През 2002 г. Общото събрание на ООН, с резолюция (57/129), обяви 29 май за Международен ден на мироопазващите сили на ООН . На този ден през 1948 г. първата мироопазваща мисия на ООН, наречена Организация за наблюдение на примирието на ООН или УНТСО, започва операции в Палестина.
Тази дата е предназначена да отдаде почит на жертвоготовността и безкористната отдаденост на миротворците, служещи по целия свят. Това отбелязва действията на ООН в различни страни за облекчаване на страданията и постигане на помирение между враждуващите страни. Когато Съветът за сигурност на ООН създаде първата мироопазваща мисия на този ден през 1948 г., малцина в залата на Съвета можеха да си представят до каква степен ще се промени мироопазващата дейност на ООН.
Дните на леко въоръжени миротворци, патрулиращи пеша по линиите на прекратяване на огъня между суверенни държави, отдавна са отминали. Настоящите мироопазващи операции на ООН стават все по-сложни и многостранни; те не се ограничават само с проверка на спазването на режима на прекратяване на огъня, а всъщност решават проблема с възстановяването на държави, които са се оказали на ръба на колапс, често след конфликти, продължили десетилетия.
Войниците със сини каски и техните цивилни колеги работят заедно за организиране на избори, активно участие в полицейската и съдебната реформа, насърчаване и защита на правата на човека, отстояване на принципите на равенство между мъжете и жените, организиране на доброволното разоръжаване на бивши бойци, разминиране на територии и подкрепа на мерки за връщане на бежанци и разселени лица по родните им места.
В продължение на 70 години повече от 2 милиона мъже и жени са служили под знамето на ООН. Днес над 68 000 миротворци служат в 11 мисии, разположени в горещи точки по света.
Работата на миротворците е изпълнена с рискове. В Международния ден на миротворците ООН почита работата на миротворците и почита паметта на загиналите миротворци. През цялата история на мироопазващите сили на ООН, над 4400 „сини каски“ са дали живота си в името на мира.
На този ден в централата на ООН в Ню Йорк Генералният секретар провежда церемония по полагане на венци в памет на миротворците, загинали, докато са служили под знамето на ООН. Освен това, на този ден се провежда церемония за посмъртно награждаване с медал „Даг Хамаршелд“ на миротворци, загинали при изпълнение на служебния си дълг през предходната година.
През последните години е решено да се отбелязва чрез провеждане на събития, обединени от обща тема, която се променя всяка година.
Мироопазващите операции на ООН използват Деня, за да укрепят връзките с местните общности, на които служат. Мисиите организират спортни събития, посещения на училища и домове за сираци, конкурси за изкуство и литература, фотоизложби, почистване, засаждане на дървета, концерти, конференции и семинари по въпроси, свързани с мира.