5 ЮНИ: Международен ден за борба с незаконния, недеклариран и нерегулиран риболов

0
269

5 юни отбелязва Международния ден за борба с незаконния, недеклариран и нерегулиран риболов . Тази дата е установена с резолюция на Общото събрание на ООН през декември 2017 г. и е предшествана от целенасочена работа на ФАО (Организацията на ООН по прехрана и земеделие).

На заседанията на ФАО отдавна се обсъждат въпроси, свързани с проблема за опазване на рибните запаси, живите водни ресурси, както и разработването на методи за тяхното управление (рационален подход към улова, поддържане на условия за опазване и растеж на популацията на определени видове).

Аналитичните доклади на специалисти показват, че сред проблемите, които пречат на решаването на поставените задачи, могат да се откроят няколко основни. Те включват: незаконен и неограничен риболов (бракониерство), наличието на пазари за бракониери, екологични проблеми, свързани със замърсяването на Световния океан (включително подкиселяване на водите му, както и еутрофикация на крайбрежните зони, причинена от отпадъчни води от сушата).
За ФАО връзката между проблемите на незаконния, недеклариран и нерегулиран (ННН) риболов и устойчивото развитие е ясна. Това важи особено за определени региони на планетата, където риболовът е основата на живота, източник на храна и основен вид дейност. А в световен мащаб риболовът е дейност, която ни позволява да решаваме проблеми със заетостта в крайбрежните райони по света (около 200 милиона души работят в тази област). Рибните ресурси са основата на диетата на повече от 3 милиарда души.

Терминът „незаконен, недеклариран и нерегулиран риболов“ се отнася до риболов и свързани с него дейности, които се извършват извън закона и са вредни за устойчивото рибарство. Смята се, че една пета от целия улов на риба е от незаконен, нерегулиран и нерегулиран риболов. Когато рибата, уловена по този начин, се окаже в чиниите ни, ние неволно се превръщаме в съучастници в неустойчива и често престъпна практика, която е вредна за бъдещото ни благополучие и устойчивостта на нашата планета.

Вземайки предвид всички тези фактори, още през 1995 г. ФАО прие Кодекса за поведение за отговорно рибарство, който включваше мерки с препоръчителен характер за всички страни по света и предимно за страните членки на ООН, за регулиране на принципите на управление на рибарството.

Проблемът с прекомерния риболов и незаконния, недеклариран и нерегулиран риболов след това беше включен в Целите за устойчиво развитие, а справянето с този проблем се превърна в една от целите за устойчиво развитие на човечеството.

През 2009 г. ФАО прие Споразумението за мерки на пристанищната държава за предотвратяване, възпиране и премахване на незаконния, недеклариран и нерегулиран риболов, което влезе в сила на 5 юни 2016 г. Това споразумение има за цел да предотврати незаконния риболов, като попречи на риболовните кораби, извършващи незаконни, нерегулирани и нерегулирани риболовни дейности, да влизат в пристанищата. Документът вече беше обвързващ.

За да привлече вниманието към проблема с незаконния риболов и свързаните с него въпроси, Общото събрание на ООН обяви 2022 г. за Международна година на занаятчийското рибарство и аквакултурите. Една от целите на обявяването на тази дата беше да се обърне внимание на въпроса за занаятчийското рибарство, което играе жизненоважна роля в живота на много развиващи се страни.