9 училища от Община Добричка са одобрени за създаване на STEM среда

0
145

 

ОбУ „Добри Войников“, с. Победа е с одобрен проект за създаване на STEM среда. Подадени са документи за сключване на договор.

Проекта е на обща стойност 181 792,78 лв. Включва оборудване на два кабинета: по Природни науки, по Математика и Информатика и ползване на междинното пространство (фоайе) като зона за отдих и комуникации между учениците. Ще бъдат изградени и 3 ВОСКС.

 

ОбУ „Пейо К. Яворов“, с. Стефаново е одобрено за изграждане на училищна STEM среда  по Национален план за възстановяване и устойчивост,

процедура  BG-RRP-1.015 – „Училищна STEM среда“ . Очакваното финансиране е на стойност  171 259,87 лв.

По направление 3 „Природни науки“ ще бъде изградена лаборатория за провеждане на часовете по природни науки: човекът и природата,

химия и опазване на околната среда, физика и астрономия, биология и здравно образование.

По направление 5 „Математика и информатика“ ще бъде оборудван компютърен кабинет с най-съвременна компютърна техника за провеждане

на часовете по математика и  компютърно моделиране и информационни технологии.

Ще бъдат оборудвани три ВОСКС (Високотехнологични оборудвани и свързани класни стаи)- две извън СТЕМ центъра и една в СТЕМ центъра,

които ще съдържат интерактивен дисплей с вграден компютърен модул и вградена точка за достъп.

 

ОУ “Васил Левски“ с. Божурово е едно от одобрените училища за сключване на Договор за безвъзмездна финансова помощ във връзка с предоставянето на средства по процедура № BG-RRP-1.015 „Училищна STEM среда” за изпълнение на инвестиции по Механизма за възстановяване и устойчивост, финансирана по Компонент 1 „Образование и умения”, Инвестиция 1 (C1.I1) „Центрове за НТИМ и иновации в образованието”.

Размерът на безвъзмездната финансова помощ е на стойност 179 193.22 лв.

За изграждането на STEM центъра в учебното заведение ще бъдат обособени две  класни стаи на първия етаж в училището и прилежащ коридор към тях с площ от  149 кв.м.

Учебни предмети, към които ще е насочена дейността на STEM центъра в училището – Човекът и природата, Физика, Химия, Биология, Математика, Компютърно моделиране, Технологии и предприемачество, Безопасност на движението. Включвайки описаните направления и предмети, ние целим развиването и подобряването качеството на образованието и подготовката на учениците за високотехнологичния свят на бъдещето. Ще има изградени следните ПРОСТРАНСТВА:

Център по природни науки, изследвания и иновации, който  включва централен лабораторен остров с 9 работни станции и една допълнителна за учителя, допълнителни 4 работни станции, театрално разположени лекционни скамейки за презентация пред по-широка публика за общо 13 места.

Изследователската лаборатория – включва голям интерактивен дисплей, модулна мебелировка подходяща за индивидуална работа и работа в екип позволяваща различни конфигурации на пространството за общо 15 човека, акустична кабина. Технологичното оборудване включва 15 лаптопа, графични таблета, комплекти по роботика и учебни роботи.

Зона за отдих и социализация – включва отворени рафтове за грамоти и награди,мека мебел за отдих и огри за стена,свързващото звено между двете лаборатории в STEM центъра. Центърът ще бъде разположен в помещения,отговарящи на изискванията за STEM обучение,с възможност за преустройство и приспособяване според конкретните нужди на различните дисциплини. Имаме изготвено интериорно решение,което представя визията на бъдещия STEM проект,както и индикативни сметки за строително-ремонтните дейности нужни за да бъде постигната.

Освен предвидените STEM пространства, проектът включва 3 високотехнологични свързани класни стаи /ВОСК/,чиито цел е да обогатят обучението и да подпомогнат активното участие на учениците. Тези модерни класни стаи ще предоставят уникални възможности за взаимодействие, експериментиране и интеракция, като по този начин се насърчава креативността и иновативността.

С бъдещия училищен STEM център ние ще подготвим нашите ученици за бъдещето, като предоставим висококачествено образование, обогатено с иновативни подходи и възможности за практическо приложение на научените знания.Резултатът от това ще бъде развитие на критично мислене у учениците,и нтегриране на проектно-базирано обучение,развитие на умения,насърчаване на експериментирането и засилена практична дейност.

