На 19 август 1982 г., на своята извънредна специална сесия по въпроса за Палестина, Общото събрание на ООН, „ужасено от огромния брой невинни палестински и ливански деца, които са жертви на израелски актове на агресия“, с резолюцията си (№ ES -7/8) реши да отбелязва всяка година 4 юни като Международен ден на невинните деца, жертви на агресия.
Денят отбелязва годишнината от първото израелско въздушно нападение над Бейрут и редица други селища в Ливан, извършено на 4 юни 1982 г., по време на което бяха убити голям брой цивилни, включително деца.
Засягайки темата за децата и тяхното бъдеще, днес е невъзможно да не си спомним, че има деца, които нямат настояще – това са деца, които са в зони на военни конфликти. Едва ли има статистика, която да отчита колко деца умират по време на локални конфликти по света.
Тъжната реалност е, че когато възникне въоръжен конфликт, най-уязвимите членове на обществото – децата – са тези, които страдат най-много от последствията от военните действия. Шестте най-чести престъпления, извършвани срещу деца, са набирането и използването на деца във военни действия, убийства, сексуално насилие, отвличане, атаки срещу училища и болници и отказ на хуманитарен достъп до деца.
За да не забравя обществото, че по време на войните умират не само войниците, ООН учреди Международния ден на децата – невинни жертви на агресия, като целта на този ден е да се опитаме да усетим болката и страданието на децата по света които са подложени на физическо насилие, морална и психическа и духовна обработка. Този ден потвърждава ангажимента на ООН да защитава техните права.
Правото на децата на защита от насилие е залегнало в Конвенцията за правата на детето (1989 г.), но те остават основните жертви на съвременните въоръжени конфликти.
Но децата умират не само във военни зони. Вълната от безпрецедентно неморални терористични атаки по света, които отнеха и живота на много невинни деца, очертаха ново измерение на заплахата, която представлява международният тероризъм за цялото човечество.
Според ООН броят на престъпленията, извършени срещу деца в много конфликтни зони, се е увеличил през последните години. Трябва да се направи много повече, за да се защитят 250 милиона деца, които живеят в засегнати от конфликти държави и територии. Трябва да се направи много повече, за да се защитят децата от атаки на насилствени екстремисти, да се насърчи международното хуманитарно право и правото в областта на правата на човека и да се гарантира, че онези, които нарушават правата на децата, ще бъдат подведени под отговорност.
През последните години въпросът за защитата на децата във въоръжен конфликт е постоянно във фокуса на вниманието на международната общност. Бяха одобрени важни документи. Те включват Римския статут на Международния наказателен съд и Факултативния протокол към Конвенцията за правата на детето относно участието на деца във военни действия.
ООН е създала и управлява механизъм за непрекъснат мониторинг и докладване на положението на децата в зони на въоръжени конфликти. Всички тези усилия дават плодове: през последните години много непълнолетни бяха отстранени от въоръжените сили или въоръжени групи и успешно реинтегрирани в цивилния живот.
ООН отбелязва, че пандемията от COVID-19 също е оказала голямо въздействие върху способността на ООН да работи за прекратяване и предотвратяване на сериозни нарушения срещу деца и е намалила значително способността за ангажиране със страните в конфликта, въпреки че диалогът продължава до възможна степен.
В Международния ден на невинните деца, жертви на агресия, се провеждат различни информационни и благотворителни акции, по време на които се събира помощ за деца, живеещи в райони на военни действия. На този ден всички хора на планетата помнят децата, загинали от военни действия, от ръцете на убийци и терористи.