Сутиенът (на немски: Büstenhalter – „поддръжка на гърдите“; също „сутиен“) е част от дамското бельо, което покрива, поддържа и повдига гърдите.

Първият патент за изобретяването на сутиен, наречен Caresse Crosby, е издаден на 3 ноември 1914 г. на американката Мери Фелпс Джейкъб. Изоставяйки твърдия корсет, тя започна да използва дизайн, състоящ се от два шала и панделка. Всички жени по това време носеха корсети и в началото „сутиенът без гръб“ не беше успешен.

Но предприемчивият съпруг на изобретателя, който работеше в компания за корсети, предложи на собствениците си нов продукт и те се оказаха мечтатели, купувайки патент от Мери за 1500 долара. Това бяха прилични пари за онези времена – за 260 долара тогава можеше да се купи кола. А производството на сутиени донесе на компанията 15 милиона долара продажби през първите 30 години.

През 20-те години на миналия век сутиенът все още се наричаше мек корсет по старомодния начин, а в Русия се наричаше „бустодържател“. Обикновено се изработваше от корсетни тъкани – мадаполама, дамаска, сатен. През 30-те години на миналия век Ида Розентал, емигрант от Русия, основава компания в САЩ със съпруга си, където първите произвеждат сутиени с чашки с различни размери и еластични презрамки.

През 1932 г. формата на сутиена е променена, като се акцентира върху дълбочината на чашките. Постепенно дизайнът на тази тоалетна част се подобрява. През 1935 г. производителите на сутиени излязоха с подплънки, които се вмъкваха в сутиена и придаваха плътност на женските гърди. През същия период е въведена номерацията на чашките от A до D. След изобретяването на найлона през 1938 г. за производството на сутиени започват да се използват не само естествени материали, но и синтетика.

Днес тази важна част от интимната женска тоалетна се произвежда по най-модерните технологии и непрекъснато се усъвършенства.

Дългата еволюция на сутиена: Кой го е измислил и защо?

Произход на сутиена

Има много хора и култури, участващи в историята на сутиените.

Най-древните сутиени, за които знаем, са изобразени в определени произведения на изкуството от минойската цивилизация през 14-ти век пр.н.е. Те показват mastoeides – ленена или мека кожена дреха, която поддържа гърдите отдолу, избутва ги и ги оставя напълно открити. Това означава, че сутиенът може да води началото си от бронзовата епоха.

В Гърция, през 5-ти и 4-ти век пр.н.е., жените често носят ленти, понякога над дрехите, които осигуряват известна опора, като същевременно повдигат бюста. Афродита е изобразена носеща своя собствена версия, наречена кестос.

Снимка: Waterborough/Wikimedia Commons

След това има римски сутиени или „mamillare“ — парчета плат, които жените увиват плътно около гърдите си, за да ги покрият.

Младите момичета понякога използват ленти за гърди, наречени строфиум, в опит да предотвратят увисването, което римляните свързват със старостта и непривлекателността.

Има и средновековни сутиени. Най-малко четири вида от тях са открити през 2012 г. от група археолози в замъка Ленгберг, Австрия. Два от тях приличат на ризи с чашки без опора. Третият има две „чашки за гърди“, поддържани от презрамки, а последният прилича много на модерен сутиен, с две чашки и по-тънки презрамки.

Снимка: Institute for Archaeologies/Chantelle Gerrard

Анри дьо Мондевил, хирургът на Филип  IV Хубави и неговия наследник Луи X, пише през 1312–1320 г.: „Някои жени… вмъкват две „чанти“ в роклите си, прикрепени към гърдите, прилепнали плътно, и поставят гърдите си в тях всяка сутрин и ги закопчават, когато е възможно, с подходяща лента.”

Историята на сутиена рязко променя посоката си през 16-ти век след Христа, когато жените в западния свят започват да използват корсет. Той повдига гърдите и свива талията до ширина и форма, които се смятат за идеал за женска красота по това време.

Разпространението на корсета се приписва на Катрин дьо Медичи, съпруга на френския крал Анри II. Тя налага забрана за дебели талии през 1550-те години.

Снимка: Wikimedia Commons

По време на късната викторианска епоха, корсетите са обвинени, че представляват сериозни рискове за здравето, като пренареждане на вътрешните органи поради практиката на силно пристягане. Предлага се, корсетът да бъде заменен с по-свободни дрехи и много жени буквално въздъхват от облекчение.

През 19-ти век различни видове заместители на корсет и бельо, наподобяващо сутиен, се патентоват с малко или никакво навлизане на пазара.

Например, през 1893 г. Мари Тукек патентова сутиен, който включва отделни чашки за гърдите и презрамки, които преминават през рамото и се закопчават с „кука и око“. Въпреки че много прилича на модерните сутиени, той не успява да се наложи.

