извършенна 14 януари в с. Крушари. Неговиавториса 17-годишно момче и М. М. /28/, и дваматаотсъщотосело.Около 23.00 часавъввъпроснатавечертенападналимъж в центъранаКрушари. Следкатогопребилидобезпомощносъстояние, извършилиграбежнапаричнасумаот 1500 лева.Частотпарите, предметнапрестъплението, саоткрити и иззети.Активнатаработапослучаяпродължава, грабителитесазадържаниза 24 часа.Образувано е досъдебнопроизводство.

ОКИЧИХА ЗАГРАЖДЕНИЯТА ПРЕД НС С ТОАЛЕТНА ХАРТИЯ

Участниците в протестапредНароднотосъбраниехвърлихаподвакарамфилапредсградата.Оторганизаторитеобяснихасимволикатакато „полаганенацветязасмърттанасвободатанасловото и демокрацията“.

Вечепетиденгражданисесъбиратдапротестиратпредпарламента.Назаграждениятаоколосградатаднессазакачениролкитоалетнахартия и снимкинарускияпремиерВладимирПутин с надпис „Ненитопли“, предаде БТА.

Пенсионервързадверолкинаполицейскитезагражденияпредсградатанапарламента.Еднаотролкитехартиятойсложивъввазазакарамфили.Попитанзащоизразявапротестасипотозиначин, тойотговори: “Койтосе е осрал, трябвадасеизбърше“, предаде БГНЕС.

НДТ – 18 януари 2009 г.

 

ГРИПЪТ НАСТЪПВА: СРЕДНОТО УЧИЛИЩЕ В КАРАПЕЛИТ – С 31% ОТСЪСТВАЩИ

 

17,7% средно за цялата Добричка област са отсъстващите от училище ученици към момента, съобщи за Дарик Любомир Тодоров – нач. отдел в Регионалното управление по образование.
Данните на инспектората са от двете смени в учебните заведения в днешния ден. Само за 1 ден средният процент е скочил с 2,6 пункта. Най-сериозно е положението в СУ ”Н.Вапцаров” в село Карапелит, където броят на отсъстващите надхвърля критичната точка от 30% – там са болни 31% от децата.
В град Добрич има няколко училища, които наближават 30% – Финансово-стопанската гимназия с 29%, СУ”Д.Талев” с 28%, ПГ по туризъм с 27% и ПМГ „Иван Вазов” с 26%.
„Процесът е динамичен. В СУ ”П.Р.Славейков” в първата смяна имаше само 5% отсъстващи, а с втората станаха 16%. Интересно е и това, че в две близки училища картината е съвсем различна – СУ ”Д.Талев” с 28% и училище „Йордан Йовков” с 16%”, посочи Тодоров.
За сега най-засегнат е град Добрич със средно 18% отсъстващи, следва община Балчик със 17%. Останалите общини са с между 13 и 16%, съобщават от Дарик радио Добрич.

Нова радост от Мелбърн! Гришо на 1/8-финал след чиста победа срещу италианец!

Първата ракета на България Григор Димитров се класира на 1/8-финал на турнира от Големия шлем Аустрелиън Оупън. Хасковлията спечели по категоричен начин срещата си от третия кръг в Мелбърн с 3:0 сета (7:6(5), 6:4, 6:4) срещу 102-ия в света Томас Фабиано.

По този начин Гришо чака следващия си съперник в надпреварата, който ще бъде измежду Франсис Тиафо и Андреас Сепи. Двамата спорят за среща с българина в момента, като Сепи има преднина от 2:1 сета.

ПЪРВИ СЕТ

Началото на срещата бе много равностойно, като двамата тенисисти взимаха своите подавания до шестия гейм. В него Димитров успя да пробие своя съперник по впечатляващ начин, вземайки гейма на 0. Отговорът на италианския тенисист обаче не закъсня и той върна пробива мигновено, но доста по-трудно – на 30. Последваха силни сервиси и на двамата състезатели, които влязоха в тайбрек. В него българинът направи ранен мини пробив, но той бе върнат. Все пак хасковлията стигна до нов такъв при 5:5 и в крайна сметка на свое подаване затвори първия сет, вземайки го със 7:6(5).

ВТОРИ СЕТ

Още в началото на втората част Гришо проби, повеждайки с 1:0. Последва страхотен негов сервис, с който той затвърди пробива. Фабиано обаче успя да се съвземе и на свой ред стигна до пробив за 3:3. Отговорът на българина обаче бе мигновен и още в следващия гейм той проби отново италианския си съперник, правейки резултата 4:3 в своя полза. До края Гришо не сгреши на свой сервис, вземайки оставащите си две подавания и по този начин затвори втория сет на 6:4.

ТРЕТИ СЕТ

Третата част започна с труден за Фабиано Сервис, който го взе на 40. Гришо отвърна с доста бързо свое подаване, вземайки го на 15. Двамата тенисисти показаха добра игра на собствен сервис и до 3:3 нямаше много възможности за съперника. В 7-ия гейм обаче българинът успя да пробие италианеца, правейки резултата 4:3 в своя полза. До края на срещата Димитров не даде никакъв шанс на Фабиано да си помисли, че може да върне пробива. Българинът затвори третия сет с впечатляващото 40:0 на свой сервис и по този начин триумфира в мача със 7:6(5), 6:4, 6:4.

https://www.blitz.bg

ТЪРСЕНЕТО НА ЗЕМЯ В ДОБРИЧКО Е ДВА ПЪТИ ПО-ГОЛЯМО ОТ ПРЕДЛАГАНЕТО

Търсенето на земеделска земя в Добричкия регион е поне два пъти по-голямо от предлагането при намаляващия оборот на чернозема, съобщават пред БТА от Регионалното сдружение за недвижими имоти в очакване на пролетната кампания.

