Всяка година на 4 април от 2003 г. насам се отбелязва необичаен празник – Световният ден на плъховете , създаден, за да привлече вниманието към това необикновено животно и предназначен да обедини любителите на декоративни плъхове по целия свят.
Идеята за установяване на Деня принадлежи на американски плъховъди, които по този начин решиха да почетат своите опашати домашни любимци, декоративни плъхове, а след това тази идея беше подета от плъховъди от други страни. Датата 4 април е избрана поради факта, че това е денят, в който стартира работа ratlist, най-старият интернет ресурс, посветен на декоративни плъхове.
За някои може да изглежда странно, че толкова много внимание се обръща на плъха, но си струва да припомним, че например в китайския календар цяла година е посветена на него (година на плъха). Не напразно се смята за много умно и сръчно животно с весел нрав и невероятна жизненост. Любителите на декоративните плъхове ги смятат не само за нежни, общителни, любопитни и дружелюбни животни, но и буквално за членове на своето семейство, неизбежно привлекателни…
Между другото, учените често сравняват плъховете с хората – тъй като нашите геноми са 95% сходни (!), и те живеят по същия начин като нас: борят се до последно, когато става въпрос за оцеляване или запазване на потомството, учат се от собствените си грешки, дори се влюбват и мечтаят като хората. Наскоро учените доказаха, че освен с пищене, плъховете общуват помежду си с помощта на ултразвукови сигнали, недоловими за човешкото ухо, които, както се оказа, са десетки хиляди, което показва богат речник на тези животни. Плъховете също са способни на емпатия.
Но си струва да припомним, че днес говорим конкретно за декоративни, домашни плъхове, които се различават от дивите само по това, че са били отгледани в плен за n-то поколение (между другото, Англия се счита за „родината“ на тези домашни животни). Това означава, че такъв плъх е умен като див плъх и привързан като домашно животно, но до известна степен, разбира се. Не е тайна, че много животни са били използвани от лекарите като лабораторни животни преди много векове, а талантите на лабораторните плъхове не са убягнали от вниманието на хората. Например, за първи път в света плъховете влязоха в цирковата арена в Русия – благодарение на братята Дурови: именно те започнаха да демонстрират обучени плъхове албиноси. И тогава тези животни започнаха да се продават на пазарите за птици и в магазините за домашни любимци, а днес клубове и разсадници за плъхове има по целия свят.
Декоративните плъхове се опитомяват лесно, не проявяват агресия към хората и хапят само в екстремни ситуации. Но все пак в по-голямата си част обществото е предубедено към това животно – дългите векове на „Студената война“ между плъхове и хора не бяха напразни. Затова днешната дата е възможност да се говори за уникалността на тези животни, да се разсеят съществуващите предразсъдъци в обществото по отношение на домашните плъхове и да се призове за по-толерантно отношение към тези опашати съседи.
Освен това Световният ден на плъховете е още една причина за всички техни „почитатели“ да прекарват време с други любители на плъхове, да говорят за своите домашни любимци, да им дават специални подаръци или лакомства и да заснемат щастливите им лица за потомците. А някои дори организират различни фестивали, изложби и партита на този ден, главните герои на които са плъховете и където се опитват да покажат на колкото се може повече хора „достойнствата“ на тези сладки животни и също така да им напомнят, че няма смисъл да имате плъх просто така. Плъхът не е играчка или забавление, той е живо същество, като всеки домашен любимец .