Световният ден на велосипеда , отбелязван на 3 юни, е обявен от Общото събрание на ООН през април 2018 г. (резолюция 72/272). Документът е съавтор на 56 държави. Инициативата за установяване на тази международна дата е на представители на Туркменистан.

Ето защо, въз основа и потвърждавайки уникалността, дългата история и гъвкавостта на велосипеда, който е прост, евтин, надежден и приемлив вид транспорт, ООН подкрепи това предложение. И тъй като велосипедът е най-екологичният вид транспорт, използването му допринася за грижата за околната среда, поддържането на здравето и развитието на спорта. И всичко това е в съответствие с Целите за устойчиво развитие, приети от ООН през 2015 г.

Между другото, велосипедът като вид транспорт се използва от 200 години. Смята се, че първият в света двуколесен велосипед е изобретен от родом от района на Кама, Ефим Михеевич Артамонов, крепостен селянин от завода Пожвински. Дизайнът на „транспорта“ беше толкова силен, че майсторът направи трудно пътуване с него (със скорост 10 км/ч) от Урал до Санкт Петербург за коронацията на Александър I през 1801 г., където беше „представен ” на императора . А за рождена дата на колоезденето в света се смята 31 май 1868 г., когато по алеите на парка в парижкото предградие Сен Клу се провежда първото състезание с велосипеди на 2000 метра.

През своята история това колесно превозно средство е претърпяло много модификации: „оцеля“ при увеличаването и намаляването на предното колело, стана тандем, беше адаптирано за жени велосипедисти, деца и хора с увреждания … Между другото, производството велосипедите изиграха голяма роля в създаването на техническата основа за други видове транспорт, преди всички мотоциклети и моторни превозни средства.

Днес броят на видовете велосипеди и свързаното с тях оборудване е главозамайващ. А областите на приложение на това превозно средство са много общо разделени на три:

1. Като средство за превоз на хора и товари. Например пощенските служби и здравните работници в редица страни използват велосипеди в работата си, особено в селските райони; Полицията също използва велосипеди, за да патрулира по улиците. А в азиатските страни велосипедът е едно от основните средства за транспорт поради евтиността си.
2. Колоездене. По този начин индивидуалните и груповите състезания са олимпийски спортове и огромен брой състезания от различни нива се провеждат по целия свят – спортистите се състезават по и извън пътя, участват в международни маратони, шампионати и ралита.
3. Като развлечение и свободно време.

Между другото, в много страни велосипедите сега са на върха на популярността, а в някои държави те са националното транспортно средство . Велотуризмът е не по-малко популярен.


В много страни велосипедите сега са на върха на популярността (Снимка: BearFotos, лицензирана от Shutterstock.com)

Ето защо не е изненадващо, че ООН подкрепи отбелязването на Световния ден на велосипеда и призова заинтересованите страни да насърчават и насърчават използването на велосипеди „като средство за постигане на устойчиво развитие, укрепване на образованието, включително физическо възпитание, в полза на децата и младежите , защита на здравето, превенция на болести, толерантност, взаимно разбирателство и уважение и насърчаване на социалното приобщаване и културата на мира.“

Освен това ООН призовава държавите-членки да обърнат внимание на колоезденето не само като средство за подобряване на физическото и психическото здраве и благополучие, но и за формиране на култура на колоездене в обществото. Тоест подобряване на пътната безопасност, по-специално прилагане на политики и мерки за защита и подобряване на безопасността на пешеходците и велосипедистите. Включете колоезденето в международни, регионални, национални и поднационални програми за развитие.

В допълнение, безопасната инфраструктура за пешеходци и велосипедисти също ще помогне за укрепване на обществените здравни услуги, според Световната здравна организация. За градския сектор на най-слабо развитите страни, където жителите не могат да си позволят лични превозни средства, ходенето и колоезденето се превръщат в устойчив начин на транспорт, който може да помогне за намаляване на риска от сърдечни заболявания, инсулт, някои видове рак, диабет и дори смърт. Освен това устойчивият транспорт има не само ползи за здравето, но и играе важна роля за намаляване на финансовите разходи и насърчаване на социалната справедливост.


Политиката за популяризиране на велосипедите в света се провежда от дълго време (Снимка: © mikdam / Photobank Photogenica )

Трябва да се отбележи, че политиката за популяризиране на велосипедите в света се провежда от дълго време. Разпределени са велосипедни алеи и съответната инфраструктура, създадени са охраняеми паркинги за велосипеди, функционира система за велосипеди под наем, когато велосипед се взема от близко място с кредитна карта и се връща на всеки удобен паркинг, пътническите влакове са оборудвани със специални вагони за пътници с велосипеди и други подобни. Тази политика помага да се разтоварят центровете на градовете от автомобили и да се подобри екологичната ситуация. Освен това пандемията от COVID-19 принуди много градове да преосмислят своите транспортни системи.

Днес е нашият принос за популяризирането на това колесно превозно средство. Предвижда се на 3 юни в страните-членки на ООН да бъдат организирани велопреходи, флашмобове и майсторски класове на национално и местно ниво от активисти и власти.