Това е денят, в който от векове се приготвят шарените яйца и краваи за Великден. Според един текст, запазен в манастира \”Св. Атанасий\” близо до Солун, боядисването на великденските яйца съществува още от времето на апостолите и е свързан с легенда за Мария Магдалена. Когато девата пристигнала в Рим, тя се представила пред римския император Тиберий, подала му едно червено яйце и му казала: \”Христос възкръсна\”.

Така тя показала своята вяра и обич към Иисус. Оттогава всички християни, по нейно подражание започнали да си раздават червени яйца.
Широко разпространено сред българите е поверието, че в полунощ на Велики четвъртък небето се отваряло и душите на всички мъртви слизали на земята. Те оставали сред близките си чак до Спасовден, до Св. Троица или до Св. Дух. за да ги сгреят, палели огньове. В тяхна чест жените приготвяли обредни питки, които раздавали на близки и съседи.
В нощта на Велики четвъртък ходели и магьосниците. Те бродели по тайна доба в нивите, градините, лозята, сред овцете и кравите. Излюпвали под мишниците си пилета-мамници, които превземали чуждото плодородие. Хората се страхували от тези бродници и за да се предпазят от тях, прекаждали около къщата и в двора оставяли на синорите трънки от глог.

На този ден Христос събира учениците си на Тайната вечеря и им казва, че ще бъде предаден. В недоумение учениците питали, кой ще стори това. Запитал и Юда, и Христос му отвърнал тъй кротко, че другите не разбрали. След вечерята Христос с апостолите отишъл в Гетсиманската градина, където се молил до идването на предателя.

На този ден свещениците изнасят кръста от олтара, което символизира носенето му от Христос към Голгота. Всеки желаещ мирянин бива помазан с елей за здраве.

Според традицията великденските яйца се боядисват рано сутринта на Велики четвъртък или през Велика събота преди празника. Първото яйце задължително трябва да е червено – символ на пролятата кръв на Спасителя. Докато боята още не е изсъхнала, с яйцето се рисува кръст върху челата на децата и се натриват бузките им – за здраве.

Първото яйце се пази в къщата в продължение на година, за да носи успех и щастие на домакините. Второто яйце също се боядисва в червено. То ще бъде занесено и оставено в църквата след празничната литургия в полунощ на събота срещу неделя.