6 ЮЛИ: СВЕТОВЕН ДЕН НА ЦЕЛУВКАТА

0
134
Е, целувай ме, целувай ме,
дори до кръв, дори докато не боли.
Извън хармония със студа ще
Вряща вода на сърдечните течения.

Сергей Есенин

 

 

Днес всеки може да „размени душите си“ (както е нарекъл това действие древногръцкият философ Платон) с пълно право – 6 юли е Световният ден на целувката , който е измислен за първи път във Великобритания.

В много градове на този ден се провеждат различни състезания по целувки, участниците в които имат шанс да спечелят различни награди и подаръци.

Как се появи целувката? Повечето знаещи хора твърдят, че авторството на първата целувка не е установено. Не е изобретен като електричеството или телефона. Той не е кръстен на човека, който първи слепва устни и веднага ги разтваря с характерен звук, оставяйки мокър отпечатък върху бузата на приятеля си.

Да, като цяло не е толкова важно откъде идва думата, обозначаваща това действие. Много по-интересно е да разберем защо се е появило самото действие, но антрополозите, историците и философите все още не са съгласни по този въпрос. Има много теории.

Защо хората се целуват? Първо, защото е заложено в културата. Почти по целия свят, когато хората попаднат в романтична ситуация, те изпитват несъзнателна нужда да се целуват. Изглежда представителите на противоположния пол са програмирани да се целуват и само това чакат. Ако разберете това, ще получите повече целувки и повече удоволствие от тях.

Тази програма работи ден след ден. Хората виждат актьори да се целуват по телевизията, във филми и реклами, казват им, че приятелите им се целуват така и така, виждат хора да се целуват на улицата. В резултат на това в определени ситуации целувката се възприема като задължителен компонент. Следователно в романтична обстановка влиза в сила подсъзнателен стереотип и хората изпитват почти неустоимо желание да се целунат, независимо дали наистина го искат или не.

Има дори специална наука, която изучава основните физиологични, психологически и други характеристики на човешката целувка – филематология. Тази дисциплина беше официално призната през 2009 г. на конгреса на Американската асоциация за напредък на науката.

Учените вече многократно са провеждали изследвания в рамките на филематологията. По-специално беше установено, че целувката успокоява нервната система и предотвратява стреса, помага за отслабване и е отлична превенция на бръчките: тя включва около 30 мускула на лицето. Освен това целувката развива белите дробове и активира дейността на редица хормони.

Психолози от Берлинския университет установиха, че три 20-секундни целувки сутрин могат да поддържат романтично настроение през целия ден, а дългата целувка спира пристъп на вегетативно-съдова дистония. Между другото, според същите учени, продължителността на една идеална целувка е 3 минути.

Известни целувки
Един американец A.E. Волфрам от Минесота целува 8001 души за 8 часа на 15 септември 1990 г. по време на фестивал в неговия щат. Така той успява да целуне нов човек на всеки 3,6 секунди.

Първата целувка на екрана: 1896 г. Заснето е от Мей Ъруин и Джон С. Райет в 30-секундно видео на Томас Едисън, наречено „Целувката“.

Най-пълният с целувки филм на 20-ти век: Дон Жуан (1926, Warner Bros. Pictures). В него имаше 191 целувки.

Най-дългата целувка в историята на филма: Реджис Туми и Джейн Уаймън се целуваха за 185 секунди в You’re in the Army Now (1940), което заема 4% от времето на филма.

През 2005 г. руснакът Аркадий Степанов целува автомобил Porsche 58 часа и 42 минути и за това става негов собственик.

Световният рекорд за най-дълга целувка беше поставен през февруари 2013 г. в Тайланд от Ekkachai и Laksana Tiranarat, които се целуваха непрекъснато в продължение на 58 часа, 35 минути и 58 секунди.