 

На 08.07.2024г.,училището е получило покана за подаване на документи за сключване на договор за финансиране на предложение за изпълнение на инвестиция по процедура за директно предоставяне на средства на конкретни крайни получатели № BG-RRP-1.015 „Училищна STEM среда“ по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ).

Училищният проект-„Концепция за училищна STEM среда в Основно училище „Стефан Караджа“ е на стойност 181785лв.

 

Относно: Участие по процeдура BG-RRP – 1.017 „Концепция за STEM среда“ и процeдура BG-RRP – 1.015 „Училищна STEM среда“ по оперативна програма „Национален план за възстановяване и устойчивост“

Основната цел на процедура  BG-RRP – 1.017 „ Концепция за STEM среда“ е разработване, подаване и съгласуване на Концепция за изграждане на училищна STEM среда, а основната цел на процедура BG-RRP – 1.015      „Училищна STEM среда“ е осигуряване на физическата среда и техническото оборудване и обзавеждане на STEM пространства в училищното образование с оглед създаване на интегрирана учебна среда от ново поколение, която да поощри и подкрепи образователните иновации в обучението и преподаването в сферата на STEM и да се повиши интересът към науките и научните изследвания у учениците. Основните направления, по които може да се изгради училищна СТЕМ среда са:

  1. Роботика и кибер-физични системи
  2. Дизайн и 3D прототипиране
  3. Природни науки
  4. Зелени технологии и устойчиво развитие
  5. Математика и Информатика

Средствата за всяко училище се определят спрямо броя на учениците.

Концепцията на нашето училище беше подадена на 15.06.2023 година. След одобрение на проектното предложение по първата и втората процедура получихме покана за сключване на договор и на 26.03.2024г. се подписа договор с Изпълнителна агенция „Програма за образование“.

Направлението, по което ще работи нашето училище, е „Математика и Информатика“. Срокът за изпълнение на инвестицията е 35 месеца –  не по-късно от 31.05.2026г., а стойността е 60592, 73 лв., от които:

  1. Строително-монтажни работи – 13848,41 лв.
  2. Оборудване на СТЕМ – 27518,23
  3. Обзавеждане на СТЕМ – 8626,56 лв.
  4. Оборудване за ВОСКС – 9999,60 лв.
  5. Непреки разходи – 599,93 лв.

В началото на м. април 2024 година подписахме договори с изпълнителите на инвестицията:

–         За СМР – фирма „Атанасов. М“ гр. Добрич

–         За всички останали дейности  – А1 България

До края на месец юни сме готови с ВОСКС и СМР и сме се разплатили с изпълнителите. Предстои обзавеждането на STEM центъра и доставка на останалите материални активи.

 

ОУ „Климент Охридски“, с. Смолница е одобрено за изграждане на училищна STEM среда  по Национален план за възстановяване и устойчивост, процедура  BG-RRP-1.015 – „Училищна STEM среда“ . Очакваното финансиране е на стойност  181 542,22 лв. Предстои сключване на договор.

Ще бъдат оборудвани три ВОСКС (Високотехнологични оборудвани и свързани класни стаи)- една извън СТЕМ центъра и две в СТЕМ центъра, които ще съдържат интерактивен дисплей с вграден компютърен модул, широкоъгълна камера и микрофон, преносим компютър.

STEM центърът ще  обхваща следните направления:

Кабинет с направление „Математика и информатика“, където ще се провеждат мултидисциплинарни и интегрирани уроци, като ще се съчетават предметите математика и информатика, компютърно моделиране и информационни технологии.

Кабинет с направление „Природни науки“. Това ще бъде място за лабораторна и експериментална работа, за откривателство и непосредствен опит. В кабинета ще се съчетават теми от предметите БЗО, ХООС, Физика и астрономия и Човекът и природата.

 

ОУ Стожер е одобрено за изграждане на СТЕМ център. На 24.07.24 г. получихме и решение за отпускане на средствата, след изтичане на двуседмичния срок за обжалване, предстои подписване на договор с ИСУН и стартиране на дейностите по изграждане на центъра.  Центърът ще бъде обособен на втори етаж с четири стаи и коридор – обща площ 270 кв.м.  Направленията, избрани от училището са: Роботика и Кибер-физични системи, Математика и Информатика, Природни науки. По направление 1 ще бъдат оформени 2 зони – „Център за млади изследователи (начален етап)“ и „Учебна работилница (Maker Space)“ . По направление Математика и Информатика ще има 1 зона – „Класна стая за креативни дигитални създатели“. По  направление Природни науки ще се оформи също 1 зона – „Изследователска лаборатория“. Три от зоните учебната работилница, класната стая  и лабораторията ще бъдат оборудвани и като ВОСКС.  Дейността ще бъде насочена към следните учебни предмети: Математика, Човекът и природата, Технологии и предприематество, Компютърно моделиране, Компютърно моделиране и ИТ,  Биология и здравно образование,  Химия и опазване на околната среда, Физика и астрономия.

