На 4 април 1856 г. започват приключенията на най-рядката марка, отпечатвана някога – марката на колонията Британска Гвиана, днес Кооперативна република Гвиана.
Тази рядкост е ръчно изработена в печатница в едно копие, което е улеснено от закъснението на кораба от Лондон, който донася пощенски доставки за колониите.
Осмоъгълното „Британска Гвиана 1¢ магента“, отпечатано в черно върху червено, не е перфорирано. В центъра на марката е изображение на тримачтова шхуна. Над и под изображението на шхуната е мотото на колонията на латински Damus Petimus Que Vicissim („Даваме и се надяваме да получим“).
През 1873 г. 12-годишен ученик намерил плик с тази марка в къщата на баща си и го изпарил. Момчето обаче не се интересувало особено от марката и я продало на свой съсед филателист за 6 шилинга (около долар и половина по онова време).
Пет години по-късно марката се озовава в Европа, където след поредица от драматични препродажби е придобита през 1980 г. за 935 000 долара от Джон Дюпон, представител на един от най-богатите индустриални кланове в Америка.
През 1997 г. Дюпон е осъден на 30 години затвор за убийството на олимпийския шампион по свободна борба Дейв Шулц. Очевидно този уникален артефакт е бил съхраняван в мазето на банка, докато собственикът му е излежавал присъда до смъртта си в затвора през 2010 г.
През март 2014 г. стана известно, че тази легендарна и най-рядка пощенска марка ще бъде продадена на търг в Sothebys в Ню Йорк, на търг, проведен като част от продажбата на имението на починалия мултимилионер Джон Дюпон. „Говорим за най-уникалната марка в света. За всеки колекционер тя представлява най-високият връх на филателията „, каза тогава говорителят на Sothebys Дейвид Рийдън.
В резултат на аукциона, проведен на 18 юни 2014 г., марка от 1 цент беше продадена за 9,5 милиона долара и така стана най-скъпата пощенска марка в света. Дизайнерът и собственик на компания за обувки Стюарт Вайцман закупи марката по телефона буквално в първите минути на аукциона.
На 8 юни 2021 г. най-старият търговец на марки в света Стенли Гибънс закупи марката на Британска Гвиана за 8,3 милиона долара. Беше решено да бъде изложена в лондонския Stanley Gibbons Center, както и да се създаде дигитална колекция с тази марка, за да бъде достъпна за широката публика.