Всяка година на 30 май световната общност отбелязва Международния ден на феминизма , празник, който има за цел да напомни на хората за равенството на мъжете и жените и факта, че човек не може да бъде дискриминиран въз основа на раса, пол или религия. Но и до ден днешен в редица страни все още има определени изисквания към жените, които уронват достойнството им и ограничават правата им.
Следователно днешната цел е да се изкорени дискриминацията срещу жените и по този начин да се подобри благосъстоянието на обществото. И феминистките са тези, които се борят за равни права на жените почти двеста години.
Феминизмът е движение, което защитава социалните, политическите и икономическите права на жените и се бори срещу сексуалния тормоз, дискриминацията и сексизма. Смята се, че това движение възниква през втората половина на 19 век, когато жените в много страни по света се активизират в обществения живот и започват да настояват за равни права. Въпреки че въпросът за необходимостта от изравняване на правата на половете е повдигнат и от такива велики мислители като Волтер , Монтескьо и Хелвеций. Но едва в края на 19 век феминистките искания за даване на право на глас започват да се чуват все по-често.
Въпреки че движението постигна значителен успех през миналия век, дори днес има много проблеми на неравенството и дискриминацията на жените. Например, в някои страни все още има обичаи, които са насилствени срещу жени и момичета. Освен това дори в развитите страни заплатите на мъжете и жените на едни и същи позиции са много различни. Често жените са изправени пред сексуален тормоз и пристрастия на работното място. Домашното насилие е също толкова често срещан проблем. Затова съвременният феминизъм се опитва да обърне внимание на тези проблеми и да промени ситуацията.
Но трябва да се отбележи, че в съвременното общество има двусмислено отношение към феминизма. Много хора вярват, че това явление кара жената да забрави за истинската си цел – майка и съпруга. Много често мъжете се отнасят към феминистките като към истерични, мъжествени жени, които не са запознати с концепцията за женственост. Но именно благодарение на феминистките жените днес имат правото да работят, да изразяват себе си свободно и да вземат решения относно раждането на дете.
Ето защо представителите на движението не възнамеряват да спрат дотук и да се застъпват за по-нататъшни положителни промени в положението на жените в обществото. Днешният празник също изисква това. Самата дата, 30 май, не е избрана случайно – на този ден Жана д’Арк е екзекутирана . Смела жена, която по едно време успя да надмине много мъже по въпросите на дипломацията и военните дела.
По правило Международният ден на феминизма се отбелязва от представители на обществени движения, политически партии и синдикални организации чрез провеждане на редица образователни и благотворителни събития. Въпреки факта, че празникът няма официален статут, той вече е широко известен в обществото.
7 мита за феминизма
Едва ли има друго понятие, което да е тълкувано толкова разностранно, колкото феминизма. В днешно време дори се задава въпросът какво точно означава са си феминист или феминистка. Тук ще ви представим няколко мита, свързани с това определение:
1-ви мит. Феминистките са противнички на традиционните роли
Този мит внушава, че феминистките са против традиционните роли на мъжа и на жената в обществото, тоест не са съгласни жената да си стои вкъщи и да гледа децата. Всъщност при феминизма става дума да се даде свобода на жените сами да избират житейския си път, независимо дали това означава да изпълняват традиционна роля, или не.
2-ри мит. Феминистките се стремят да торпилират мъжете
Грешно. Според речника за чужди думи феминистката е личност, която се бори срещу принизяването на жената в обществения живот. Това не значи, че мъжете се подценяват, а само че отношението към двата пола трябва да бъде еднакво.
3-ти мит. Всички феминистки са кресливи мъжкарани с антипатични прически и потни подмишници
Грешно. Има най-различни хора, застъпващи се за равноправие на половете. Най-известните съвременни представители на феминизма са суперзвезди като Бионсе, Ема Уотсън, Дженифър Лорънс, Джоузеф Гордън-Левит, Райън Гослинг или Андрю Ръсел Гарфийлд.
4-ти мит. Няма мъже феминисти
Разбира се, че има. Чудесната Маргарете Стоковски, може би една от най-значимите феминистки в немскоезичното пространство, е казала: „Ако феминизъм означава всички хора да имат равни права и свободи, независимо от пола, сексуалността и тялото си, тогава всеки е свободен да защитава тази кауза“. Тя обаче добавя, че феминизмът често се използва от мъже, които водят дъщерите си на мачове, но не плащат подобаваща заплата на сътрудничките си.
5-и мит. Матриархатът е напълно немислим
Грешно. Феминизмът цели да премахне патриархата и да го замени с по-справедлив и равнопоставен обществен ред. За много феминистки матриархатът е общество, в което жените вземат решенията, а мъжете играят естествено екзистенциална почетна роля. Интересен пример за функциониращ матриархат е тибетското племе мосуо.
6-и мит. Всички феминистки са единни
За съжаление грешно. Разбира се, между феминистките също има огромни различия по отношение на светогледа и убежденията. Причините за това са различни, като важна роля играят религията, възпитанието и професията. Така например някои феминистки могат да се разхождат самоуверено с надпис на тениската „Бъдещето принадлежи на жените“, а други да се ужасяват от този лозунг.
7-и мит. Феминистките са защитнички на джендър мейнстрийминга
Грешно. Хората хвърлят в един кюп модерното феминистко движение и джендър мейнстрийминга и порядъчно ги размесват. Разбира се, и двете имат общо с пола и равноправието. Но с това се изчерпва всичко. Предразсъдъците и тормозът, с които се сблъскват днес жените цисджендъри, е нищо в сравнение с отношението, на което се натъкват трансджендърите. Който не прави разлика между двете движения, трябва да го отдаде на невежеството си.
https://www.obekti.bg