- Не е тайна каква важна роля играе сънят в живота на човека. И може би само човек е способен съзнателно да игнорира (макар и само за известно време) естествената нужда на тялото от почивка, където сънят играе жизненоважна роля.
Не без причина в народната мъдрост – поговорки и поговорки – се обръща много внимание на съня. В същото време поговорките ясно дефинират различните аспекти на съня, както полезни, така и вредни, а понякога имат и философско значение. Те споменават способността на съня да лекува с почивка, че той е добър в умерени количества, че често е брат на мързела, а понякога го наричат брат на смъртта, те също така говорят много за силата на съня, която е неподвластен нито на княза, нито на героя.
Много е казано за ползите и вредите от съня, както и за опасностите от липсата на сън. Дори международен празник е посветен на самия сън – като неразделна част от човешкия живот – Световният ден на съня , отбелязван през март в петък преди пролетното равноденствие.
Появи се обаче и друг празник, посветен на съня – по-малко известен, тъй като се свързва с проявата на склонността на човек да спи в необичайна среда. Този празник се нарича Ден на обществения сън. Чества се ежегодно на 28 февруари .
Смята се, че този празник, свързан с феномена на човек, който заспива на работа (на бюро, на среща и т.н.), е опит за аналогия с японската традиция „инемури“. Буквално тази японска дума означава „да присъстваш и да спиш“. Традиционната японска култура има много тънкости, но същността на инемури се свежда най-общо до факта, че човек, който дреме или спи извън къщата, е знак, че е уморен поради голямото количество работа, която извършва. Това е един вид показател за упорит труд.
Ето защо в страната на изгряващото слънце е широко разпространена практиката да се спи на обществени места, а не само на работното място, където е подчинено на принципите на субординация и е свързано със социален статус. В много отношения японската традиция се дължи на факта, че хората наистина не спят достатъчно у дома, без да имат време да се възстановят.
Новият празник, който става все по-разпространен и придобива международен характер, цели преди всичко да привлече общественото внимание към важността на съня в живота на човека. Той обръща внимание на факта, че разпространението на склонността към сън извън дома е ясен показател за степента на психоемоционален и физически стрес върху обществото или отделни социални групи.
Организаторите на събития, посветени на този необичаен празник, предлагат най-лесния начин да го отпразнувате: подремнете на обществено място или сред природата, поне за кратко, давайки на тялото възможност да възстанови силите си, създавайки подобие на рестартиране. https://www.calend.ru/
- Не само периодичната таблица: 6 велики открития, направени насън
- Изследвания на съня в космоса показват защо телефоните и климатичните промени му вредят
- СВЕТОВЕН ДЕН НА СЪНЯ – 17 МАРТ
- Росарио Доусън: Постоянно си представям хората без дрехи
- 7 ХРАНИ, КОИТО ТРЯБВА ДА СПРЕТЕ, АКО ИМАТЕ ПРОБЛЕМИ СЪС СЪНЯ
- Котките, костите, депресията, сънят и още три причини да си вземем котка вкъщи
- Финландия въвежда следобедния сън на работното място