Архитектите от цял свят и ценителите на архитектурните шедьоври отбелязват ежегодно в първия понеделник на октомври своя професионален международен празник – Световен ден на архитектурата. Създадена е от Международния съюз на архитектите UIA.
Първоначално на срещата на ISA през 1985 г. беше решено ежегодно да се празнува Световният ден на архитектурата на 1 юли. И през 1996 г. Международният съюз на архитектите на своята 20-та Генерална асамблея в Барселона прие резолюция за преместване на честването на Световния ден на архитектурата в първия понеделник на октомври, съвпадащ със Световния ден на местообитанията .
Международният съюз на архитектите е създаден веднага след Втората световна война. Тогава неговата цел беше да разреши належащия проблем за възстановяването на опустошените от войната градове, градове и промишлени предприятия – последиците от военните операции. Съюзът на архитектите на СССР беше един от основателите на ISA и активен участник в неговата дейност. Сега има повече от 120 национални секции и повече от 1,3 милиона архитекти в UIA.
Днешната дата е не просто професионален празник, тя е почит към работата на архитектите, признание за техния труд, който е комбинация от наука и изкуство, както и важната роля, която архитектурата играе в живота на хората.
През 1950 г. една трета от жителите на света живеят в градове. Само 50 години по-късно тази цифра се е повишила до един на всеки двама и ще продължи да нараства до две трети от световното население до 2050 г. Така градовете вече са дом на половината човечество.
Традиционно на своя професионален празник, който всяка година е посветен на определена тема, архитектите от цял свят се събират на конференции, където обсъждат условията и резултатите от своята практическа дейност, разглеждат проблемите на архитектурното образование и организират творчески дискусии. На този ден се организират и изложби, фестивали и други събития.