В една събота през юни от 2005 г. насам светът отбелязва необичаен празник – World Wide Knit in Public Day или Световен ден на плетене на обществени места.
Той също протича необичайно, но съвсем в съответствие с името си: всички, които обичат да плетат или плетат на една кука, се събират на обществено място в града – в парк, на площад, в кафене – и се отдават на любимото си занимание.
За първи път Световният ден на плетенето се проведе публично в Париж. Това забавление, превърнало се в традиция, е измислено от ентусиастката на плетенето Даниел Ландес. С течение на времето не само французойките, но и жителите на други страни се заинтересуваха от публичното плетене (празникът се провежда например в САЩ, Англия, Швеция, Финландия, Норвегия, Естония) и събитието получи своя собствена емблема , който изобразява две игли за плетене на фона на карта Европа.
Днес активисти от повече от 50 страни по света участват в събитията на Деня. Подобни събития имат за цел да покажат на широката общественост, че плетенето може да бъде социална дейност и че всеки може да се занимава с него, независимо от пол, възраст или произход.
Между другото, на много места събитието придоби благотворителен характер. Често ръкоделниците даряват всички неща, изплетени на този ден, на фондове за граждани с ниски доходи или ги излагат на панаири, а всички събрани средства отново се използват за подпомагане на нуждаещите се.
Особено активни плетачи се опитват да „изплетат“ целия свят: изпращат плетени продукти в далечни страни и дори на други континенти.
Освен това, като част от Световния ден на плетене, изложби на плетени изделия, модни ревюта и майсторски класове се провеждат публично за тези, които искат да научат тази трудна, но завладяваща дейност. Плетачни фабрики и работилници, магазини за продажба на прежда и занаятчийски стоки и други специализирани институции провеждат своите събития.
Днес, според различни източници, Световният ден на плетенето се провежда в повече от 350 града по света.