Някои източници твърдят, че французойката Ермини Кадол (бизнес дама и изобретател) може да се счита за изобретател на модерния сутиен, тъй като тя представя бельо от две части, изработено от разрязан на две корсет, на Световното изложение през 1889 г. в Париж.

И така, кой е изобретил модерния сутиен?

Първият модерен сутиен често се смята за творение на американската светска дама Мери Фелпс Джейкъб, известна още като Карес Кросби, която е първият човек, получил патент за нещо, което изглежда като сутиена, който познаваме днес.

През 1910 г. Кросби си купува прозрачна вечерна рокля за светско събитие, но открива, че корсетът й продължава да стърчи видимо през тънката материя. Тя зашива две носни кърпички с панделка и установява, че е изключително удобно, особено когато танцува.

Jacob’s brassiere, from the original patent application.
Снимка: Mary Phelps Jacob/Wikimedia Commons

Новото бельо на Джейкъб съответства на модните тенденции, въведени по това време, а неограниченото движение, което предоставя, привлича вниманието на други жени, като някои от тях искат да си купят импровизирания сутиен. В крайна сметка тя основава Fashion Form Brassière Company, за да произвежда и продава бельо. Тя патентова сутиена през 1914 г. и използва името Caresse Crosby за своя бизнес. 

Как сутиенът се е развил до днес

Корсетът излиза от мода доста бавно, но Първата световна война ускорява процеса поради недостига на метал, който причинява. Целият наличен метал трябва да се използва във военното производство, така че не можеше да се използва за корсети.

В същото време жените започват да работят и стават по-активни извън дома, корсетът вече не е удобен и практичен.

През 20-те години на миналия век има тенденция за носене на бандо. Тъй като дизайнът е много лесен за изработка (дори у дома), той става много популярен сред всички жени.

Сутиените от 30-те години на миналия век обаче се противопоставят на външния вид с плоски гърди. През това десетилетие е представен първият модерен сутиен, базиран на чашка, като се използва скала за оразмеряване на чашите (A, B, C, D).

Patti_Page
Снимка: General Artist Corporation/Wikimedia Commons

Сутиените от 40-те години на миналия век следват тази тенденция с изобретяването на подплатения сутиен през 1947 г. и сутиена bullet в края на десетилетието.

Всъщност сутиенът bullet е най-популярният сутиен от 50-те години на миналия век. Тенденцията става толкова популярна, че през 60-те години на миналия век сутиените все още се шият спираловидно и с преувеличено заострени краища.

Истински пробив се случва през 1964 г., когато дизайнерката Луиз Поарие създава Wonderbra за канадската компания Canadelle. Wonderbra бързо се превръща в тотален хит заради начина, по който повдига и оформя гърдите, като същевременно е удобен за носене.

A Canadian Wonderbra branded plunge, push-up bra, circa 1975
Снимка: Mattnad at English Wikipedia

През 70-те години на миналия век сутиените целят да придадат на гърдите по-естествен вид. Най-важното изобретение през тези години обаче може би е спортният сутиен, предназначен да поддържа гърдите по време на физическа активност, без да ограничава движението. Това прави спорта много по-практичен за голям брой жени.

Защо е важно да носите сутиен?

И така, защо е създаден сутиена? Целта му е да осигури подкрепа за гърдите, но в днешно време се спори дали всички жени трябва да поддържат гърдите си по всяко време.

Докато някои учени смятат, че носенето на сутиен помага за намаляване на евентуалното увисване на гърдите, други твърдят, че увисването в по-напреднала възраст не е пряко свързано с носенето на сутиен, и твърдят, че има редица други фактори.

Според проучване на университета Франш-Конте, гърдите имат естествена, анатомичната подкрепа, а сутиените всъщност правят гърдите по-увиснали.

Редица експерти твърдят, че за повечето жени сутиените са необходими само по време на физическа активност, за да предотвратят травма на тъканите и болка в гърдите, а други твърдят, че само жените с големи гърди трябва да носят сутиени през по-голямата част от времето, за да намалят болката в гърба.

Сутиените са измислени, за да осигуряват комфорт, но много жени не ги намират за удобни, особено в края на деня. Това обаче може да се дължи на факта, че не носят подходящия размер сутиен. Това може да се дължи на факта, че няма стандарти за размер, които да работят еднакво за всички жени.

Днес, след цялото време прекарано вкъщи, заради ограниченията, наложени заради пандемията от COVID-19, много жени осъзнаха, че не обичат да носят сутиени през цялото време и това може да помогне на много от тях да се осмелят да останат без тях.

Източник: InterestingEngineering