Добрите ренти, които получават собствениците на земя за отминалата стопанска година – по около 100 лева за декар, и тази зима затвориха пазара. Все по-малко граждани продават земя, а, когато им се налага – да покрият банков заем, да решат здравословен проблем или да изплатят жилище – го правят със съжаление, коментира председателят на сдружението Павлина Тодорова. По думите й мнозина предпочитат получените средства от рентата да инвестират отново в земя, тъй като тя не се облага с данъци, а новозакупено жилище трябва да се поддържа.

В момента в Добруджа много рядко излизат парцели по 300 декара, но все още се намират по 50-100 декара. Ако през 2010-2011 година декар чернозем премина границата от 1000 лева, сега средната цена в региона на хубавите парцели е около 2500 лева, посочват брокери. Според тях най-скъпо вървят нивите край Балчик, където собственик на земя в една от най-големите земеделски кооперации в региона, ако предлага и дяловия си капитал, може да вземе по 2800-3000 лева за декар.

Пазарът на земя не е в обема отпреди десетина години. Все по-малко е движението в собствеността на земеделската кооперация. Ако преди сме регистрирали по стотина промени за година, сега са в пъти по-малко, казва председателят на кооперативното стопанство Младен Мартинов.Той обяснява интересът на купувачите не толкова с добрите ренти, които дават повечето земеделски производители в региона, колкото със сигурността и доверието в кооперацията.
Свитият пазар вдигна цената и на най-евтината земя край Крушари и Тервел, където доскоро се продаваше под 2000 лева за декар. Черноземът е скъп и в селата Овчарово, Методиево, Владимирово, Божурово, изреждат брокери от браншовата организация.

На една оферта „предлагане“ се падат поне две „търсене“, казва Божанка Костова от агенция за недвижими имоти в Генералтошевския край, където нивите са сред най-плодородните. По думите й кандидат-купувачите преимуществено търсят земя, за която не е сключен договор с арендатор, или, ако все пак има – да е за кратък срок. И край Генерал Тошево декарът върви по 2000-2500 лева.

Напролет цената на земята няма да падне, смята Костова. По думите й с началото на пролетната кампания, когато се очаква пазарът да се раздвижи, цената на чернозема може би ще продължи да расте. Брокери допускат, че поскъпване ще има с присъединяването на България към еврозоната.

 

Телевизията на БСП започва да излъчва преди конгреса

Председателят на БСП Корнелия Нинова е представила пред областните председатели на партията готовността за старта на Българска свободна телевизия. Тя започва излъчване преди конгреса, който ще се състои на 26 януари т.г., съобщават от пресцентъра на БСП.
С представителите на структурите от цялата страна са били обсъдени задачите пред партията за 2019 г., предстоящите европейски, местни избори, както и възможни предсрочни парламентарни избори.
„Ние сме първата партия в България, която излиза с платформа за европейските избори. Веднага след като Конгресът я приеме, тя трябва да се представя и обяснява на хората. Тези избори са важни, не само защото ще предопределят промяната в Европа, но и защото при наша победа, ще сложат край на статуквото в България, на правителството на Борисов и ще дадат възможност за промяна и тук“, е заявила Корнелия Нинова.
Във връзка с предстоящите местни избори е било обсъдено как „Визия за България“ да бъде разработена във визия за всеки регион и община. Да се представят начините за решаване на наболели местни проблеми, е изискало ръководството от областните структури. http://www.bta.bg

Германският парламент одобри законопроект за Брекзит

Германският парламент одобри законопроект за Брекзит, предаде ДПА.
Нормативният акт ще регулира отношенията с Обединеното кралство от напускането му на ЕС – което по план трябва да стане на 29 март – до завършването на преходен период, който се очаква да продължи до края на 2020 г.
Мярката ще влезе в сила, ако Великобритания действително напусне ЕС и ако започне този преходен период. И двата процеса са под въпрос, след като британският парламент отхвърли тази седмица споразумението за Брекзит, което сключиха ЕС и британският премиер Тереза Мей.
Основната цел на нормативния акт, който бе прокаран в Бундестага, е да изясни правата на хората и компаниите в преходния период 2019-20 г.
„Вероятността да има хаотичен Брекзит нарасна значително“, каза по време на парламентарните дебати германският външен министър Хайко Маас. Той призова другите страни членки на блока да бъдат сплотени и подчерта, че от евентуално излизане на Великобритания без сделка ще пострадат всички членки, най-вече самото кралство.
Той не изключи възможността да се даде време на Великобритания и след 29 март за уреждане на споразумение, но само при положение, че Лондон има конкретно предложение. По думите на Маас говоренето за нов референдум за Брекзит или отмяна на решението за напускане на ЕС е „чиста спекулация“.  http://www.bta.bg

Последни новини

Клюки