На 5 май световната общност отбелязва Международния ден за правата на хората с увреждания .
Тази дата проследява историята си от 1992 г., когато на 5 май хора с увреждания в 17 европейски държави едновременно проведоха ден на борба за спазване на равните права на хората с увреждания и срещу дискриминацията срещу хора с физически, психически или сензорни увреждания. Оттогава подобни събития са станали традиционни и се провеждат и на 5 май.
Целта на днешната дата е да се привлече вниманието на широката общественост към проблемите, свързани със защитата на правата на хората с увреждания , защото е очевидно, че техните права на заетост, достъпно образование и инфраструктура много често не се зачитат дори в икономически развитите страни, да не говорим за други. Освен това, хората с увреждания са няколко пъти по-склонни да бъдат подложени на насилие.
Инвалидността е медицинско състояние или сериозно нарушена телесна функция, която съществено ограничава или ограничава способностите на индивида в контекста на стандартните норми за определени групи. Този термин често се използва за обозначаване на отделни функции на тялото, включително физически увреждания, сензорни нарушения, когнитивни нарушения, интелектуални увреждания, психични заболявания и различни видове хронични заболявания.
Нито една категория граждани не трябва да бъде оставена без вниманието на властите. Независимо от националност, религия, имуществено състояние, здравословно състояние. Световната здравна организация изчислява, че повече от 1,3 милиарда души по света имат някаква форма на увреждане, което е един на всеки шест души на планетата. Повече от 100 милиона хора с увреждания са деца. Освен това, процентът на инвалидност нараства, което се дължи на застаряването на населението и увеличаването на хроничните заболявания.
На 13 декември 2006 г. в Ню Йорк беше открита за подписване Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания, един от първите всеобхватни договори за правата на човека на 21-ви век. Тя влезе в сила на 3 май 2008 г., след като беше ратифицирана от 50 държави, и е насочена към осигуряване на пълноценното участие на хората с увреждания в гражданския, политическия, икономическия, социалния и културния живот на обществото, премахване на дискриминацията, основана на увреждане, защита на хората с увреждания и упражняването от тяхна страна на всички човешки права и основни свободи, както и създаване на ефективни правни механизми за гарантиране на тези права.
В Международния ден за правата на хората с увреждания, всяка година в много руски градове се провежда кампанията „Човекът с увреждания е равноправен член на обществото“, както и много други благотворителни и образователни събития, специални конференции и митинги, чиято цел е само една – да се борят за правата на хората с увреждания да живеят нормален, пълноценен живот.