 

Националната програма „Изграждане на училищна СТЕМ среда“ цели да повиши интереса на учениците към науките, да повиши дигитализацията в образованието, да изгради култура на иновациите сред училищната общност и да даде възможност на младите хора за успешно бъдеще.

СТЕМ средата е учебна среда, която интегрира науката, технологията, инженерството и математиката в интердисциплинарен и приложен подход. СТЕМ средата повишава интереса и постиженията на учениците в тези области и развива техните компетентности, творчество и иновации, насочва ги към перспективни технологични професии и ги подготвя за динамичната и изискваща работна среда.

За целта ще бъдат изградени два кабинета , като единият е т.н. високотехнологична класна стая.

Направленията които сме избрали са природни науки, математика и информатика, както за учениците от начален етап, така и учениците от прогимназиален етап.

Комбинирането на тези две направления ще създадат у учениците знания за интердисциплинарни връзки по интересен и забавен начин.

Целта ни е в период от няколко учебни години учениците да преминат през усвояването от знания по различни дисциплини.

 

Одобрен е проект за изграждане на STEM център в Средно училище Никола Вапцаров“, село Карапелит, община Добричка.

Проектът е по процедура BG-RRP-1.015 „УЧИЛИЩНА STEM СРЕДА“ по Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България.

Предстои подготовка за започване на предвидените дейности.

В училище ще бъдат изградени 2 СТЕМ кабинета с направления – Математика и Информатика и Природни науки, както и 5 високотехнологично оборудвани и свързани класни стаи като част от STEM средата, в които ще бъдат осигурени условия за едностранна комуникация, работа в малки и големи групи, индивидуална работа, както и забавление и отдих.

В първата обособена зона: „Дигитална лаборатория по природни науки“, децата ще учат чрез виртуални 3D холограми и симулации на експерименти във виртуална лаборатория от ново поколение. Виртуална реалност (VR), 3D и интерактивност са три нива на възприятие на представеното учебно съдържание. Потапящото усещане за реализъм гарантира запомнянето и много по-ефективното усвояване на учебното съдържание – учениците ще имат чувството, че 3D моделите са буквално пред очите им и могат да взаимодействат с тях в реално време! Както технологията, така и всички софтуерни приложения към нея ще са фокусирани изцяло върху различни направления в STEM сферата – биология, физика, химия, механика, електротехника, инженерство, история, география и други!

Във втората обособена зона: „Математика и Информатика“ чрез математическите ресурси ще се представят всички аспекти на концепциите за геометрия, измерване и смятане, като същевременно насърчават решаването на проблеми, критичното мислене и увереното сътрудничество.

Чрез използването на интерактивни дъски, шаблони, геоборд, блокчета, домино, зарове, кубчета, карти, танграми, 2D и 3D форми, както и други разнообразни ресурси, децата могат да надграждат върху основни концепции за смятане и да развиват по-напреднали математически умения , чрез забавно практическо изследване и игра.

В третата обособена зона: „Зона за отдих, игри и самоподготовка“ ще бъде фоайе – начална зона към центъра, с изградени три различни пространства, използвана от учениците за отдих и дискусии, включваща мека мебел, стикери за декорация на пространството, игри от рода на шах, балансиращ таралеж, и др., както и зона за самоподготовка или екипна работа.

В 5-те високотехнологично оборудвани класни стаи ще се обучават най-малките ученици като по този начин ще се изгради у тях култура на учене и желание за развиване на компетентности, по забавен и достъпен начин, чрез модерна интерактивна техника, в т.ч. и интерактивни дисплеи.

С изпълнението и реализирането на този иновативен проект, СУ „Никола Вапцаров“ ще позволи на учениците си да учат в една модерна образователна среда, използвайки специализирани технологии – компютърни конфигурации за опити и симулации в триизмерна виртуална среда, мултимедийни средства, както и цялостна програма за обучение в областите Природни науки, Математика и Информатика.