Много българи посетиха Китай по различни поводи в юбилейната 75-годишнина от установяване на българо-китайските дипломатически отношения. Това пише Радио Китай. Представители на различни професии, социални среди, медии, специалисти в областта на дигиталната техника и новите технологии – всички те участваха в различни събития в различни китайски градове и области, още преди Китай да обяви едностранното премахването на визите за няколко страни сред които и България. Специално за КМГ разговаряме с двамата съдружници Мария Георгиева и Свилен Георгиев в българската печатна и дигитална медия „Инглобо Медия“, която е насочена към любопитна и жадна за знания аудитория, свързани с пътувания, изкуство, велики хора, наука и всичко непознато. Девизът на медията е „За един по-интелигентен свят“.
В. Кажете ни моля по какъв повод посетихте Китай и какво беше е първото, което ви впечатли когато пристигнахте в Пекин?
О. Бяхме поканени за участие в международния медиен семинар в столицата на КНР Пекин и южния град Фуджоу, който беше организиран от Института за изследвания и обучение към Националната администрация за радио и телевизия на Китай.
Първото ни впечатление от Пекин и въобще от Китай е симбиозата между минало, настояще и бъдеще. Пекин е град на удивителни контрасти. Древни храмове и императорски дворци се издигат до небостъргачи и модерни търговски центрове. Пулсиращият живот на улиците, ароматите на уличната храна и непрекъснатият шум създават неповторима атмосфера. Едновременно традиционен и изключително модерен, Пекин те завладява със своята енергия и разнообразие. Огромните тълпи, звуците на китайския език, пищните цветове и непознатата храна ни потопиха в един напълно различен свят. Бяхме очаровани от красотата на града, от величието на Великата китайска стена и дружелюбието на местните хора.
Въпреки високата си плътност, Пекин предлага и много зелени площи. Императорските градини, като Летния дворец например, са истински оазиси в сърцето на града. Тези градини са не само красиви, но и исторически значими, тъй като са били места за отдих и развлечение на императорското семейство. Освен това, в Пекин има много паркове и площади, където местните жители и туристи могат да се отпуснат и да се насладят на природата. И това прави голям контраст спрямо бетонните небостъргачи и бизнес кварталите, където бъдещето вече чука на вратата.
Направи ни впечатление, че се наблюдава тенденция към съживяване на традиционната китайска архитектура, като много нови сгради се строят в стил, вдъхновен от миналото.
Въпреки огромната си популация, Пекин е изненадващо чист и подреден град. Улиците се почистват редовно, а зелените площи са добре поддържани. Сравнено с други мегаполиси, Пекин е пример за ефективно управление на отпадъците и поддържане на чистотата в градската среда. Чистотата на Пекин е постигната благодарение на големи инвестиции в инфраструктура и строги мерки за опазване на околната среда.
В. Освен историческите забележителности, традиционните нематериални културни ценности, какво бихте ни казали за технологичното и иновативно развитие на Китай, и по-специално – в областта на медиите и тяхното развитие?
О. Станахме свидетели на невероятната дигитална трансформация на китайското общество и високата степен на медийна конвергенция (явление, описващо взаимовръзката между информационните и комуникационните технологии, компютърните мрежи и медийното съдържание). Медийната конвергенция представлява сливането на различни медийни платформи и технологии, което води до създаването на нови и иновативни начини за създаване, разпространение и потребление на информация. В контекста на Китай, това означава интегрирането на традиционните медии (телевизия, радио, печат) с новите цифрови технологии (интернет, мобилни устройства, социални медии).
Мобилните приложения са неразделна част от ежедневието на китайците. Това допринася за бързото развитие на мобилната журналистика и социалните медии. Медийната конвергенция стимулира развитието на нови и иновативни медийни формати, като например live streaming, short-form video и interactive storytelling.
Цифровите медии в Китай се развиват с бързи темпове. Социалните мрежи като WeChat и Weibo са изключително популярни и играят важна роля в ежедневието на китайците. Онлайн търговията също е силно развита, като платформи като Alibaba и Taobao са сред най-големите в света.
Впечатлихме се от бързия растеж във всички сектори, но неизменно – в интерес на хората, които се ползват от създадените по този начин блага, а един от най-добрите примери в това отношение са много успешните мерки за намаляване на бедността в селските райони. Усетихме непоколебимия стремеж на Китай да върви напред, но без да забравя многопластовото си минало.
Страната изглежда като съчетание от изключителна модерност и древни традиции. Но за нас Китай са неговите хора. Хора, които се опират на дълбоката връзка помежду си и на хилядолетната история на Джунгуо (китайското име на страната, означаващо „Централна държава“, „Средно царство“), за да погледнат смело в бъдещето, което вече е тук благодарение на невероятните им достижения.
В. Да ни кажете нещо повече за хората, с които се запознахте в Китай, успяхте ли да имате преки контакти какви са впечатленията ви за отношението към чужденците? А също така и нещо повече за живота в Китай, тъй като знаем че в момента политиката на китайското ръководство е насочено именно към всичко за повишаване благосъстоянието и живота на хората.
О. Това, което ни направи впечатление е много силната връзка между хората и усещането за общност, стремеж всички заедно да вървят напред. Има много примери за личен прогрес, но за и подкрепа между хората. Всички заедно те се стремят се към по-добър живот. Китайците вярват в предопределената съдба, тази, която събира хората заедно, предопределените срещи и невидимите нишки, свързващи живота. Стремят се да споделя едни и същи ценности помежду си.
Има едно специфично понятие, което идва от древната философска наука, и това е човекът „Чундзъ“ или „Дзюндзъ“ (произнася се различно в специфичните диалекти). Ако един човек е морално образцов, той е благороден, превъзхождащ човек -Дзюндзъ. Три неща са важни за Дзюндзъ: живи родители и семейство, което е здраво; пред небето няма за какво да се чувстваш виновен; имаш талант да възпитаваш. Към това се стремят и китайците днес.
Това, което ни направи силно впечатление, е че китайците не изразходват много, което е в контраст със западния модел. Имат сякаш вътрешен порив да останат скромни, което е отново част от философията на Дзюндзъ.
Отношението към чужденците е много позитивно, отворени са да ни опознаят, да разговорят с нас, да споделят културата си. Имат и стремеж да покажат част и от техния свят, за да ги опознаем и разберем по-добре.
В. И на края – едно пожелание по случай Китайската лунна нова година, която настъпва на 29 януари, известна като Годината на дървената змия?
О. В духа на пожеланията, които обикновено китайците отправят, пожелаваме на всички щастие, просперитет, добро здраве и дълъг живот!
„Gong Xi Fa Cai“ или „Честита Нова година и нека богатството ви расте“.